Kuzey Teve

Aynı köye 3. HES girişimi: Borçka Balcı Köyü halkı “Artık yeter!” dedi

Aynı köye 3. HES girişimi: Borçka Balcı Köyü halkı “Artık yeter!” dedi
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
135 views
03 Ocak 2021 - 10:02
Spread the love

 Artvin’in Borçka ilçesine bağlı Balcı Köyü’nde aynı vadi üzerine üçüncü bir HES projesinin gündeme gelmesi karşısında köy halkı harekete geçti.

Daha önce biri vadiden vadiye su aktaran boru tipi HES olmak üzere iki ayrı HES kurulan köyde, şimdi de Akria Enerji tarafından üçüncü bir HES kurulmak isteniyor. Akria Enerji bu HES projesi için üç ayrı noktadan suları alıp taşımayı planlıyor.

Ne var ki ilk iki HES projesinde doğru bilgilendirilmedikleri için itiraz etmediklerini söyleyen köylüler, doğal tahribatı daha da tırmandıracak olan bu HES’in yapılmasını istemiyor.

Köylüler ÇED toplantısını terk etti

Akria Enerji temsilcileri ile DSİ yetkililerinin katılımıyla düzenlenen Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) bilgilendirme toplantısına giden köylüler, bu HES projesinin köyün doğasına geri dönülmez zararlar vereceğini ve izin vermediklerini söyleyerek toplantıyı terk etti.

Köylüler önceki iki HES projesi ile ilgili olarak kendilerini doğru bilgilendirmediği için eski muhtarı suçluyor. Bu tepkinin de bir sonucu olarak son yerel seçimlerde muhtar değişmiş ve yeni muhtar HES projesine karşı tutum almış.

Köy sakinleri, HES projelerinde kimi yerel unsurların çıkar ilişkilerine dahil edilerek destekçi haline getirildiğini, projelerin paravan şirketler üzerinden başlatılıp sonra asıl sahiplere devredildiğini belirterek, “Şu anda sadece bir azınlık HES’e onay veriyor, halkın yüzde 95’i karşı. Çünkü neler yaşandığını gördüler artık farkındalar” diyor.

Şu an 560 kişinin yaşadığı köyün nüfusu gurbetçiler de eklendiğinde 2 bini buluyor. Köy dışında yaşayanlar da bu vadilere artık HES kurulmasını istemiyor.

ÇED raporlarının yörenin florası ve faunası dikkate alınmadan hazırlandığını belirten köylüler, kopyala yapıştır metinlerle karşılaştıklarını, köyün daha önce bunları yaşadığını ancak bütün bu yaşananlardan sonra artık aynı şeylerin tekrar yaşanmasına izin vermeyeceklerini söylüyor.
Kaplıca, flora, fauna tehlikede

Köy sakinleri, HES’in ayrıca yol inşaatı ve iletim hatlarının kurulması anlamına geldiğini, florada büyük tahribat yaratacağını, üç noktadan su taşıma projesi ile birlikte doğaya geri dönülmez zararlar verileceğini belirtiyor.

Ayrıca HES kurulacak noktaya 200 metre uzakta bir kaplıcanın bulunduğu, tahrip edilecek olan bölgenin ciddi bir turizm potansiyeli taşıdığına dikkat çekiliyor.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -