Kuzey Teve

Avukatları darp eden polislerden ‘ellerimiz acıdı’ davası

Avukatları darp eden polislerden ‘ellerimiz acıdı’ davası
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
65 views
03 Ocak 2021 - 12:50
Spread the love

 Aziz Nesin hikayelerine konu olacak cinsten bir davada polisler önce avukatları dövdü ardından da “Ama ellerimizi acıdı” gerekçesiyle dava açtı

GÜNCEL- Mart ayında, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi bir grup avukatı darp eden, avukatlardan Balcı Şimşek’in belini kıran polisler, “ellerimiz acıdı” gerekçesiyle dövdükleri avukatlara dava açtı.

Tirajikomik olayda, polislerin şikayeti üzerine dayak yiyen avukatlar hakkında bir de “görevi yaptırmamak için direnme” suçlamasıyla 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. 

Avukatların suç duyurusu ise savcılık tarafından dikkate alınmadı.

31 Mart tarihinde, ÇHD üyesi bir grup avukat tutuklu bulunan 22 meslektaşıyla ilgili İstanbul Adliyesi önünde basın açıklaması yapmak istemiş, bir grup polis tarafından darp edilmişti. Avukat Balcı Şimşek’in sırtını ve belini tekmeleyen polisler, Şimşek’in belini kırmıştı.

Polislerin şikayeti üzerine 10 avukata, Türk Ceza Kanununun 265/1 maddesi uyarınca “görevi yaptırmamak için direnme” suçlamasıyla üç yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Balcı Şimşek’in yanı sıra dava açılan dokuz avukat şöyle: Yağmur Ereren, Güçlü Sevimli, Aycan Çiçek, Diren Yeşil, Gökmen Yeşil, Güray Dağ, Mürsel Ünder, Naciye Demir, Şükriye Erden.

ADLİ TIP: PARMAKLARINDA SIYRIK VAR, ELLERİ AĞRIYOR

Savcı Mehmet Akıllı, iddianamede olayı şöyle anlattı:

“Duruşmadan sonra İstanbul Adliyesi C Kapısı önünde toplanan avukatlar, çevik kuvvet polislerince uyarılmalarına rağmen adliye merdivenlerine oturarak ve slogan atarak eylemlerini devam ettirerek, ardından görevlilerce yapılan müdahaleye direndikleri, bu sebeple bazı polislerin basit tıbbi müdahaleyle giderilebilecek derecede yaralanmalarına sebebiyet verdiği…”

Polislerin Şişli Etfal Hastanesinden aldığı ve ardından Adli Tıp Kurumu uzmanınca onaylanan ve dava dosyasında yer alan raporda, polislerin bazılarının parmaklarında “abrazyon” (çizilmeye bağlı sıyrık), bazılarının parmaklarında da “dermabrazyon” (derinin en üstteki tabakasının soyulması) olduğu ifade ediliyor.

Bazı polislerde ise görünür hiçbir yaralanma yokken, “ellerinin ağrıdığı” yönündeki beyanları raporda yer aldı.

Polisler olay sonucunda ikişer günlük de “işgöremezlik raporu” aldı.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -