Kuzey Teve

Artvin halkı Borçka halkı “Cankurtaran Artvin’in ortak değeridir”

Artvin halkı Borçka halkı “Cankurtaran Artvin’in ortak değeridir”
159 views
28 Eylül 2023 - 13:02
Spread the love

RAMAZAN BALCIOĞLU- ARTVİN

Hopa-Borçka arasında “Cankurtaran Tüneli’nin açılması ile birlikte boş kalan alanın SIT Alanı veya Milli Park’a dönüştürülmesi beklenirken ihaleye çıkartılarak 17 Hektar alanın özel bir şirkete ‘Turizm Alanı Kompleksi’ için verilmesine tepkiler çiğ gibi büyüyor!

Artvin, Borçka Çifteköprü Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Adına başkan Gökhan Genç; “Cankurtaran’da yatırım yapılması dayatmasını kabul etmiyoruz. Cankurtaran Artvin’in ortak değeridir ve kaderini bir şirketin insafına bırakamayız”

Çifteköprü Köylülerinin ortak çatısı “Çifteköprü Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi” öncülüğünde 01/10/2023 Pazar günü saat 13.00 da Cankurtaran’da gerçekleşecek basın açıklamasıyla ilgili dayanışma çağrısı yapıldı.

17 Hektar alanın özel bir şirkete “Turizm Alanı Kompleksi” için verilmesinin ortaya çakması ile birlikte Hopa, Borçka ve Kemalpaşa halkı “bu bölge doğal haliyle kalmalıdır, bir Ayder, Uzungöl, Kartepe gibi düşünülmemeli. Biz barada yaşayanlar olarak asla müsaade etmeyeceğiz. Bize danışılmadan alınan bu karar iptal edilmelidir” diyerek tepki gösterdi.

“CANKURTARAN ARTVNİN ORTAK DEĞERİDİR”

Çifteköprü Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Adına başkan Gökhan Genç’in yaptığı açıklamada “Cankurtaran’da yatırım yapılması dayatmasını kabul etmiyoruz. Cankurtaran Artvin’in ortak değeridir ve kaderini bir şirketin insafına bırakamayız. Cankurtaran’ı ne pahasına olursa savunacak; tarihi dokusunu yok edecek projelere asla izin vermeyeceğiz.

Turizm veya ekoturizm adı altında projeler geliştirerek ‘şirket yapmasın biz yapalım, şirket yapmasın kooperatif yapsın tartışması ile asla Cankurtaran’ı koruyamayız. Bu tartışmalar Cankurtaran’ın turizm çöplüğüne dönüşmesine neden olur. Cankurtaran bölgesi köy havzasıyla bir bütündür; canlı yaşamını etkileyecek, kültürel dokusuna zarar verecek bu projeyi asla kabul etmiyoruz. Mevcut projeyi iptal ettirecek ve Cankurtaran’ı özgürlüğüne kavuşturacağız” dedi.

Çifteköprü Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Adına başkan Gökhan Genç yaşam savunucuları ve ve Artvin halkını 01/10/2023 Pazar günü saat 13.00 da Cankurtaran’da yapacakları basın açıklamasına destek ve dayanışmaya çağırdı.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -