Kuzey Teve

Bakan yardımcısı Demircan’ın babasından Erdoğan’ı kızdıracak yazı

Bakan yardımcısı Demircan’ın babasından Erdoğan’ı kızdıracak yazı
390 views
30 Aralık 2021 - 22:20
Spread the love

Eski Beyoğlu Belediye Başkanı, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan’ın babası Emekli Din Görevlisi Ali Rıza Demircan, Yeni Kur Korumalı TL Vadeli Mevduata verilecek kur farkına “Hibe” diyen Hayrettin Karaman’ın yaptığı açıklama için “Ayıptır, Günahtır.” Diyerek Karaman’a eleştiride bulundu.
Demircan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önerilerine uymayıp dövizlerini bozdurmayanlar için de “iyi ediyorlar “ dedi.

Muhterem Hayrettin Karaman Hocamızın “ Azdırılan para piyasasına çare” başlıklı yazısını okudum. Bazı değerli ilim adamlarımızdan yaptığı alıntılarla hocamız Yeni Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat hesaplarında kur artışları sebebiyle verilecek paranın faiz olup olmadığını tartışıyor ve ödenecek ilavenin faiz olmadığı yargısına varıyor.
Hocamız beni mazur görsünler bu çaba beyhudedir ve faydadan ziyade maddi ve manevi zararlar oluşturacak vasıftadır….
Dünyada faizler 0.25 ile başlamakta ama bizde Merkez Bankası Politika faizleri yani şimdilik Merkez Bankası’nın bankalara uyguladığı faiz oranı yüzde ondört (14). Ekonomiyi ellerine teslim ettiğimiz zalim bankacılığın uyguladığı faiz ise yüzde yirmibeşlerde. Böylesi bir ekonomide beklenen adılımlar atılabilir, yatırımlar yapılabilir mi?
Ülkemizde yapılan tartışmamalara bakarsanız faiz oranlarının yüzde üçlere düşürüldüğünü sanırsınız. Öteden beri büyük faiz oranlarına alıştırdığımız kesimler ve Cumhurbaşkanımızın çağrısına uyarak birkaç defa altınları ve dövizlerini bozdurduğu için darbe yiyen halkımız, bu defa bildiğini okuyarak dolara hücum etti ve bilinenler oldu…
Peki çare olarak ne yapıldı? Yeni Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat uygulamasına geçildi. Yani kapitalist mantıkla yapılan hata, belki yüzüncü defa tekrarlanarak milletimiz bankacılığa yönlendirildi. Nass (Kuran ve Sünnet) gereği faize karşı çıkıyoruz denirken Milyonlarca insanımızı faize yönelterek günaha batırdık. Bankacılık sistemi şimdi, yatırılacak mevduatları asgari on beş yirmi katı kaydi paraya dönüştürüp vereceği kredilerin faizlerini alarak milletimizin kanını emmeyi daha bir sürdürecek. Üstelik faize yatırılan mevduata garantiyi 200 BİN liraya çıkardık. Gidiş kötüye..
Hocamızın başını çektiği ilahiyatçılarımız olarak biz ne yapıyoruz? Savaş açmamız gereken sisteme ödenecek kur farklarının faiz olup olmadığını tartışıyor ve mevcut uygulamaya dolaylı destek veriyoruz. Ayıptır/günahtır.
Piç olan “Borca dayalı para sistemi ve faize dayalı ekonominin” pisliklerini temizlemek bize mi düştü?
Hükümetimiz farkında mıdır bilemem ama faizle mücadele edilirken bile bu güne kadar olduğu gibi şimdilerde de bankacılık sistemine güç kazandırıyoruz. Milletimiz zarar göre göre ferasetini geliştirmiştir. Öyle Cumhurbaşkanımızın çağrısı ile altınını ve dövizini artık bozdurmuyor, iyi de ediyor. Çünkü Halkın birikimi Ülkemizin bit tür teminatıdır.
Dövizle aşırı borçlanma, tarımı ve hayvancılığı ihmal etme ve özelleştirmeyi halka değil şahıslara yönelik yapma ve insanımızın ahlaken çökertilmesi gibi sebeplerle ekonomimiz zora girdi. Elbette dış düşmanlara da kendi ellerimizle fırsat vermiş olduk.
Kendisini korumak isteyen halk da dolara hücum etti. Bu tehacümü engellemek için kur farkını da üstlenen bir uygulama geliştirdik. Vatandaşı belki bininci defa bankacılık düzenine yönlendirdik. Bankacılık bu mevduatların onbeş-yirmi katını faizli kredi olarak kullandıracak. Bakınız son verilere göre milli olmayan CumhuriyeT (CumhuriyeTİ değil) Merkez Bankasının basılı para miktarı 241 milyar ama bankaların verdiği kredi miktarı dört onda iki tirilyon (4.2 tirilyon)
Merkez Bankası bankalara yüzde 14 ile faiz verirken bankalar yatırımcıya asgari yüzde 23-25 faizle borç veriyor. Bu fahiş faizlerle nasıl üretim yapılıp istihdam ve refah sağlanacak. Ciddi kur farkları oluşursa -ki oluşabilir- bu farkların ödenebilmesi için yeniden borçlanmaya gidilmeyecek mi?
Bize göre girilen yol sorunludur ve çıkmazdır.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -