Kuzey Teve

AKP’den “işkence” daveti

AKP’den “işkence” daveti
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
58 views
03 Ocak 2021 - 12:49
Spread the love

AKP’den “işkence” daveti

Birleşmiş Milletler’in (BM) İşkence Konusundaki Özel Raportörü Nils Melzer, Türk Hükümetinin davetlisi olarak 27 Kasım- 2 Aralık tarihleri arasında Türkiye’ye geliyor.

 Birleşmiş Milletler’in (BM) İşkence Konusundaki Özel Raportörü Nils Melzer, Türk Hükümetinin davetlisi olarak 27 Kasım- 2 Aralık tarihleri arasında “işkence ve kötü muamele konusundaki ana ilerlemeleri ve sorunları belirlemek ve değerlendirmek üzere” Türkiye’yi ziyaret edecek.

BM İnsan Hakları Konseyi tarafından dünya genelinde işkence ve diğer gayri insani veya aşağılayıcı muamele veya cezaları gözlemlemek ve rapor etmekle görevlendirilmiş olan bağımsız Özel Raportör, yaptığı açıklamada “Hukukun üstünlüğünün koruması, hesap verebilirliğin desteklenmesi ve kurbanların tazminat hakkının korunması konusundaki zorlukların özellikle bu yılki Temmuz ayı darbe girişimi sonrası dönemde olmak üzere üstesinden nasıl gelineceği konusunda Türk Hükümeti ile birlikte çalışmayı bekliyorum” dedi.

“POLİS KARAKOLLARI VE HAPİSHANELERİ ZİYARET EDECEK”

Bu arada, BM’den verilen bilgiye göre, Melzer’in ziyareti sırasında ilgili makamlar ve insan hakları kuruluşlarının yanı sıra yerel ve uluslararası sivil toplum kuruluşları, kurbanlar ve onların aileleri ile görüşmelerde bulunması bekleniyor. Özel raportör, birçok şehirde polis karakolları, yargılama öncesi tesisleri ve hapishaneler olmak üzere göz altı için kullanılan mekanları ziyaret edecek.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -