Kuzey Teve

Bu kez Almanlar bildi

Bu kez Almanlar bildi
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
32 views
03 Ocak 2021 - 12:45
Spread the love

 

stanbul Valiliği Alman Dışişleri’nin talimatıyla Almanya’nın İstanbul Konsolosluğu ve okulları yanı sıra Almanya’nın Ankara’daki Büyükelçiliğini de saldırı istihbaratı nedeniyle kapatmasına tepki göstermişti.

İstiklal Caddesi’ndeki canlı bomba saldırısından 2 gün önce Alman Büyükelçiliği vatandaşlarını uyarmış, Beyoğlu’ndaki konsolosluğunu ve okulunu kapatmıştı. Alman istihbaratının “somut terör tehdidi” nedeniyle verdiği istihbaratın ardından yayılan bilgi nedeniyle İstanbul Valiliği Alman makamlarını eleştirmişti. Ankara’daki canlı bomba saldırısından önce de ABD makamları benzer bir uyarıda bulunmuştu. 

Almanya’nın İstanbul Konsolosluğu ve okulları perşembe günü İstanbul Beyoğlu’nda saldırı istihbaratı nedeniyle kapatılmıştı. Alman Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier de “olası somut bir istihbarat, kanıttan dolayı okullar, konsolosluklarımız kapalıdır” açıklamasında bulunmuştu. İstanbul Valiliği ise Alman Dışişleri’nin talimatıyla Almanya’nın İstanbul Konsolosluğu ve okulları yanı sıra Almanya’nın Ankara’daki Büyükelçiliğini de saldırı istihbaratı nedeniyle kapatmasına tepki göstermişti. Valiliğin açıklamasında, “Ülkemizde bulunan bazı yabancı ülke temsilciliklerinin ‘teyide muhtaç duyumlarına’ dayalı olarak ve yetkili kurumlarla irtibata geçmeden tedbirler geliştirmeye çalıştığı ve kamuoyumuzu olumsuz etkileyebilecek tasarruflarda bulunduğu görülmektedir. Devletimiz, binlerce yıllık devlet tecrübesine dayalı olarak bütün kurumlarıyla her türlü olumsuzluğun üstesinden gelecek güç ve kararlılığa sahiptir. Halkımızın sadece yetkili mercilerin yapacağı resmi açıklamalara itibar etmesini, kaynağı ve amacı kuşkulu sansasyonel ve gayri ciddi haber ve söylentileri dikkate almamalarını kamuoyuna saygı ile duyururuz” denilmişti.

Benzer bir durum Ankara’daki terör saldırından önce de yaşanmıştı. Geçen Cumartesi ABD vatandaşlarını Ankara’daki saldırı için uyarırken, pazar günü Kızılay’da canlı bomba saldırısı yaşanmıştı.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -