Kuzey Teve

AİHM, Demirtaş kararını açıkladı: Tutukluluğuna derhal son verilmeli

AİHM, Demirtaş kararını açıkladı: Tutukluluğuna derhal son verilmeli
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
74 views
03 Ocak 2021 - 13:00
Spread the love

 


Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutukluluk haline ilişkin başvuruyu karara bağladı. AİHM Demirtaş’ın tutukluluğuyla ilgili hak ihlali kararı verdi. AİHM Selahattin Demirtaş’ın tutukluluğuna son verilmesi için gereğinin yapılması gerektiğini karara bağladı. 

AİHM kararında, Demirtaş’ın tutukluluğunun ulusal ve uluslararası hukuka aykırı olduğu ifade edildi. Kararda ayrıca, ‘tutukluluğun devam etmesini haklı kılan yeni gerekçeler ve kanıtlar ileri sürülmedikçe de tutukluluk halinin mümkün olan en kısa tarihte sonlanması’ talep edildi.

İLGİLİ HABER: HDP’DEN İLK TEPKİ: DEMİRTAŞ VE TÜM SEÇİLMİŞLER SERBEST BIRAKILMALI

Karara göre Türkiye 10 bin euro manevi tazminat ile 15 bin euro yargılama gideri ödeyecek.

AVUKATLARI DUYURDU

Demirtaş’ın avukatlarından Ramazan Demir, kararı bu sözlerle duyurdu:

AİHM aynı zamanda Selahattin Demirtaş’ın tutukluluğunun referandum ve başkanlık seçimleri sırasında devam ettirilmesinin AİHS’in 18. Maddesini (politik saiklerle,çoğulculuğu boğan) ihlal ettiğine karar verdi. Türkiye’ye karşı verilmiş ilk 18. Madde ihlali kararı.

65 kişi bunun hakkında konuşuyor

AİHM’e göre, muhalif bir siyasi lider olarak, Selahattin Demirtaş’ın tutukluluğu ile yalnızca kendisinin hak ve özgürlükleri değil, bütün demokrasi tehdit altına girmiştir.

28 kişi bunun hakkında konuşuyor

Demirtaş’ın avukatlarından Benan Molu da, “AİHM, Selahattin Demirtaş’ın özgürlük ve güvenlik hakkının ve seçim hakkının ihlal edildiğine karar verdi. Mahkeme, Türkiye’ye karşı ilk kez, 18. maddeden ihlal buldu ve ‘siyasi nedenlerle’ tutuklandığını tespit etti. Demirtaş’ın serbest bırakılması gerekiyor” açıklamasını yaptı. Türkiyeli Yargıç Işıl Karakaş, 18. madde ihlali ile ilgili olarak karşı oy kullandı

İHAM, Selahattin Demirtaş’ın özgürlük ve güvenlik hakkının ve seçim hakkının ihlal edildiğine karar verdi. Mahkeme, Türkiye’ye karşı ilk kez, 18. maddeden ihlal buldu ve “siyasi nedenlerle” tutuklandığını tespit etti. Demirtaş’ın serbest bırakılması gerekiyor.

317 kişi bunun hakkında konuşuyor

IŞIL KARAKAŞ’IN KARŞI OY KULLANDIĞI 18. MADDE NE DİYOR?

Bu arada, Türkiyeli Yargıç Işıl Karakaş, 18. madde ihlali ile ilgili olarak karşıoy kullandı. AİHM’in Türkiye’yle ilgili olarak ilk kez ihlal tespiti yaptığı Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 18. maddesinde “Anılan hak ve özgürlüklere bu Sözleşme hükümleri ile izin verilen kısıtlamalar öngörüldükleri amaç dışında uygulanamaz” ifadeleri yer alıyor. Dolayısıyla mahkeme kararında Demirtaş’ın tutuklanmasının öngörülen amaç dışında uygulandığına dikkat çekiliyor. 

HDP’DEN İLK AÇIKLAMA

HDP’nin karara ilişkin değerlendirmesinde, “Demirtaş’ın cezaevinde kaldığı her bir dakika hukuksuzluktur. Karar tüm tutuklu vekillerimiz için emsal teşkil etmektedir. Milyonların iradesi vekiller özgür olmalıdır” görüşüne yer verildi.

Demirtaş’ın cezaevinde kaldığı her bir dakika hukuksuzluktur. Karar tüm tutuklu vekillerimiz için emsal teşkil etmektedir. Milyonların iradesi vekiller özgür olmalıdır.

150 kişi bunun hakkında konuşuyor

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan da “Demirtaş ve vekillerimizin tutuklu kaldığı her an hukuksuzluktur. AİHM son sözü söylemiştir” açıklamasında bulundu.

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli de, AİHM kararına uyulması çağrısı yaparak, “Demirtaş ve tüm vekil arkadaşlarımız hemen serbest bırakılsın” dedi.

‘DERHAL SERBEST BIRAKILMALI’

İnsan hakları hukukçusu Kerem Altıparmak, karara ilişkin olarak “AİHM Selahattin Demirtaş’ın tutukluluğuna son verilmesi için gereğinin yapılması gerektiğini karara bağladı. Şu andan itibaren tutuklu olması hem ulusal hem de uluslararası hukuka aykırıdır. Derhal serbest bırakılması gerekir” dedi.

AİHM Selahattin Demirtaş’ın tutukluluğuna son verilmesi için gereğinin yapılması gerektiğini karara bağladı. Şu andan itibaren tutuklu olması hem ulusal hem de uluslararası hukuka aykırıdır. Derhal serbest bırakılması gerekir!

1.084 kişi bunun hakkında konuşuyor

 

‘ÇOK CİDDİ BİR İHLAL KARARI’

Öte yandan, Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaman Akdeniz, kararla ilgili oloarak “çok ciddi bir ihlal kararı” yorumunu yaptı.

AİHM Selahattin Demirtaş kararını yayınladı. Çok ciddi bir ihlal kararı verirken Mahkeme Türkiye ile ilgili de ilk defa 18. madde kararı verdi ve Demirtaş’ın salıverilmesini talep etti: http://hudoc.echr.coe.int/eng?i=001-187961 

419 kişi bunun hakkında konuşuyor

 

AİHM Selahattin Demirtaş kararını yayınladı. Çok ciddi bir ihlal kararı verirken Mahkeme Türkiye ile ilgili de ilk defa 18. madde kararı verdi ve Demirtaş’ın salıverilmesini talep etti: http://hudoc.echr.coe.int/eng?i=001-187961 

Mahkeme, Demirtaş’ın Ek 1. Protokol 3. Madde kapsamında seçilme hakkının da ihlal edildiğine hükmetti. Türk Yargıç Işıl Karakaş 18. madde ihlali ile ilgili olarak karşıoy kullandı.

103 kişi bunun hakkında konuşuyor

 

HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, tutukluğunun ‘özgürlük ve güvenlik hakkı’, ‘makul bir süre içinde yargılanma ya da yargılama süresince serbest bırakılma hakkı’ ve ‘serbest seçim hakkı’nı ihlal ettiğini belirterek, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuru yapmıştı.

İLGİLİ HABER: DEMİRTAŞ’IN AVUKATI AİHM KARARI ÖNCESİ KONUŞTU

İLGİLİ HABER: DEMİRTAŞ: KÜRTÇE ÖĞRENMENİZ İÇİN KÜRT OLMANIZ GEREKMİYOR

Demirtaş’ın avukatı Mahsuni Karaman da daha önce yaptığı açıklamada, “Umarız karar, demokrasi ve hukuk açısından ön açıcı olur” demişti.

HDP eski Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ 5 Kasım 2016’dan beri tutuklu buluuyor. (DIŞ HABERLER SERVİSİ)

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -