Kuzey Teve

Bar kabadayısı polisler sanık sandalyesinde

Bar kabadayısı polisler sanık sandalyesinde
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
77 views
03 Ocak 2021 - 13:01
Spread the love

 İstanbul Ataşehir’de bulunan “Taym Karaoke Clup” isimli mekanda, 23 Aralık’ta kavga çıktı. Kavganın ardından, olaya karışan Ercan B. arabayla mekana gelerek ruhsatsız tabancayla ateş açtı.

Odatv, çıkan kavganın hemen ardından olayın arka planını Türkiye gündemine taşıdı.  Kavgaya karışan ve mekanı kurşunlayan Ercan B. Emniyet’te verdiği ifadede; arkadaşlarıyla eğlenmeye gittiklerini, mekanda çalışanlarla kavga çıktığını belirtti.

Ercan B., ifadesinde defalarca kez olayın yaşandığı mekanın dönemin Sultangazi Emniyet Müdürü olan Mehmet Karaca’ya ait olduğunu, olay sırasında Emniyet Müdürü’nün yanında korumasının da olduğunu söyledi.

“ŞÜPHELİLERİ BİR ODAYA ÇEKİP DÖVDÜ” İDDİASI

Kavga sırasında Ercan B.’nin yanında olan ve gözaltına alınan Ali C.’nin avukatlarının Savcılığa verdi dilekçe de dikkat çekiciydi.

Av. Cesim Parlak ve Av. Mahmut Efe Kesici, soruşturmayı yürüten savcılığa verdiği dilekçede, polislerin gözaltında tutulan müvekkilleriyle kendilerini görüştürmediğini, yasaları hatırlattıklarında ise polis memurunun “istediğiniz yere gidip şikayet edebilirsiniz” dediğini kaydetti. Avukatların dilekçesinde ayrıca dosyanın bir tarafının emniyet mensupları olduğu, işletmenin gerçek sahibinin Emniyet Müdürü Mehmet Karaca olduğu, Karaca’nın olaydan sonra da müvekkillerini bir odaya çekerek darp ettiğini belirtti.

“POLİS MEMURLARININ DA BAR KAPISINDA KORUMALIK YAPTIĞI AÇIKTIR”

Avukatların dilekçesindeki en can alıcı kısım ise şuydu:

“Mehmet Karaca’nın daha önce Spor Şube Müdürlüğü yapmış olması nedeniyle de, spor şubeden görevli bazı polis memurlarına da gayri resmi olarak barın önünde görev yaptırdığı, aslında olay gecesi müvekkil dışındaki diğer şüpheli şahsın müvekkil olay yerinden ayrıldıktan sonra gelerek ateş etmesi sonucu yaralanan polis memurlarının da spor şubede görevli polis memurları olduğu hususu da dikkate alındığında, barın Mehmet K. tarafından işletildiği ve polis memurlarının da bar kapısında korumalık yaptığı açıktır.”

MEKANIN RUHSATI YOK

Savcılık soruşturması sırasında mekanın ruhsatsız olduğu, daha önce mühürlendiği, ancak mührün kırılarak işletmeye devam edildiği ortaya çıktı. Mekanda çalışanların sigortasız olduğu, tanık ifadelerinde de ruhsat için başvuru yapıldığı ancak henüz ruhsat verilmediği kaydedildi.

Bütün bu olayların yaşandığı ve Emniyet Müdürü Mehmet Karaca’ya ait olduğu söylenen mekan, Ticaret Odasında “KRC58 Gıda Ticaret Turizm Limited Şirketi” olarak kayıtlı. Ticaret Odasında şirketin sahibi olarak Murat Genç ve Ali İçer gözüküyor. Ancak, şirketin adının Sivaslı olan Mehmet Karaca’nın soyadının kısaltması “KRC” olması ve Sivas’ın plakası olan 58’in yer alması dikkat çekti. 

DAVA AÇILDI: 2’Sİ POLİS 12 SANIK YARGILANACAK

Olayla ilgili yürütülen soruşturma tamamlandı ve olaydan 6 ay sonra dava açıldı. Yürütülen soruşturma kapsamında Anıl C. E., Ercan B. ve Ali C. dışında Remzi Ş., Hüseyin Ü., Mesut T., Serdal A., Yunus Emre A., Eren Ö., Hami K. ile polis memurları Uğur Ö. ve Mustafa P. hakkında dava açıldı. 12 sanıktan 10’u iddianamede müşteki sanık olarak yer aldı.

İddianamede yer alan tanık ifadelerine göre Ercan B.’nin ateşlediği silahtan kulübün önünde bekleyen, İstanbul Spor Şube Müdürlüğü’nde görevli polis memurları Uğur Ö. ve Mustafa P. ile Hüseyin Ü. Ve Hami K. de ateşle karşılık verdi. Kurşun isabet eden kişilerden Uğur Ö., Tarkan H. Yunus Emre A. hafif yaralandı. Vücuduna kurşun isabet eden Mustafa P.’nin yarası ise daha ağırdı.

EMNİYET MÜDÜRÜ KARACA DA ORADAYDI

Soruşturma kapsamında ifadeleri alınan iki polis memuru, söz konusu kulübe eğlenmek için gittiklerini söyledi. Polis memurlarından Uğur Ö. “Daha önce de o iş yerine gitmişliğim vardır. Çünkü Spor Şube’de çalışırken şube müdürümüz olan Mehmet Karaca’nın şoförlüğünü yapmıştım. Kendisi, olayın gerçekleştiği iş yerini çalıştıran Canan C. isimli şahıs için ‘yeğenim’ derdi. Emniyet Müdürü ile birlikte önceden o iş yerini ziyaret etmişliğimiz vardı” dedi. Uğur Ö., olay gecesi Mehmet Karaca’yı da kulüpte gördüğünü belirtti.

MAHKEME “TANIK” OLARAK DİNLEYECEK

İddianamenin gönderildiği İstanbul Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi ilk duruşma için 27 Eylül’e gün verdi. Mahkeme, soruşturma aşamasında ifadesinin dahi alınmadığı Karaca’nın, tanık olarak dinlenmesine karar verdi.

Olay ile ilgili açığa alınan emniyet müdürü Karaca ile ilgili Emniyet Genel Müdürlüğü ayrı bir soruşturma yürüttü.

Sami Menteş

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -