Kuzey Teve

Bilirkişi Cerattepe’yi bildi!

Bilirkişi Cerattepe’yi bildi!
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
61 views
03 Ocak 2021 - 11:55
Spread the love

 

Cerattepe Bölgesi’ndeki madencilik faaliyeti için daha önce Rize İdare Mahkemesi tarafından ‘ÇED Olumlu’ kararı iptal edilen maden şirketi, 2 Haziran 2015’te yeniden ‘ÇED Olumlu’ kararı aldı.

8 Haziran 2016 Çarşamba 13:12

Cerattepe Bölgesi’ndeki madencilik faaliyeti için daha önce Rize İdare Mahkemesi tarafından ‘ÇED Olumlu’ kararı iptal edilen maden şirketi, 2 Haziran 2015’te yeniden ‘ÇED Olumlu’ kararı aldı. Bunun üzerine harekete geçen Yeşil Artvin Derneği öncülüğündeki 751 kişi ve 61 avukat, 8 Temmuz 2015’de Rize İdare Mahkemesi’nde, ‘ÇED Olumlu’ raporunun yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Türkiye’nin en büyük çevre davasını açtı. Mahkeme bölgede 14 Mart’ta bilirkişi heyeti ile inceleme yaptı.

‘Teleferikli taşıma ile çevre zararları azalır’

 

Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden (KTÜ) Orman Yüksek Mühendisi Prof.Dr. Bedri Serdar, Harita Mühendisi Doç.Dr. Fevzi Karslı, İnşaat Mühendisi Yrd.Doç.Dr. Adem Bayram, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nden Maden Yüksek Mühendisi Prof.Dr. Birol Elevli, Ziraat Mühendisi Prof.Dr. Coşkun Gürsel, Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nden Çevre Yüksek Mühendisi Prof.Dr. Nihal Bektaş ile Jeoloji Yüksek Mühendisi Doç.Dr. Mehmet Salim Öncel’in yer aldığı heyetin hazırladığı bilirkişi keşif raporu Rize İdare Mahkemesi’ne ulaştı.

‘Endemik bitkiler sökülüp, başka yere dikilebilir’

 

Bilirkişi raporunda, maden proje sahasında kalan endemik türlerle ilgili değerlendirmeler de yapıldı. Proje alanında kalan Siklamen bitkisinin maden sahası içinde yapılacak kazı ve dolgu çalışmalarından etkilenmemesi için toplanarak, yakındaki aynı ekolojik koşullara sahip alanlara taşınıp dikilmesi önerisi de yer aldı.

 

‘Arakatlı üretim yöntemi heyelanları önler’

 

Yıllık 500 bin ton cevher çıkarılacağı öngörülen madencilik faaliyetleri sırasında heyelan riski oluşacağı yönündeki iddiaları değerlendiren bilirkişi heyeti raporda, madende ara katlı üretim yöntemi kullanılacağı ve cevherin alttan alınıp yukarı doğru sürüldüğü sırada meydana gelen boşlukların dolguyla kapatılacağı göz önüne alındığında, üretim ile eş zamanlı olarak yapılacak dolgu faaliyeti nedeniyle kayaç hareketliliği ve göçüklerin önleneceği görüşüne yer verdi.

Yeşil Artvin Derneği Başkanı Neşe Karahan: ‘Gerçekler çöpe atılamaz’

 

Raporu ayrıntılı olarak değerlendireceklerini belirten Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, “Bu kadar gecikmesini endişeyle bekliyorduk. ’Ya Artvin ya Maden’ diyen son ÇED raporunu bir genelgeyle yok saydılar. Bu zaten başlı başına bir hukuksuzluktur. Raporu ayrıntılı ele alalım, ardından itirazlarımızı yapacağız. Artvin halkının kararı kesindir. Bu yaşamsal bir meseledir. Bilim insanlarının yıllarca verdiği raporlar ve Artvin halkının bildiği gerçekler çöpe atılamaz” dedi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -