Kuzey Teve

ARTVİN BAROSU “İSTANBUL SÖZLEŞMESİNDEN VAZGEÇMEK KADIN HAKKI İHLALİDİR”

ARTVİN BAROSU “İSTANBUL SÖZLEŞMESİNDEN VAZGEÇMEK KADIN HAKKI İHLALİDİR”
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
77 views
03 Ocak 2021 - 12:24
Spread the love

 ARTVİN BAROSU “İSTANBUL SÖZLEŞMESİNDEN VAZGEÇMEK KADIN HAKKI İHLALİDİR 

KADIN HAKLARINI İHLAL EDEN HER TÜRLÜ SÖYLEMİN KARŞISINDAYIZ” 

HAYATİ AKBAŞ-ARTVİN 

Artvin Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu’nun İstanbul Sözleşmesi’yle ilgili olarak yaptığı yazılı basın açıklamasında “İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmek kadın hakları ihlaline yol açar” 

Artvin Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu’nun İstanbul Sözleşmesi’yle ilgili yazılı basın açıklaması yaptı. 

Ülkemiz ilk imzalayan ve onaylayan ülkedir 

“İstanbul Sözleşmesi, şiddetin önlenmesi ve şiddet mağdurlarının korunması için devletlere yol haritası çizen ve atılması gereken somut asımlar konusunda kılavuzluk eden uluslararası bir sözleşmedir. Avrupa Konseyi tarafından hazırlanan ve bu güne kadar 45 ülke ve Avrupa Birliğinin imzaladığı sözleşmeyi ülkemiz ilk imzalayan ve onaylayan ülkedir. 

İmzanın çekilmesi kadınları çocukları şiddete açık hale getirecek 

Son yıllarda kadına karşı şiddet katlanarak artmışken ve biz alanda çalışırken barolar ve kadın hakları merkezler komisyonları olarak İstanbul Sözleşmesi’nin ve 6284 sayılı kanunun etkin olarak uygulanması için taleplerimizi ifade ederken ne yazık ki, İstanbul Sözleşmesi aleyhine algı oluşturularak İstanbul Sözleşmesi’nden imzanın çekilme hususunun tartışılmasını büyük bir kaygıyla izlemekteyiz. İstanbul Sözleşmesi’nden imzanın çekilmesi söylemi bile şiddeti arttırıcı bir etki yaratmakta kadınları şiddete karşı korumasız kılmaktadır.  

Kadını özgür birey olmaktan uzaklaştırıp ayrımcılığa muhatap hale getirecek 

Sözleşmeden imzanın çekilmesi kadınları çocukları şiddete açık hale getirecek devlete başvuranların önü kesilecek bundan kadınlar, çocuklar olumsuz etkilendiği kadar ülkemizin dış dünyadaki itibarı da zedelenecektir. Kadın kazanımlarını geri götürecek, kadının insan haklarının ihlaline yol açacak, kadını özgür birey olmaktan uzaklaştırıp ayrımcılığa muhatap hale getirecek. Kadının kazanılmış yasal haklarını zedeleyecek hiçbir girişimi kabul etmiyoruz.” 

Kadın haklarını ihlal eden her türlü söylemin karşısındayız 

Açıklamada, “Kadına yönelik şiddetin önlenmesi için ihtiyacımız olan İstanbul Sözleşmesinin ve 6234 sayılı kanunun etkin bir şekilde tavizsiz uygulanmasıdır. Bir kere daha yetkililerden ve ilgili kurum ve kuruluşlardan İstanbul Sözleşmesi’nden imzanın çekilmesi söylemlerinden vazgeçmeleri artan kadına yönelik şiddetin önlenmesi için etkin ve kararlı politikalar oluşturmalarını kadın hakları mücadelesinde önemli işlevleri olan sivil toplum örgütleri meslek odalarıyla birlikte koordineli çalışmalarını beklediğimizi belirtiyor, Kadınların kazanılmış yasal haklarını tehdit eden söylem davranış ve değişikliklere imkân sağlamamalarını talep ediyoruz. Biz barolar ve kadın hakları merkezler komisyonları olarak kadının insan haklarına ihlaline yol açacak her türlü girişimin karşısında olacağımızı ve kadına yönelik şiddeti önleme mücadelemize dayanışma ruhuyla devam edeceğiz.”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -