Kuzey Teve

Artvin’de madencilerin yeni hedefi: Borçka

Artvin’de madencilerin yeni hedefi: Borçka
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
60 views
03 Ocak 2021 - 11:55
Spread the love

 

Artvin Cerattepe ve Hod köyünden sonra bir maden projesi de Borçka için planlanıyor. Borçka’nın Güzelyurt ve Güreşen köyleri mevkiinde 789.84 hektarlık alanda ruhsatlandırılan ve 3S Madencilik tarafından yapılmak istenen maden işletmeciliği (Altın, gümüş, kurşun, çinko, bakır) projesi ile ilgili ÇED başvuru dosyası uygun bulunduğu ve ÇED sürecinin başladığı Artvin Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün internet sitesinden duyuruldu.

Halk arasında Beğlivan olarak adlandırılan bölgede yer alan Güzelyurt ve Güreşen köyleri Sultanselim Dağlarının güney yamacında bulunuyor. Sultanselim Dağları, Hopa’nın Kemalpaşa beldesinin ve köylerinin içme suyu havzasını  oluşturuyor.

Artvin’in bütün yüz ölçümünün yüzde 65’ini kapsayan 358 maden ruhsatı bulunmakta. Bu projelerden en eskisi olan Cengiz İnşaat’ın Cerattepe’de yapmak istediği maden projesine ilişkin açılan ÇED iptal davasının duruşması 19 Eylül 2016’da Rize İdare Mahkemesinde görülecek.

3S Madencilik kimdir?

2004 yılında yapılan özelleştirme kapsamında Eti Gümüş A.Ş.’yi satın alan Yıldızlar SSS Holding bünyesinde faaliyet yürütmektedir. Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin YILDIZ’ın olduğu Yıldızlar SSS Holding’in ayrıca enerji, petrol, seramik ve metalik madenler alanlarında projeleri de bulunmaktadır.

BorckaMadenAlani1BorckaMadenAlani2

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -