Kuzey Teve

Artvin Valiliğine 23 kurumdan “Maden faaliyetlerini durdurun, halka sağlıklı bilgi verin”

Artvin Valiliğine 23 kurumdan “Maden faaliyetlerini durdurun, halka sağlıklı bilgi verin”
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
167 views
03 Ocak 2021 - 9:59
Spread the love

Toplumsal yaşamın her alanındaki bir arada insan sayısını azaltmaya dönük iken, Murgul Maden’de, Artvin Cerattepe’de sürdürülen madencilik faaliyeti ile Yusufeli’de sürdürülen baraj çalışmasının neden sonlandırılmadığı anlaşılamamaktadır. Yüzlerce işçinin bir arada olumsuz koşullarda çalışıyor olması, bu işçilerin vardiya sonrası servislerle şehir merkezine getirilmesi büyük tehlike yaratmaktadır. Bir arada yüzlerce işçinin çalışıyor olması hem çalışan işçiler arasında salgının hızla yayılmasına yol açabileceği gibi hem de bu işçilerin şehir irtibatları nedeniyle şehir halkı da aynı tehlike ile karşı karşıya kalmaktadır.

Çalışan işçilerin mağduriyeti önlenerek ücretli izne ayrılmaları çok önemli bir tedbir olacaktır. İki hasta için bir ilçenin karantina altına alınmasını ne kadar doğru ise yüzlerce işçinin bir arada çalıştığı işlerin halen devam ediyor olması da o kadar sakıncalı ve vahim olup bunun kamu vicdanında kabul edilmesi mümkün değildir. Bunun kamu idaresinin sorumluluğunu doğuracağı da açıktır.

Yine alınan önlemlerin uygulanmasında büyük görev alan jandarma güçlerinin de halen bu işyerlerinin önünde bekletiliyor olması hem güvenlik zafiyetine hem de bu güvenlik güçlerinin hastalık riski altında olmasına neden olmaktadır. Buna da son verilmelidir.

Toplumdaki panik halinin giderilmesi de büyük önem taşımaktadır. Bunun bir yanı halka doğru bilginin verilmesinden, bilimsel bilginin ulaştırılmasından, söylenti ve hurafelerden arınmış akılcılıktan geçmektedir.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -