Kuzey Teve

Ali İsmail’in ailesi duruşmayı terk etti!

Ali İsmail’in ailesi duruşmayı terk etti!
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
65 views
03 Ocak 2021 - 12:46
Spread the love

 

Ali İsmail’in ailesi duruşmayı terk etti!

Ali İsmail Korkmaz davası yeniden görülüyor, duruşma başladı. Davada konuşan sanık polis, bilirkişi raporlarının ‘paralelci’ler tarafından hazırlandığını öne sürdü.

Gezi Parkı Direnişi sırasında Eskişehir’de dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ın Yargıtay tarafından bozulan davası bugün yeniden görülüyor. Davada konuşan sanık polis, bilirkişi raporlarının ‘paralelci’ler tarafından hazırlandığını öne sürdü. Polislerin ifadelerine dayanamayan anne Emel Korkmaz duruşma salonunu terk etti.

Haziran Direnişi eylemleri sırasında Eskişehir’de dövülerek katledilen Ali İsmail Korkmaz davası, Yargıtay’ın kararı usul yönünden bozması nedeniyle bugün yeniden görülüyor. Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi, Yargıtay’ın bozma kararını kabul etti, dava yeniden görülmeye başlandı. Duruşma sürüyor.

Eskişehir’de Haziran Direnişi eylemleri sırasında dövülerek katledilen üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz davası, Yargıtay’ın kararı usul yönünden bozması nedeniyle Kayseri 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün yeniden görülüyor.

“Güvenlik” nedeniyle Kayseri’ye alınan dava, 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmüş, tutuklu sanık polis memuru Mevlüt Saldoğan’a, “Kasten yaralama sonucu ölüme neden olma” suçundan 13 yıl hapis cezası verilmişti. Bu ceza daha sonra “iyi hal” indirimi uygulanarak 10 yıl 10 aya düşürülmüştü. Fırıncılar İsmail Koyuncu, Ramazan Koyuncu ve Muhammet Vatansever’e 6’şar yıl 8’er ay, tutuksuz yargılanan polis memuru Yalçın Akbulut’a ise 10 yıl hapis cezası verilmişti.

Karar daha sonra temyiz edilmiş, Yargıtay ise sanıklardan polis Mevlüt Saldoğan’ın avukatının karar duruşmasına katılmayarak son savunmasını yapamaması ve “kasten öldürmeden” dava açıldığı halde “ağırlaştırılmış yaralama”dan ceza verildiğini belirterek kararı usulen bozmuştu.

DURUŞMA BU SABAH YENİDEN BAŞLADI

Bu sabah yeniden başlayan duruşmadan önce mahkeme heyeti, avukatlar ve Korkmaz ailesi salondaki yerini aldı. Yoklama yapıldı.

Ali İsmail Korkmaz’ın davasını, CHP milletvekilleri Gamze Akkuş İlgezdi, Hilmi Yarayıcı, Çetin Arık, Tufan Köse ile Veli Ağbaba da izliyor.

Yargıtay 1. Ceza Dairesi’nin bozma ilamı okundu.

Ali İsmail Korkmazın babası Şehap Korkmaz, “Adalet istiyorum, katillerin cezalandırılmasını istiyorum” derken, annesi Emel Korkmaz, “Her duruşmada tekrar ciğerim yanıyor, elinizi vicdanınıza koyun öyle karar verin” diye konuştu.

Ali İsmail Korkmaz ailesinin avukatı Ayhan Erdoğan, “Sanıkların savunma hakları kısıtlanmamıştır ancak kararın uzamaması için bozmaya uyulsun” dedi. Sanık ve avukatları da Yargıtay’ın bozma kararına uyulmasını istediler.

Mahkeme heyeti, Yargıtay’ın bozma kararına uyulmasına karar verdi.

SANIK POLİS: KAMERALARDA ZOR KULLANDIĞIMIZ KİŞİ ALİ İSMAİL DEĞİL!

Sanık polis Mevlüt Saldoğan, Kameralarda da izlenen zor kullandığımız kişi Ali İsmail Korkmaz değil.Savcı dosyayı Ali İsmail için hazırladı. Ölümüyle bizim olaylara müdahalemiz arasında hiçbir bağ yok. Ali İsmail olaydan iki ay sonra öldü. Biz günah keçisi ilan edildik. Suçsuzum ve beraatimi talep ediyorum” dedi.

SANIK POLİS: BİLİRKİŞİ RAPORLARINI PARALELCİLER HAZIRLADI!

Diğer sanık polis Yalçın Akbulut ise görüntülerde dövülen kişinin Ali İsmail olduğuna dair dedlil olmadığını, olayın görüntü çözümlerini yapan kişinin uzman olmadığını savunarak, raporları kabul etmediğini söyledi. Sanık polis Akbulut, bilirkişi raporlarının hazırlanmasında “paralel devlet yapılanmasının” etkili olabileceğini söyledi.

Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz ve Gürkan Korkmaz, sanık polisin bu sözlerine tepki gösterdi.

Diğer sanıklar da ağız birliğiyle, dövülen kişinin Ali İsmail Korkmaz olmadığını iddia ederek beraat talebinde bulundular.

SAVCI: BOZMA KARARI ÖNCESİNDEKİ MÜTALAAMIZI TEKRARLIYORUZ

Sanık polislerin ek savunmalarının tamamlanmasının ardından Cumhuriyet Savcısı, “Bozma kararı öncesindeki mütalaamızı tekrar ediyoruz. Tutuklu sanıkların tutukluluğunun devamına karar verilsin” dedi.

Ali İsmail’in babası Şehap Korkmaz, “Katillerin gerçekten cezalandırılmasını istiyorum. Yerdeki bir canlıyı tekmelemek, oğlum olmasa bile, vicdana sığar mı!” derken, Gürkan Korkmaz da, “Kasten adam öldürme sabittir. Katiller cezalandırılsın” diye konuştu.

KORKMAZ AİLESİNİN AVUKATI: OLAY KASTEN ADAM ÖLDÜRMEDİR

Korkmaz ailesinin avukatı Ayhan Erdoğan ise mahkeme heyetine şunları söyledi:

“Ali İsmail kamu şiddetinden kaçmaya çalışmıştır. Ali İsmail’in kasten dövüldüğü ve bunun sonucunda öldüğü noktasında tartışma yoktur.Polis delilleri karartmaya çalıştı, bu konuda özel bir çaba sarfettiler. Burada sanıkların kahramanlık türkülerine değil, suçlarına bakarız… Yargıtay’ın istikrarlı kararlarında belirttiği gibi, bu olayın kasten öldürme olduğunda kuşku yoktur. Olay işkence ve eziyet ile öldürme şeklinde gerçekleştiğinden sanıklara bu suçtan ceza verilmesi gerekir. Sanıkların tutukluluğunun devamına ve tüm sanıkların cezalandırılmasına karar verilmesini talep ederiz.”

ALİ İSMAİL’İN AİLESİ SALONU TERK ETTİ…

Sanık polisler ise son sözlerinde, suçlamaları kabul etmediklerini belirterek, tahliyelerini talep ettiler. Sanık polislerden Mevlüt Saldoğan’ın avukatının “Savunma hakkımız kısıtlandı” demesi üzerine, Ali İsmail Korkmaz’ın ailesi tepki göstererek salonu terk etti.

AVUKATTAN TEPKİ ÇEKEN SÖZLER

Sanıkların avukatı Mutlu Karayılan, Ali İsmail’in ölüm nedeninin ‘dayak’ değil, kullandığı ilaçlar olduğunu öne sürdü. Karayılan’ın bu sözleri Ali İsmail’in ailesinin tepkisine neden oldu.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -