Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

AKP VE MHP Lİ BELEDİYE BAŞKANLARININ İKİZDERE DE DİRENİŞÇİLERİ İKNA TURU SONUÇSUZ KALDI

AKP VE MHP Lİ BELEDİYE BAŞKANLARININ İKİZDERE DE DİRENİŞÇİLERİ İKNA TURU SONUÇSUZ KALDI
247 views
16 Mayıs 2021 - 15:02
Spread the love

AKP VE MHP Lİ BELEDİYE BAŞKANLARININ İKİDERE DE DİRENİŞÇİLERİ İKNA TURU SONUÇSUZ KALDI

İKİZDERE DE YURTTAŞLAR YAŞAM ALANLARINI KORUMAYA KARARLI

GENÇAĞA KARAFAZLI- HUSEYİN ALTUN

Rize İkizdere, Eskincedere vadisinde Cengiz inşaatın İyidere de yapacağı lojistik inşaatın taş ihtiyacı için açılacak olan taş ocağı yaşam alanlarını yok edeceği gerekçesiyle 85 günden beri vadide çadır kurup direnen yurttaşların çadırlarına dün gece saat 02,30 sıralarında jandarma müdahale etmiş çadırları parçalayıp götürmüştü.

Jandarmanın bu saldırısı sonrası yurttaşlar çadır nöbeti tutukları alanda yeniden toplanarak mücadeleye devam edecekleri açıklaması yapmış Zeynep ve Kemal baş adlı yurttaşlar özel mülklerine çadırlarına yönelik saldırılar nedeni ile Jandarma hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmuşlardı.

Yaşanan bu gelişmelerin ardından bugün olayın yaşandığı yerde yurttaşları Rize belediye başkanı Rahmi Metin ile Çayeli MHP ile İkizdere MHP belediye başkanları yanısıra AKP li Pazar,Ardeşen,Güneysu,Kalkandere,İyidere,Çamlıhemşin ve Hemşin belediye başkanları  Eskince dere vadisine giderek yurttaşları eylemlerinden vaz geçirtmek için ikna etmeye çalıştı.

Yurttaşlar Başkan Metin’e vadilerini korumaya kararlı olduklarını bu saldırının kendilerini yıldırmayacağını belirttiler.

Yurttaşlar Başkan Metin’e siz daha önce neden gelmediniz bakın Fındıklı belediye başkanı Ercüment Cervatoğlu geldi şu an aranızda yok demek ki bu zihniyet meselesi diye tepki gösterince Başkan Rahmi Metin “Beni bir zat bakanımız aradı git konuş diye. Burada 13 hektar bir alanda çalışma yapılacak ve iş bittikten sonra alan rehabilite edilip terk edilecek. Burada ciddi bir tahribat söz konusu olmayacak sözünü veriyoruz” dedi Yurttaşlar Başkan Rahmi Metin’e jandarmanın tutumunu sordu başkan Metin “haklısnız bu olmamalıydı” şeklinde cevap verdi.

CHP Lİ BAŞNA TOPLANTİYA ÇAĞRILMADI

CHP nin Fındıklı belediye başkanı Ercument Cervatoğlu, kendisinin diğer beldeye başkanlarıyla çağrılmamasıyla ilgili olarak ‘demek ki biz Acara cumhuriyetinin belediye başkanıyız” diyerek Jandarma tarafından yurttaşların çadırlarına yönelik saldırıyla ilgili ‘ o eylemin kararını  sermayenin temsilcileri verdi” dedi

Cervatoğlu “Bana çağrı gelmedi, gelmediği gibi ben çağrıyı halktan alırım. Önümüzdeki süreçte kadın koromuz ile geleceğiz. Ben üç kez gittim. Rahmi Metin vs hiçbiri çağrı yapmadı. Net söylüyorum bana çağrı yapılmadı. Neden yapılmadığı da çok net belli. 1Doğa ve yaşam alanından yanayım. Sermayeden yana değilim. Sermayeden yana olanlar birbirlerine uzlaş olmuş gidiyor. Demek ki doğadan ve yaşam alanından yana olan tek ben miyim? Bilmiyorum ama. Sermayeden değil doğa ve yaşam alanların dan yana olanlar ile birlikteyim. Demek ki be Acara Cumhuriyetinin belediye başkanı olduğum için beni çağırmadılar.

Dinamitledikleri alanları nasıl rehabilite edeceklermiş. Somut söylüyorum kendi adıma. Ben bu işin uzmanı değilim. Jeologları ziraat mühendislerini çağırmaları lazım. Bu işin rehabilitesi noktasında. Haçapiti neden rehabilite etmemişler. Hadi etsinler.

Çadırları Hıfzıssıhha Kurul Kararlarlarına sığınarak kaldırmak acizliktir

Bu sürecin kendisini gece yarısı bir operasyon ile çadırları bile kaldırarak. Neye göre kaldırıyorlar. Pandemi kuralları şimdi mi akıllarına geldi. Salgın şimdi mi akıllarına geldi.

Bu devlet bizim devletimiz. Bizden daha çok kimse sevmiyor. Biz öteki değiliz. En az onlar kadar daha çok seviyoruz. Jandarma da bizim çocuğumuz, evladımız. Ama jandarmayı yönetenler sermayeye hizmet ediyor. Dolayısıyla orada halkın çadırı özel mülkte Ercüment in, Ahmetin kimin olduğunu bilmediğimden söylüyorum. Özel mülkte çadırı kaldırabilecek kadar.

Hıfzıssıhha Kurul Kararlarlarına sığınarak kaldırmak acizliktir. O mülkte salgın tedbirleri noktasında Hıfzıssıhha Kurulu Kararları çerçevesinde kaldırdık demek, acizliktir. Daha dün bilmem ne cemaatinin liderinin cenazesi. Beşiktaş’ın, Adana Demirspor şampiyonluğu elbette şampiyonluk sevinçleri yaşayalım. Ama dünyaya normalleşmeye giderken. Biz yönetim biçimine dönüştürüyoruz. Ben böyle okuyorum.

Bugün kadın koromuz ile de konuştuk. Önümüzdeki hafta kapanma açılır açılmaz, salıdan sonra Kadın Korosu ile birlikte, Belediye meclis üyeleri hep beraber gitmeyi düşünüyoruz. Kadın dayanışması olarak.”

BEKAROĞLU SERT TEPKİ GÖSTERDİ

Jandarmanın saldırısı sonrası sosyal medya hesabından açıklama yapan İstanbul milletvekili Mehmet Bekaroğlu “Devletin güvenlik güçlerinin gece yarısı ‘hırsız gibi’ gelip vatandaşın tapulu arazisine kurduğu çadırları yerinden söküp götürmesi, eşyalarını dağıtıp sağa sola atması ne demek oluyor? Jandarma’yı bu duruma düşürenler kim/kimlerdir? diye sordu.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -