Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

“ARHAVİ PİLARGET VADİSİ İLE ERDOĞAN’IN BABA OCAĞI GÜRGEN VADİSİ HES DAVALARI YARIN RİZE İDARE MAHKEMESİNDE BAŞLIYOR”

“ARHAVİ PİLARGET VADİSİ İLE ERDOĞAN’IN BABA OCAĞI GÜRGEN VADİSİ HES DAVALARI YARIN RİZE İDARE MAHKEMESİNDE BAŞLIYOR”
205 views
16 Şubat 2021 - 13:18
Spread the love

Doğu Karadeniz halkının hidroelektrik santrallara (HES) karşı mücadelesi sürüyor.
“ARHAVİ PİLARGET VADİSİ İLE ERDOĞAN’IN BABA OCAĞI GÜRGEN VADİSİ HES DAVALARI YARIN RİZE İDARE MAHKEMESİNDE BAŞLIYOR”

Gençağa KARAFAZLI

Yarın Rize İdare Mahkemesi’nde Artvin ‘in Arhavi ilçesi Pilarget vadisinde yapımı planlan HES projesi ile ilgili Ulukent köyü muhtarı Necati Canoglu, Balıklı köyü muhtarı Muzaffer Şiviloglu ile Arhavi Pilarget Doğa Ve Yaşam Derneği tarafından açılan davanın ilk duruşması yarın Rize idare mahkemesinde görülecek.

Davaya, Pilarget doğa ve yaşam derneği yöneticileri, köy muhtarları, yaşam savunucuları ile davanın avukatları Av,Halis Yıldırım ve Av.Cihan Yeşilkaya katılacak.

Aslen Arhavili olan MNG holding tarafından Arhavi’de yapılan orta HES Projesinin ardından bu kez yine Arhavi ve Piraget Vadisi’nden olan Nafiz Kurdoğlu kendi köyünde HES projesi yapmak için harekete geçmiş Köylüler HES Projesinin iptali için Rize İdare Mahkemesi’ne başvurmuştu.

Praget Vadisi köylüleri HES projesini yargıya taşıması sonrası, Artvin’in Arhavi ilçesinde 07.2020 tarihli Artvin il genel meclis imar komisyonu toplantısında, AKP İl Genel Meclis Başkanı’nın hayır oyu verdiği, 3 CHP’li meclis üyesinin katılmadığı oylamada, Piraget Vadisi’nde bulunan Ulukent ve Balıklı köylerinde 3. HES için santral binası imar izninin 1 oyla kabul edilmesi, Arhavi halkının tepkisine neden olmuştu.

‘KÖYÜMÜZ YOK OLACAK, 3 BİN KİŞİ GÖÇ EDECEK’

Pilarget doğa ve yaşam derneği Başkan Hazım Kurdoğlu, daha önce yaptığımız açıklamalarda belirttik tekrar belirtmek istiyoruz ; “HES projesinin başlayacağı köydeki deremiz 5 km boyunca borulara alınarak hapsedilecek. Gürül gürül akan deremiz yok olacak. Buralar bizim yaşam alanlarımız 650 hane yok olacak. Buradan geçimini sağlayan 3 bin insan yok olacak yani köylerimizi terk etmek zorunda kalacağız. Bu proje hayata geçerse terk edeceğiz yani bu bölge inansızlaştırılacak.” Dedi.

Yarın Rize idare mahkemesinde görülecek dava sonrası Arhavi pilarget doğa ve yaşam derneği ile köy muhtarları bir açıklama yapacakları öğrenildi.

ERDOĞAN’IN KÖYÜNDE DE HES YAPIYOR

Yarın Rize idare mahkemesinde bir başka HES davası görülecek.

Arhavi pilarget vadisinde HES projesini hayata geçirmek isteyen Nafız Kurdoğlu aynı zamanda, AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın baba ocağı Güneysü Gürgen Köyü’nde yapılan ALİCİK 2 HES projesinin taşeronluğunu yapıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın memleketi Rize Güneysu’da ‘Yol yapıyoruz’ denilerek başlatılan Gürgen Deresi üzerine kurulacak Alicik HES çevre etki değerlendirme raporunun (ÇED) iptali için Rize İdare Mahkemesinde açılan davanın duruşması da yarın Rize idare mahkemesinde görülecek.

Yarın ki duruşmaya, Handüzü Yaylası Kültür ve Tabiat Varlıklarını Korunma Derneği, Gürgen vadisi yurttaşları, yaşam savunucuları, davanın avukatları ile bazı STK temsilcileri katılacak.

“CUMHURBAŞKANI HEMŞERİMİZ ERDOĞAN’A SESLENİYORUZ…”

Handüzü Yaylası Kültür ve Tabiat Varlıklarını Korunma Derneği daha önce yaptığı açıklamada “Buradan hemşehrimiz, köylümüz Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sesleniyoruz: Bu köy senin de köyün. Bu derelerde büyüdük, bu topraklarda var olduk bizler, buralarda ölmek istiyoruz. Senin de köyün olan bu köy hukuksuz bir şekilde katlediliyor, geleceğimiz yok ediliyor. Senin ‘hukuksuz’ dediğin kararı katliamcı şirket takmıyor, hukuksuz bir şekilde katliamlarına devam ediyor. Bunu görmeni, köyüne, vatandaşına sahip çıkmanı istiyoruz.” Çağrısında bulunmuştu.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -