Kuzey Teve

“ALINAN ÖNLEMLER YETERLİ DEĞİL SİNAVLARIN TAMAMI İPTAL EDİLMELİDİR”

“ALINAN ÖNLEMLER YETERLİ DEĞİL SİNAVLARIN TAMAMI İPTAL EDİLMELİDİR”
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
81 views
03 Ocak 2021 - 12:24
Spread the love

“ALINAN ÖNLEMLER YETERLİ DEĞİL SİNAVLARIN TAMAMI İPTAL EDİLMELİDİR”

“ÖĞRENCİLERİMİZİN VE EĞİTİMCİLERİN SAĞLIĞI RİSKE ATILAMAZ”

Gençağa KARAFAZLI –

SAMSUN

Milli Eğitim Bakanlığının uzaktan eğitim ve ortaokullarda sinav yapılmayacağı konularıyla ilgili açıklamalarına, alınan tedbirlerin yeterli olmadığı ve salgın koşullarında sınavların tamamının iptal edilmesi gerektiği çağrısında bulunan Samsun Eğitim Sen Şube başkanı Arzu Topaloğlu’ndan eleştiri geldi.

 Topaloğlu; “Milli Eğitim Bakanlığı 18 Aralık tarihinde yaptığı açıklama ile uzaktan eğitimin 22 Ocak 2020 tarihine kadar uzatıldığını, ilkokullarda sınav yapılmayacağı ancak ortaokul ve liselerde öğrencilerin dönem notunun 1 sınav sonucuna göre verileceği ayrıca, ikinci dönem ara tatilinin yarıyıl tatili ile birleştirildiği ve bundan dolayı da 2020-2021 eğiti-öğretim yılının ikinci döneminin de 15 Şubat 2021Pazartesi başlayacağı belirtilen açıklamada, okudukları okul ile ikametgah adresi farklı olan öğrencileri ise ikamet adreslerinin bulunduğu yerleşim yerinde, okul türü aynı olmak kaydıyla, bulunan bir okulda sınava girme hakkı verildiĞini” açıkladı.

“ALINAN ÖNLEMLER YETERLİ DEĞİLDİR”

Öğrencilerin ve eğitimcilerin sağlığı riske atılamayacağını ve Bakanlığın bu açıklamalarının sorgulanması gerektiğini belirten Samsun Eğitim Sen şube başkanı Arzu TOPALOĞLU “Uzaktan eğitimin 22 Ocak 2021 tarihine kadar devam etmesi salgının geldiği aşama dikkate alındığında doğru olmakla birlikte alınan önlemlerin yetersizliği salgınla mücadelede yeterli değildir. Bilim insanlarının önerileri dikkate alınmalı ve acilen 4 haftalık tam bir kapanmaya gidilmelidir.

“SALGIN KOŞULLARINDA SINAVLARIN TAMAMI İPTAL EDİLMELİDİR”

Salgın halen devam ederken öğretmenlerin ve öğrencilerin okullara yüz yüze sınavlar için çağrılması yeni sağlık sorunları yaratacaktır. Salgın koşullarında sınavların tamamı iptal edilmeli, öğrencilerin başarıları notla değerlendirilmemelidir. Uzaktan eğitime erişemeyen öğrenciler başta olmak üzere, salgın koşullarında sınav yapma ısrarı dezavantajlı gruplar açısından çeşitli eşitsizlikler ve mağduriyetler yaratacaktır. Önceliğimiz salgın koşullarında sınav yapmak değil öğrencilerin salgınla baş etmesine katkı sunmak, yalnız olmadıklarını hissettirmek ve geleceğe dair umutlarının sönmesini engellemek olmalıdır.

“BU KOŞULLARDA SINAV YAPMA İSRARINDAN VAZ GEÇİLMELİDİR”

Öğrencilerin kendi okullarında değil de ikamet ettikleri yerleşim yerlerinde bulunan bir okulda sınava girmeleri çeşitli sorunlar yaratacaktır. Okullar arasındaki farklar ve zümrelerin öğretim programları üzerinde kullandıkları inisiyatif dikkate alındığında, bu kararın çeşitli mağduriyetler oluşturacağı açıktır. Bu nedenle bu dönemde sınav yapma ısrarından vazgeçmek gerekecektir.

“AŞILAR GEÇERLİ DENETİMLERDEN SONRA KULLANILMALIDIR”

Resmi Gazetede  bugün Beşeri Tıbbi Ürünler Ruhsatlandırma Yönetmeliğinde yapılan  değişiklik yayınlandı. Bu değişiklikle “…etkililik, güvenlilik ve kalite ile ilgili kapsamlı verilerin henüz sağlanamadığı aşılar için bu veriler sağlanıncaya kadar Kurum tarafından AKO (acil kullanım onayı) verilebilir.” İbaresi yönetmeliğe eklendi. Aşılanacak öncelikli toplumsal kesim ve meslek grupları ile toplumun geneli açısından bakıldığında kaygıları ve akıllarda ki soru işaretlerini giderecek bir açıklama yapılmaya ihtiyaç olduğu açıktır. Aşıların tam ve geçerli denetimlerden sonra kullanılması gerekmektedir. MEB ve Sağlık Bakanlığının önünde tüm hazırlıkları yapmak ve gerekli önlemleri almak için yeterince zaman vardır. Vakit geçirmeden gerekli tüm hazırlıklar yapılmalı, aşı ile ilgili kamuoyuna yeterli ve tatmin edici bilgi verilmelidir.

“OĞRENCİLERİMİZİN VE EMEKÇİLERİMİZİN HAKLARI İÇİN MÜCADEL ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Çocuklarımızın ve gençlerimizin sahip olduğu tüm yeti ve güçlerini kavramalarına ve geliştirmelerine yardımcı olarak bilgi, beceri ve duygu zenginliğini ortak geleceğimize taşımak hepimizin görevidir. Sendikamız dün olduğu gibi bugün de öğrencilerimizin, eğitim ve bilim emekçilerin hakları ve sağlıkları için mücadelesini sürdürmeye devam edecektir”.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -