Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Arhavi’de 10 köy maden arama sahası ilan edildi halk tedirgin

Arhavi’de 10 köy maden arama sahası ilan edildi halk tedirgin
193 views
16 Haziran 2024 - 19:19
Spread the love

Arhavi’nin 1o köyü maden arama sahası ilan edilmesine tepki “Ya karşı çıkacağız topyekûn ya da yok olacağız.

GENÇAĞA KARAFAZLI

(RİZE) Resmî Gazete’de yayımlanan karara göre, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nce 545 maden sahası ihale edilecek. İhaleler kapalı teklif ve açık artırma usulü ile yapılacak.

Konuya ilişkin ilan, Resmî Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, 545 adet maden sahası, Resmi Gazete ilan yayım tarihinden itibaren en az 15 gün süre ile “https://www.mapeg.gov.tr/” adresinde ilan edilecek.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nce 545 maden sahası ihale edilen alan içerisinde Artvin’in Arhavi ilçesinde 10 köy de var. Bu duruma ilk tepki Arhavi’de yaşam sürdüren hayvan sever yaşam alanları  savunucusu  aktivist  Nazlı Demet Uyanık gösterdi.

“Ya karşı çıkacağız topyekûn ya da yok olacağız. Gazamız mübarek ola”

Demet Uyanık, “Arhavi halkını 10 köyü ve bu kadar fazla yerleşim alanını kapsayan bir maden arama sahası yok galiba. Görseldeki 10 köy, Arhavi belediyesi ve tüm halk tek yumruk olup mücadele verecek mi, yoksa topraklarımızdan edilirken, geleceğimiz suyumuz yaşamımız yok edilirken oturup seyretmeye devam mı edeceğiz” sözleriyle Arhavi halkını bu duruma karşısında mücadele etmeye çağırdı.

Demet Uyanık sosyal medya hesabından konuyla ilgili paylaşımı şöyle: “Evet, geldik zurnanın zırt dediği yere. 10 yıldır HES MES derken şimdi de Arhavi’nin neredeyse yarısını maden arama sahası ilan etmişler. Ülkenin neredeyse hiçbir yerinde 10 köyü ve bu kadar fazla yerleşim alanını kapsayan bir maden arama sahası yok galiba. Görseldeki 10 köy, Arhavi belediyesi ve tüm halk tek yumruk olup mücadele verecek mi, yoksa topraklarımızdan edilirken, geleceğimiz suyumuz yaşamımız yok edilirken oturup seyretmeye devam mı edeceğiz?

Bir türlü inandıramadık Arhavilileri; bu iş ciddi, memlekete göz koydular derken bize kıs kıs gülüp hedef gösterdiler, HES’e evet diye mitingler yaptılar. Dış mihrak olduk, hain olduk, Arhavi’yi karıştırıyor olduk. Şimdi iş ciddiye bindi, lay lay lom mücadelecilik oyunları geride kaldı. Oturup izlemeye devam ettiğiniz sürece burada yaşama şansınız yok sevgili Arhavililer. Bir maden şirketinde çalışırken atıktan bir heyelanın altında kalıp cesedinizin asla bulunmaması ihtimalini kabul edebiliyorsanız başka. Bunlar oldu, hepsi yaşandı bu ülkede; insanlar öldü, topraklarımız zehirlendi, daha fazla anlatılacak bir şey kalmadı, artık gerçekler tokat gibi karşımızda çırılçıplak duruyor. Ya karşı çıkacağız topyekûn ya da yok olacağız. Gazamız mübarek ola!”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -