Kuzey Teve

Ali İsmail Korkmaz unutulmadı

Ali İsmail Korkmaz unutulmadı
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
49 views
03 Ocak 2021 - 12:47
Spread the love

 Cansu Pişkin / Evrensel – Gezi direnişi sırasında katledilen Ali İsmail Korkmaz’ın 3’üncü ölüm yıl dönümü dolayısıyla konuştuğumuz ağabey Gürkan Korkmaz, “Bugün onun anısına değil onunla birlikte türküler söylememiz lazımdı” dedi.

Gezi direnişinde Eskişehir’de polisler ve eli sopalı esnaf tarafından dövülerek öldürülen 19 yaşındaki üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz, ölümünün 3. yıl dönümünde bugün düzenlenecek etkinliklerle anılacak.

Acılarının 3 yıldır dinmediğini vurgulayan ağabey Korkmaz, “Ali İsmail öldürüldüğünden bu güne doğum günü, özel günler, bayramlar gibi en mutlu anları acımızı hatırlatan günler olarak geçirdik. Bu süreçte acımızı bir nebze olsun teselli eden ise Ali İsmail adına kurduğumuz vakıf oldu” diye konuştu. Ali İsmail’in ölüm yıl dönümü sebebiyle ALİKEV kapsamında çeşitli etkinlikler anma programları düzenleneceğini belirten Korkmaz, “Bu vakıftaki uğraşlarımız onun adını, anısını yaşatmak için. Bugün yapılacak anma etkinliğine Ferhat Tunç, Nejat Yavaşoğulları gibi isimler katılacak. Oysa bugün onun anısına değil onunla birlikte türküler söylememiz lazımdı” dedi.

‘MEZUNİYET HEYECANINDA OLMALIYDIK’

Ali İsmail Korkmaz’ın yaşasaydı bu yıl mezun olacağını hatırlatan ağabey Korkmaz, “Ali İsmail’in son duruşmasında annemin de dediği gibi mezuniyetini bekleyecek yerde katillerinin cezalandırılmasını bekliyoruz. Bu yıl katillerinin yargılandığı davaya değil, mezuniyetine gitmemiz gerekiyordu. Adalet peşinde değil, mezuniyet heyecanında olmalıydık” şeklinde konuştu.

Katillerin yargılanmasının acılarını bir nebze olsun azalttığını söyleyen ağabey Korkmaz şöyle devam etti: “Yargılama bizi biraz olsun rahatlattı ama bu süreçte adil bir yargılamayla karşılaşamadık. Ali İsmail’in ölümüne sebep olan emri verenler, dönemin başbakanı, içişleri bakanı, Valisi yani sorumlu olanların hepsi yargılanmalı ki adil bir yargılama yapılabilsin. Ali İsmail katliamının hesabı sorulmadan diğer katliamların önüne geçilemez ve Suruç’un, Ankara’nın, en son Atatürk Havalimanı Katliamlarının hesabını soramayız. Yalnız faillerin değil sorumluların da yargılanması için mücadelemize devam edeceğiz.”

Ali İsmail Korkmaz bugün önce mezarı başında anılacak. Antakya’da Ekinciler Mezarlığındaki mezarı başında saat 18.00’de anılacak ardından, Sümerler Amfi Tiyatro’da Ferhat Tunç, Diren İnanç, Nejat Yavaşoğulları, Hatay Eğitim Sen Müzik Topluluğu ve Kıvılcım Şiir Topluluğu’nun katılacağı etkinlikler düzenlenecek.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -