Kuzey Teve

Artık yeter

Artık yeter
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
114 views
03 Ocak 2021 - 12:47
Spread the love

 Artık yeter

PKK Cizre’de bomba yüklü kamyonla Çevik Kuvvet Şubesi’ne saldırdı; 11 polis yaşamını yitirdi. Dağlıca’da şantiye basıldı, iki işçi öldü. HPG, Artvin’deki saldırıyı da üstlendi ama Kılıçdaroğlu’na yönelik olmadığını belirtti

Şırnak’ın Cizre ilçesinde Konak Mahallesi’nde bulunan İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü binalarının bulunduğu noktada,dün sabah saat 07.00 sıralarında bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi.

Bebek de var
Şırnak Valiliği 11 polisin öldürüldüğünü, üçü sivil 78 kişinin yaralandığını açıkladı. Saldırıda yaralanan bir bebek Cizre Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

Bomba yüklü araçla gelen PKK’lilere polis noktasında müdahale edildi ve çatışma çıktı. PKK’liler Cizre İlçe Emniyet Müdürlüğü binasına yaklaşık 50 metre uzaklıktaki polis kontrol noktasını aşamayınca bomba yüklü aracı burada infilak ettirdi. Kulakları sağır eden ve deprem etkisi yaratan patlamayla birlikte Cizre Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü binasının ön cephesi tamamen çöktü, yıkılan yerin yan tarafında polislerin kaldığı bölümler yıkıldı, alevler malzeme deposuna sıçradı. Cizre’ye yapılan bomba yüklü araçlı saldırı sonrası olay yerine takviye polis ekipleri TOMA’lar ve itfaiye araçları sevk edildi. Yangına itfaiye ile birlikte TOMA’lar da su sıkarak müdahale etti.

Saldırıyı HPG üstlendi
Halk Savunma Güçleri (HPG) internet sitesinden eylemi üstlendiklerini duyurdu. HPG’nin açıklamasında, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridin sürdüğü, saldırının buna karşı düzenlendiği belirtildi. Açıklamada ayrıca, saldırıda “onlarca polisin öldürüldüğü” de iddia edildi ve “Bu eylem hakkındaki detaylı bilgiler yarın açıklanacaktır” dendi.

Erdoğan’dan yazılı açıklama
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan saldırıya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada “ Milletimiz her zaman birlik ve beraberlik içinde tüm zorlukların üstesinden gelecek, barış ve huzurumuza kastedenlere karşı gereken cevabı verecektir. Fırat Kalkanı Operasyonunun gerçekleştiği sırada bu saldırının yapılması manidardır. Saldırı mücadele kararlılığımızı daha da arttırıyor” ifadesini kullandı.

Binali: Topyekûn savaş
Başbakan Binali Yıldırım, Cizre’de yaşanan bombalı saldırıya ilişkin “Hiçbir terör örgütü Türkiye Cumhuriyeti’ni esir alamaz. Bu terör örgütlerine topyekûn savaş açtık. Kurtuluş Savaşı’nda Gazi’nin dediği gibi ‘ya istiklal ya ölüm” dedi.

ABD’den kınama
ABD Ankara Büyükelçisi John Bass, saldırıya ilişkin “NATO müttefikimiz Türkiye ile birlikte yas tutuyor; terörü yenmeye dair ortak taahhüdümüzü bir kez daha teyit ediyoruz” dedi.

Tüm siyasi partilere çağrı
Saldırıya ilişkin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Terör öyle bir noktaya geldi ki bir siyasal partinin tek başına çözemeyeceği olay haline dönüştü. Bu konuda bütün siyasi partilerin, sivil toplum kuruluşlarının, meslek odalarının, bütün vatandaşların ortak hareket etmesi gerekiyor. Siyaset kurumunun biraz daha kendisini öne çıkarması ve bu sorunların çözümü konusunda biraz daha aktif rol üstlenmesi gerekir diye düşünüyorum” diye konuştu. DİSK Genel Başkanı Kani Beko da saldırıya ilişkin yazılı bir açıklama yaptı: “Şırnak’ın Cizre ilçesinde İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Çevik Kuvvet Şubesi binalarına yönelik saldırıları şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz. Bu ülkede her yeni güne yeni ölüm haberleriyle, yeni acılarla uyanıyoruz. Artık yeter! Bu topraklar şiddete, teröre, savaşa, kana ve gözyaşına doymuştur!Hep beraber kayıtsız şartsız, “amasız fakatsız” insan yaşamını ve toplumsal barışı savunmalıyız!Hep beraber bir arada yaşamayı ve yaşatmayı hedefleyen gerçek bir demokrasinin inşasını savunmalıyız!”

Teslim olmayacağız
TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz ise, “Saldırılar, ülkedeki kaotik bir ortam oluşturmak isteyenlere, demokrasi düşmanlarına hizmet ediyor. Ülkede demokrasiye, demokratik ortama ve barışa gereksinim bulunuyor. Teröre alışmamızı isteyen güçlere teslim olmayacağız” diye konuştu.

Yayın yasağı
Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Başbakanlığın yazısı ile saldırıya ilişkin geçici yayın yasağı getirildiğini bildirdi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -