Kuzey Teve

Adana Şehir Hastanesinde görevli hemşireye saldırı

Adana Şehir Hastanesinde görevli hemşireye saldırı
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
164 views
02 Ocak 2021 - 22:57
Spread the love

Adana Şehir Hastanesinde Hemşire Dilek Keskin, bir hastanın saldırısına uğradı. SES Adana Şubesi ve Adana Tabip Odası konuyla ilgili açıklama yaptı.

Personel eksikliği ile faaliyete başlayan Adana Şehir Hastanesinde çalışanlar az kişiyle çok iş yapmaya çalışırken hastaların ya da hasta yakınlarının saldırıları ile karşı karşıya kalıyor. Geçtiğimiz günlerde, şehir hastanesinde gece nöbetinde olan bir hemşire saldırıya uğradı. Konuyla ilgili saldırıya uğrayan Hemşire Dilek Keskin’in de katılımı ile basın toplantısı düzenleyen SES Adana Şubesi, önceki hastanelerde her servisin kendi personeli bulunurken personelin artık çağrı merkezi ile çağrıldığı, 56 ila 75 hastanın yattığı ve 3 servisin bulunduğu her kata bir güvenlik görevlisinin görevlendirildiğine dikkat çekerek personel yetersizliği ile faaliyete başlayan Adana Şehir Hastanesinde ne yatan ve ameliyata giren hastaların ne de çalışan sağlıkçı ve doktorların can güvenliğinin bulunmadığına dikkat çekti.

HEMŞİRE, GÜVENİK GELENE KADAR ŞİDDETE MARUZ KALDI

 • Hemşire Dilek Keskin

Cumartesi günü Koroner yoğun bakım 3 servisinde, sabah saat 05:00 sıralarında, üzerinde EKG cihazı bulunan hasta cihazı çıkararak yürümek istedi. İsteği uygun bulunmayan hasta bağırıp çağırarak EKG cihazını hemşirelerin üzerine fırlattı. Hemşirelerden biri kaçarak kendisini kurtarırken “Amca dur, ne yapıyorsun” diyerek saldırganı sakinleştirmeye çalışan Dilek Keskin isimli hemşire, hasta tarafından saçlarından tutulup monitör kabloları ile sırtına vurularak darbedildi. Keskin, bir hasta yakınının müdahalesi ile saldırıdan kurtuldu. Hemşireye saldıran hasta, hakaretler edip küfretmeye devam etti. Keskin, daha sonra güvenlik görevlisinin gelmesi ile odadan çıkabild ve saldırgandan şikayetçi oldu.

’75 YATAKLI KATTA BİR GÜVENLİK VAR’

SES Adana Şubesi bürosunda Adana Tabip Odasının da katıldığı basın toplantısında konuşan SES Adana Şube Başkanı Muzaffer Yüksel, hasta şiddetine davetiye çıkaran koşulları sıralayarak geceleri 30 yataklı yoğun bakımda sadece iki hemşirenin bulunduğunu, 56 ila 75 yataklı her kata verilen 1 güvenlik görevlisinin yeterli olmadığını söyledi. Servislerin kendi personeli olmadığı için 5555 nolu çağrı merkezini arayarak personel çağırdığını, bunun işlemleri geciktirdiğini ifade eden Yüksel, çalışanlara yönelik saldırıyı önlemek için bulunan 1111’i aradıklarında ise artık karşılarına telesekreterin çıktığını belirtti. Yüksel “Bu da zaman kaybı değil mi? Kısacası personel yetersiz, ulaşım yetersiz. Diğer taraftan sincan escort saldırganın psikolojik sorunları olduğu söyleniyor. Böyle bir hasta yoğun bakımda güvenliksiz nasıl yatırılıyor? Başka olayların olmaması için yetkilileri gerekli tedbirleri almaya çağırıyoruz” dedi.

‘HASTANEDE CİDDİ HEMŞİRE YETERSİZLİĞİ VAR’

Adana Tabip Odası Başkanı Ali İhsan Ökten de Şehir Hastanesinde ciddi bir hemşire ve polikliniklerde sekreter açığı olduğunu belirterek bu açıklar kapatılmadığı durumda bu saldırıların devamının geleceğini ifade etti. Sağlıkta şiddetin son yıllarda en büyük sorunları olduğunu ifade eden Ökten, Iğdır’da bıçaklanan arkadaşlarının durumunun iyi olmasının teselli edici olduğunu ancak sağlık politikalarının sonucu olarak sağlıkta şiddetin günlük yaşantılarına girdiğini ifade etti. Bu politikalardan vazgeçilmesinin yanında TTB’nin meclise sunduğu “Sağlıkta şiddete caydırıcı cezalar verilmesini içeren tasarı”nın da yasalaştırılmasını istedi. (Adana/EVRENSEL)

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -