Kuzey Teve

AKP’li AVCI’nın demiryolu müjdesinin devreye girmesi için en az 25-30 yıl beklenecek.

AKP’li AVCI’nın demiryolu müjdesinin devreye girmesi için en az 25-30 yıl beklenecek.
237 views
08 Nisan 2022 - 11:10
Spread the love

AKP’li AVCI’nın demiryolu müjdesinin devreye girmesi için en az 25-30 yıl beklenecek.

GENÇAĞA KARAFAZLI

Hatırlanacağı gibi Milletvekili Avcı bir süre önce sosyal medyadan yaptığı açıklamada; “Lojistik merkezimizi mutlaka hızlı tren hattıyla besleyeceğimizi daha önce çok kez söyledim. Altı aydır bu projeye zaten çalışıyoruz. Aşkale-Rize arası 200km bir hat oluşturmayı planlıyoruz ve bunun için de proje çalışmalarını başlatmış durumdayız. Hem yük taşımacılığı hem yolcu taşımacılığı için yapılmış özel bir hat olacak. Proje gerçekleştiğinde Aşkale’den Türkiye’nin muhtelif bölgelerine ulaşan Kuzey-Güney ve Doğu-Batı istikametlerindeki ana hatta bağlanacağız.

Yine bu vesileyle İran, Çin ve Rusya gibi dev pazarlara lojistik merkezimizi demiryolu ile bağlamış olacağız. Kamuoyunda paylaşılan bilgiler uzun zamandır üzerinde çalıştığımız ve başlattığımız bu proje çalışmasına müstenit bilgilerdir. Proje özgündür ve lojistik merkezi büyük pazarlara bağlama projesidir.” diye açıklama yapmış, bu açıklama Rize’de büyük bir sevinçle karşılanmıştı.

Avcı’nın bu açıklamasının ardından yıllardır kendilerine demiryolu sözü verilen Trabzon lobisi devreye girmiş, bir süre sonra da güzergahın yeniden Erzincan-Trabzon şekline dönüştüğü belirtilmişti.

Bakan Adil Karaismailoğlu’nun bu son açıklamasından sonra yapılan demiryolu tartışmalarının boş tartışmalar olduğu ortaya çıktı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından geçtiğimiz günlerde Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen 2053 Ulaştırma ve Lojistik Ana Planı programına göre TBK demiryolunun Rize ve Trabzon limanlarına bağlanması 25-30 yıl sonraya kaldı. Açıklamaya göre Rize ve Trabzon demiryolunun 2034-2051 yılları arasında yapılması planlanıyor.

Rize ve Trabzon kamuoyunun 30! yıl sonrasının güzergâh tartışmasını önlemek için de Erzincan-Trabzon ile Erzurum-Rize arasında iki farklı yönden bağlantı yapılması öngörülmüş…

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -