Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

AKP’nin Rize de Milletvekili adayı olacak isimleri ortaya çıkmaya başladı

AKP’nin Rize de Milletvekili adayı olacak isimleri ortaya çıkmaya başladı
647 views
01 Şubat 2022 - 13:14
Spread the love

İşte AKP’nin Rize de ki muhtemel adayları

Gençağa Karafazlı

Her ne kadar Cumhur ittifakı tarafından genel seçimlerin 2023 yılında yapılacağı belirtilse de vatandaşlar, muhalefetin bastırmasını dikkate alarak erken seçim beklentisi içerisine girmiş durumda.

O nedenle bir süreden beri tüm illerde, siyasi partilerin adaylarının kim olacağı konuşulmaya başlandı.

Bu doğrultuda dikkatle izlenen illerden biri de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın memleketi olan Rize ili.

Her ne kadar AKP de temayül yoklamaları yapılsa da Erdoğan’ın onay vermeyeceği isimlerin “temayül yoklamasından çıksalar bile” asla seçilme şansları yok.

Rize’de genel kanaat AK partinin mevcut Rize Milletvekillerinin bir daha Rize’den aday gösterilmeyeceği şeklinde.

Bunu şu nedenle söylüyoruz?

Cumhurbaşkanının memleketi Rize’de son yerel seçimlerde AKP’nin 3 önemli ilçede seçim kaybetmesinin temel sorumlusu başta Hayati Yazıcı, Osman Aşkın Bak ve Muhammet Avcı gösteriliyor.

Bu gerçeği biz değil AKP seçmeni ve yurttaşlar seçim tartışması yaşanan her yerde bu durumun böyle olduğunu söylüyor.

Erken seçim tartışmalarının başladığı bu süreçte Hatırlanacağı gibi AKP Rize Milletvekillerinden Muhammet Avcı, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada bir daha milletvekilliğine aday olmayacağını belirtmişti. Diğer vekiller Yazıcı ve Bak ise aday olacak mı olmayacaklar mı konusunda bugüne kadar hiçbir açıklama yapmamıştı.

Avcının milletvekilliği için açıklama yapmasının ardından adaylık konusunda ilk hareketlilik Rize AKP’de başladı.

Rize Merkezi temsilen Milletvekili olan Muhammet Avcı’nın yerini alacak kişinin yine Rize Merkezden olacak olması, öncelikli olarak merkezdeki potansiyele yöneldi.

Avcı’nın aday olmayacağı açıklaması sonrası ilginç bir gelişme yaşandı.

Özellikle AKP içerisinde hiçte itibarı olmayan, bazı isimler bulundukları konumu fırsata dönüştürmek için harekete geçerek bazı sosyal medya yayıncılarının üzerinden kendilerinin muhtemel adaylar arasında gösterilmesi için büyük çaba içerisine girmeleri oldukça düşündürücü.

Reklam yaparak milletvekili olma hayalı kuran bu tip şarlatanları geçelim.

Gelelim işin asıl özüne.

Peki Rize Merkezde AKP’den Milletvekilliği için kimlerin adı geçiyor?

 

Belediye başkanı Rahmi Metin aday olacak mı?

Bilindiği gibi bir önceki seçimlerde milli piyangodan çıkıp başkan seçtirilen ancak Rize’ye hiçbir konuda katkı sunamayan eski belediye başkanı Reşat Kasap sonrası AKP Rize’de ciddi anlamda yok olan itibarini yeniden kazanmak için yıpranmamış ve her kesimden oy alabilecek bir aday arayışı içerisine girmişti.

Partide uzunca bir süre görev almış ancak parti içerisinde tartışmalara neden olmuş bir isme Öğretmen Rahmi Metin’e karar kılmıştı.

Metin, Rize merkezde tüm kesimlerle kanka olmasa da her kesimle sağlıklı diyalog kurmayı becerebilen bir isim olarak Rize merkez de yok olan AKP’nin itibarını yeniden kazandıracak bir isim olarak Erdoğan’a iletildi.

Aslında böyle bir isim arayışının temel nedenlerinden biri muhalefet partilerinin ortaya atacağı önemli bir isim Rize’de yıpranan AKP’den seçimi alabileceği algısı oluşmuştu.

AKP’den başka isimlerden önerilmişti ancak Rahmi Metin isminin daha sağlıklı sonuçlar doğuracağını düşünen Erdoğan adayını Rahmi Metin olarak açıkladı.

Muhalefet partileri bir isim üzerinde anlaşamayınca seçim sonuçları Rahmi Metin adaylığı açıklandığında zaten belli olmuştu.

Rahmi Metin seçildikten sonra Rize nabız haber şu başlığı atmıştı.

“Rahmi Metin AKP ‘yi kurtardı. Peki Rahmi Metin’i kim kurtaracak?”

Neden bunu söyledik?

Çünkü, trilyonlarca borç bırakan bir belediye, kim nerede ne iş yaptığı belli olmayan, işe gitmeden maaş alanlar, torpille işe giren insanlar hepsi masa başı işlerde, makine parkında usulsüzlükler, kraldan çok kralcılar, park bahçelerde harcanan triyonlar, çevre düzensizliği, halkın pislikten gezemediği sahili ve akla gelebilecek idaredeki idaresizlikler, muhasebeye giren usulsüz faturalar , kentsel dönüşüm çalışmaları ve  tüm bunların altından kalkacak bir başkanın nasıl bir savaşa gireceğini düşününce  “Metin’i kim kurtaracak” başlığı çok uygun düşmüştü

Yaşanan bu gelişmeler sonrası Başkan Rahmi Metin bir sorumuz üzerine, kendisinin belediye başkanı olmak gibi bir talebinin olmadığını ancak koşullar ve gelişmeler sonucunda gelen bu teklif üzerinden düşündükten sonra belediye başkanlığı sorumluluğunu üslendiğini söylemişti.

Son günlerde yaşanan erken seçim tartışmaları sonrası bu kez Rahmi Metin’e “olası bir erken seçimde milletvekili adayı olacak mısınız? Kamuoyunda sizin de isminiz tartışılıyor” sorusunu yönelttik.

Metin “ben belediye başkanlığı içinde aday olmamıştım” şeklinde politik bir cevap vererek milletvekilliği adaylığı konusunda böylece ilk mesajını vermiş oldu.

Kısacası Rahmi Metin, cumhur başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisini arayıp “gel aday ol” derse buna hayır demeyeceği kesin.

Zaten AKP içerisinde bazı isimlerle ve kamuoyunda yaptığımız sohbetlerde Metin isminin sıkça seslendiriliyor olması eski vekillerin artık yolcu olduğu yeni isimlerin şimdiden gündemde tartışılmaya başladığını görüyoruz.

Rize Baro başkanı Av. Ümit Peçe Erdoğan’ın gözdesi mi?

Türkiye barolar birliği seçimlerine kadar ismini sıkça duyduğumuz ve Baro başkanlarının Erdoğan’ın baroları dizayn etmeye kalkıştığı günlerde gerçekleştirdiği yürüyüş eylemlerine katılmayan, Barolar birliği seçimlerinde Erdoğan’ın mesajını verdiği adayın desteklenmesi konusunda ortaya koyduğu tavır ve son olarak anayasa mahkemesi üye seçimlerindeki tutumu ile de muhalif baroların ve avukatların sürekli eleştirilerine muhatap olan “AKP yandaşı baro başkanı” olarak medyada ismi yer alan adeta  Erdoğan’ın gözdesi bir isim olarak gösterilen Rize baro başkanı Av. Ümit Peçe ismi AKP içerisinde kapalı kapıların ardında en çok konuşulan isimlerden biri olarak öne çıkıyor.

Ankara da AKP kulislerinden Rize ile ilgili yapılan seçim sohbetlerine Erdoğan’ın memleketi ne olacağı tartışması daha şimdiden hız kazandı diyebiliriz.

Erdoğan’ın olası bir seçimde memleketi Rize’den aldığı 3 millet vekilinden birini bile kaybetmesi Türkiye geneline çok önemli bir siyasal mesaj olarak algılanacağı bir gerçek.

İki dönem Rize Baro başkanlığına seçilen Av. Ümit Peçe son yıllarda Erdoğan tarafından önemsenen bir isim olarak ortaya çıkıyor.

Peçe, her ne kadar AKP içerisinde siyaset yapmıyor olsada AKP kulislerinde olası milletvekili adayı olabilecek en önemli isimlerin arasında gösteriliyor.

Son yıllarda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da diyalog kurduğu Peçe’nin hukukçu olması avantajıyla aday olacak isimlerin arasında gösteriliyor olması AKP içerisinde bazı isimleri rahatsız etse de parti de Peçe ismine sıcak bakan insan sayısı oldukça yüksek.

Rize kamuoyunda insan ilişkileri ve 2. Kez baro başkanı seçilmesi peçeyi oldukça avantajlı bir konuma taşıdığını görüyoruz.

Peçe, nin “ben milletvekili adayı olacağım siyaset yapacağım” dediğini duymadık ancak Peçe, kendisine “siyasete gir aday ol” diyen insanlara, “Rize’de kimin aday olup olamayacağına Cumhurbaşkanımız Erdoğan karar verecek. Benim aday olmamı istemesi durumunda bu ülkede her alanda hizmet etmeye devam edeceğim bu siyasette olabilir neden olmasın” dediğini duyuyoruz.

Peçe’ni bu değerlendirmesi kendi reklamını yapmaya çalışan ve bugünden kendisini AKP adayı havasına sokan bazı isimlerde adeta bir cevap niteliği taşıyor.

İshak Alim aday mı?

“Artık aday olmayacağım” diyen Muhammet Avcı’nın yerine il başkanlığına getirilen İshak Alim aday mı?

Basın toplantılarına bizlere anti demokratik bir tutum sergileyen sürekli olarak akredite uygulayan il başkanı İshak Alim ile adaylık konusunda kendisine herhangi bir soru sorma fırsatımız olmadı.

Fakat, olası seçimlerde merkezden aday olarak ortaya çıkacak isimlerden biri olarak görüldüğünü söylemek mümkün.

Alim, parti içerisinde örgütler tarafından ciddi bir şekilde destekleniyor görüntüsü veren bir isim. Buna rağmen Alim’in Erdoğan tarafından ne derece önemsendiği ise tartışma konusu.

Parti kaynaklarına göre Alim hala politik ilişkilerde tecrübeli bir görüntü ve performans ortaya koyamadığı ancak, daha şimdiden aday olmak için kendi reklamını yapmaya çalışan bazı isimlerle arasındaki sürtüşmeden dolayı Milletvekilliği konusunda parti kimliğini kullananlara karşı ciddi mücadele içerisinde olduğu, son günlerde sürdürdüğü ilişki ve çalışmalardan gözüken tablo Alim “bende varım” diyecek isimlerden biri.

Alim’in adaylığı önünde en büyük engel abiyi çaykur genel müdürü Yusuf Ziya Alim’in çaykur genel müdürlüğü görevine getirildiği günden beri, Çaykurun hala borç batağından kurtulamaması, her yıl zarar açıklaması ve çay alım politikalarındaki uygulamaları, Alim hanesine eksi puan olarak görülüyor.

AKP de son günlerde en çok tartışılan isimlerden biri ise Hakan Gültekin.

Gültekin 1970 yılında Ardeşen’de doğdu. Siyaset hayatına 2002’de Ardeşen ilçesinin AK Parti şubesinin kurucuları arasında yer alarak başladı. 6,5 yıl boyunca AK Parti Ardeşen İlçe Başkanlığını, Sonraki 3 yıl AK Parti Rize İl Başkanlığı’nda İl Seçim İşleri Başkanlığı yaptı ve Ardından il meclis başkanlığı, ardından Ardeşen belediye başkanlığı görevine seçildi.

Hakan Gültekin AKP içerisinde 2.kez belediye başkanlığına aday gösterilmemesi üzerine hiç kimseye küsmeden yoluna devam etti.

Son olarak 23 Ekim 2020 tarihinde yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle DOKAP Doğu Karadeniz Projesi’nin başkanı olarak atandı.

Hakan Gültekin belediye başkanlığı sonrası parti içerisinden bazı kimseler tarafından suçlansa da o bunlara kulak asmadan yoluna devam etti. DOKAP’ın başına geçtikten sonra hem partililerle hem de partili olmayan yurttaşlarla diyaloglarını sürdürmeye özen gösterdi.

Çevresinde sevilen bir isim olarak çalışmalarına devam ederken son günlerde, Yazıcı ve  Bak’ın aday gösterilmeyeceği yüksek sesle seslendirilmeye başlandığı bir süreçte Gültekin Çayeli, Pazar, Fındıklı ve Ardeşen ilçelerinde ismi sürekli gündeme gelen bir isim.

Hakan Gültekin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bağlılığını her dönem seslendiren isimlerin başında geliyor. Son zamlar sonrası özellikle yukarıda adları yer alan bu 4 ilçede AKP ^nin ciddi bir kaybı söz konusu.

Durum böyle olunca bu bölgeden yeniden örgütlü bir çalışma yapılabilmesinin tek yolu olarak Hakan Gültekin’in AKP milletvekili adayı olarak gösterilmesiyle mümkün olacağı gözüküyor.

Her ne kadar AKP içerisinde Gültekin ismine bazı isimler sıcak bakmasa da belirleyici olacak olan AKP önde gelen isimleri değil Erdoğan’ın ne diyeceği önem arz ettiği için Gültekin’in adaylığı önümüzdeki süreçte de daha çok tartışılacak gibi gözüküyor.

Sonuç olarak;

AKP her geçen gün oy kaybettiği bir süreçte Erdoğan’ın Rize’ye dışarıdan bir aday getirme olasılığı olmadığı partililer tarafından böyle bir durumun AKP nin bölgede oy kaybına uğradığı bir süreçte hiçte sıcak karşılanmayacağı bir gerçek.

Bu perspektifte baktığımızda birilerinin AKP içerisinde önemli yerlerde olmasından kaynaklı bazı reklam kampanyaları yürüterek aday olma çalışmaları içerisinde olması ve bu kişilerin yakınlarının geçmişte FETÖ ile irtibatları da işe katıldığında, Rize’de bu 4 ismin dışında başka kişilerin isimlerinin Erdoğan’a götürülmesine kimsenin cesaret edemeyeceği bir gerçek.

Bugün kamuoyunda tartışılan bu 4 isim dışında başka isimlerle AKP’nin olası bir erken seçime gitmesi durumunda Rize’de çok ciddi bir oy kaybı dolayısıyla, şimdiden kamuoyunda “AKP Rize’de 3-0 yapamaz” tartışmalarını daha da güçlendireceği, belediye seçimlerinde olduğu gibi milletvekili seçimlerinde de çok ciddi bir hezimete uğraması söz konusu olabilir.

Peki muhalefet cephesinde durum ne?

Önümüzdeki günlerde muhalefet cephesi partiler olası seçimlerde hangi adaylarla seçime gidecek?

Ayrıntılar önümüzdeki günlerde,

Rizenabiz.com ve kuzeyteve.com’de

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -