Kuzey Teve

Beyza hocamız serbest bırakılsın!

Beyza hocamız serbest bırakılsın!
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
199 views
03 Ocak 2021 - 9:56
Spread the love

‘Kobanê Soruşturması’ gerekçesiyle tutuklanan 17 HDP’li arasında olan Beyza Üstün ile ilgili açıklama yapan Ekoloji Birliği, “Beyza hocamız serbest bırakılsın! Ekolojistler susturulamaz!” dedi.

Ekoloji Birliği tutuklanan 17 HDP’li arasında olan Beyza Üstün ile ilgili açıklama yaptı.

Ekoloji mücadelesine hem akademik anlamda hem de aktivist olarak çok büyük emek vermiş olan Prof. Dr. Beyza Üstün’e yapılan uygulamanın kabul edilemez olduğu belirtilen açıklamada; “Ülkemizde adaletin kalmadığını zaten biliyorduk ancak bu denli haksız gözaltı ve tutuklamalara artık sabrımız kalmamıştır. Mücadelemiz tüm baskılara karşın devam edecektir. Yapılan bu uygulama, ekoloji mücadelesini kriminalize etmeye yöneliktir. Ekoloji mücadelesi terörize edilerek yaşam savunucularına göz dağı verilmeye çalışılmaktadır” denildi. 

“Suyun Ticarileştirilmesine Hayır Platformu” kurucularından olan Beyza Hocanın özellikle HES’lere karşı verilen mücadelede herkese önder olduğu ifade edilen açıklamada şöyle denildi: “Kendisine ülkenin neresinde ihtiyaç duyulduysa oraya gitti. Kazdağları Köylerinde kadınlarla suyu konuştu, altın madenciliğinin sularımıza vereceği zararları anlattı. Munzur’da, Fatsa’da, Artvin’de, İstanbul’a, her yerde mücadele eden halk ve yaşam savunucuları ile birlikte idi. Ekolojik krizin kapitalist sistem ile bağını kurarak bizlere içinde bulunduğumuz kriz koşulların nedenlerini yalın ve bilimsel dili ile anlattı ve ışık tuttu. Ekolojik krizle baş etmenin tek yolunun da dayanışma ve örgütlenme olduğunu her zaman, bıkmadan, usanmadan anlattı. Öğrencilerine ve yaşam savunucularına sermayenin kendi krizinden çıkmak için enerji politikaları üzerinden doğayı kendi sermaye birikim içine çekmeye çalıştığını anlattı.  ‘Kadının kendi bedeni ile olan ilişkisi aslında doğa ile olan ilişkisidir. Ekoloji, tüm canlıların yaşam ağıdır. Kadın bu ekolojik ağın süreçlerini bütünüyle yaşıyor.’ diyerek ekoloji mücadelesinde her zaman en önde olan kadınlara omuz ve güç verdi.”

Beyza Hocanın milletvekili olarak siyasete girdiği ancak siyasi kimliğinin hiçbir zaman bilimden ve ekolojiden yana duruşunun önüne geçmediği belirtilen açıklamada; “Biz onu hep Beyza Hocamız olarak bildik. Çoğumuzun hocası, yol göstericisi, omuzdaşı, yoldaşı olan Beyza Hocamız acilen serbest bırakılmalıdır” denildi. 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -