Kuzey Teve

AKPnin o gizli planı deşifre oldu!

AKPnin o gizli planı deşifre oldu!
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
148 views
02 Ocak 2021 - 23:32
Spread the love

 Erdoğan Süzer / Sözcü –  Taşeron işçiler için hükümetin getireceği ‘özel sözleşmeli personel’ sistemiyle, kritik görevler dışında bundan böyle devlete yeni memur alımına da son verileceği netleşti.

Hükümetin hazırladığı taşeron düzenlemesine göre, kamunun ihtiyaç duyduğu personel, memur kadrosu yerine 3 yıl geçici sözleşmeli statüsüyle alınacak
AKP Ekonomi İşleri Başkanlığı’nın hazırladığı taslağa göre, halen kamuda asli işi yapanlar da dahil olmak üzere tüm taşeron işçiler sınavla 3 yıl süreli özel sözleşmeli personel statüsüne alınacak. Bu işçiler çalışırken, devletin ihtiyaç duyacağı ilave personel için sınav açılmayacak, bunun yerine özel sözleşmeli personel kadrolarına atamalar yapılacak.

Taslakta, halen taşerona bağlı olarak kamu kurumlarında çalışan 720 bin işçinin 10 aylık bir sürenin sonunda özel sözleşmeli personel statü sistemine geçebileceği belirtildi. Taslakta, ileride bu kapsama giren personel sayısında artış ihtiyacı olduğunda ihale yoluyla hizmet alımı yapılmayacağı, personel ihtiyacının özel sözleşmeli personel pozisyonundan karşılanacağı belirtilirken, “Çalışmak isteyen kişiler de bu düzenlemeden sonra doğrudan doğruya kamu idarelerine müracaat ederek bu sözleşmeli statüde çalışabilecekler” ifadesine yer verildi.

İŞTE O KRİTİK CÜMLE

Böylece, sadece mevcut taşeron işçilerin sorununa çare olmak üzere çıkarılması beklenen yeni sistemin kamuda ‘kalıcı’ hale geleceği ve memur alımının yerine geçeceği de resmen ilan edilmiş oldu.

Yasalaşması planlanan düzenlemeye göre, örneğin sağlık okullarını bitirdikten sonra kamu hastanelerinde hemşire ya da sağlık memuru olmak isteyen işsizler artık KPSS sınavına girip memur olamayacak. Bunun yerine işsizler, çalışmak istediği ya da eleman açığı olan hastaneye bizzat gidip başvuru yapacak. Hastanenin yazılı ve sözlü sınavını kazananlar, özel sözleşmeli statüyle 3 yıllık geçici süre için işe alınacak. 3 yılın sonunda performansı olumlu bulunan hemşire ya da diğer sağlık personelinin sözleşmesi 3 yıl daha uzatılacak. Performansı ya da siyasi düşünceleri beğenilmeyen personelin sözleşmesi yenilenmeyecek. Yeni sistemle örneğin hemşirelerin memur olma hayali tümden bitecek.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -