Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

AKP’li Aşkın Bak Ya, biz çevreciyiz arkadaşlar, merak etmeyin

AKP’li Aşkın Bak Ya, biz çevreciyiz arkadaşlar, merak etmeyin
333 views
21 Mayıs 2021 - 6:21
Spread the love

İkizdere’de yapılmak istenen taş ocağı hakkında konuşan AK Parti milletvekili Osman Aşkın Bak, vadiyi tekrar eski hâline getireceklerini söyledi, “Ya, biz çevreciyiz arkadaşlar, merak etmeyin” dedi.

Rize’nin İkizdere ilçesindeki İşkencedere Vadisi’ne yapılmak istenen taş ocağına karşı verilen mücadele CHP tarafından Meclis gündemine taşındı.

Yapılmak istenen taş ocağının bölgeye vereceği tahribatın araştırılması için önergenin görüşmelerinde CHP adına konuşan İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, “Burada taş ocağı yapılması akla ziyan bir girişimdir ama inadına yapılıyor” ifadelerini kullandı.

Yaşam alanlarını savunanlara yönelik güvenlik kuvvetlerinin tutumunu eleştiren Bekaroğlu, “Bakın, 2 bin jandarma dağda, taşta insanları kovalıyor, orantısız şiddet uyguluyor, gaz sıkıyor, kadınları yerlerde sürüklüyor” diye konuştu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı’nın, “Biz burayı beş sene içinde aynen, olduğundan daha yeşil bir şekilde iade edeceğiz” dediğini aktaran Bekaroğlu, “Bin senede, iki bin senede oluşmuş, Allah’ın yaratmış olduğu bu dağın aynısını ‘Beş senede yapacağım’ diyor. Haşa tövbe! Sen Tanrı mısın Sayın Yazıcı, olacak iş mi bu ya?” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun “Bunlar marjinal, Gezici” sözlerine de tepki gösteren Bekaroğlu, “Bu toprak bizim toprağımızdır, burası hepimizin zenginliğidir, vatan toprağıdır” şeklinde konuştu.

‘BU VADİYİ KORUMAK EN BAŞTA HÜKÜMETİN GÖREVİ’

İYİ Parti Grubu adına konuşan Arslan Kabukcuoğlu, “İkizdere’de vatandaşlarımızın verdiği mücadeleyi haklı gösteren pek çok neden vardır. Bu bölge, dünyada korunması gereken 200 vadiden birisidir” dedi.

Vadinin korunmasının hükümetin görevi olduğunu belirten Kabukcuoğlu şunları söyledi:

“Bu vadiyi korumak en başta hükümetin göreviyken, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti buraya kol kanat germesi gerekirken bunları yapmamakta, halkın taleplerine sırt çevirmektedir. Durum bu iken bölgenin tahrip edilmesi anlaşılabilir gibi değildir. İkizdere’de direnen yöre halkı geçmiş kuşaklardan devraldıkları bu doğal yapıyı siyasi iktidarın keyfiliğine peşkeş çekmeye karşı çıkmaktadır. Orman yangınlarından, kuraklıktan, su kıtlığından dem vurup devletin gücünü ve imkânlarını bu sorunlarla mücadele etmek için ayırmak varken bizler ormanları yok ediyoruz. Binlerce yılda oluşmuş fauna ve florayı yok etmeye uğraşıyoruz, ekosistemi yok etmeye çalışıyoruz, topraklarımızı bozup sularımızı kirletiyoruz. Aslında bunlar için hiçbir şey söylemeye gerek yoktur, İkizdere’nin resmi budur.

‘BU PROJE SUÇTUR, İHANETTİR’

HDP grubu adına konuşan İzmir Milletvekili Murat Çepni, İyidere’deki Lojistik Liman Projesi’nin son derece hayali bir proje olduğunu söyledi:

“Burada şirket ve AKP iş birliği var. Yani Karadeniz, Cengiz İnşaat eliyle peşkeş çekilmiş durumda, burada. Şirketin projesinde projenin sahibi Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yazıyor, iletişim adresi ise şirket. Biz bunu söylüyoruz zaten. AKP bir şirketler koalisyonudur. AKP bir rant ittifakıdır.”

Karadeniz’de bu “rant ittifakı”nın direnişin duvarına çarptığını belirten Çepni, “İnsanlar ‘vatan’ dedikleri topraklarına sahip çıkıyorlar. Siz ise şirketin bir avuç kârı için halkı düşmanlaştırıyorsunuz. Ben buradan bir İkizdereli olarak söylüyorum bunu, doğduğum, yaşadığım topraklar olarak söylüyorum ama daha da önemlisi bir Türkiyeli olarak söylüyorum: Bu proje suçtur, ihanettir. Buradan direnen İkizderelilere selam söylüyorum. Direnenler mutlaka kazanacaklardır, rant ittifakları kaybedecektir, bundan kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -