Kuzey Teve

93’lük nineye çıplak arama işkencesi!

93’lük nineye çıplak arama işkencesi!
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
51 views
03 Ocak 2021 - 12:46
Spread the love

 Meriç Tafolar / Milliyet – Hakverdi’nin bir soru önergesi ile Meclis’e taşıdığı iddialar arasında cezaevine yakınını görmeye gelen 93 yaşındaki kadının çıplak arandığı iddiası da var…

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, 93 yaşındaki bir mahkûm yakınının iç çamaşırı ve eteği çıkarılarak çıplak aramaya maruz kaldığı iddiasını TBMM gündemine taşıdı. Hakverdi, Adalet Bakanı BEKİR BOZDAĞ’a, “2 Eylül 2015’te zmir 1 No’lu F Tipi Hapishanesi’nde mahkûm yakınını ziyarete giden 93 yaşındaki anneannesi ve 60 yaşındaki teyzesinin eteği ve iç çamaşırı çıkarılarak çıplak arama mı yapılmıştır? Yapılmış ise çıplak aramayı yapanlar hakkında işlem yapmayı düşünüyor musunuz?” diye sordu.

Hakverdi, kendisine ulaşan bir mahkûm mektubunu TBMM gündemine taşıdı. Hakverdi, Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, “Türkiye’de her gün bir hapishaneden baskı, tecrit ve işkence haberi gelmektedir. İzmir F Tipi hapishanelerinde yaşanan baskı ve işkenceler ile ilgili tarafıma çok sayıda mektup gelmektedir. Gelen mektuplarda yaşanan saldırılar ve baskılar yer almaktadır” dedi. Hakverdi, şu soruları yöneltti:

Mahkûma ikinci kelepçe

– Hasta mahkûmlar, Hastaneye sevk edilirken ellerine takılan kelepçe dışında ikinci bir kelepçe ile mahkûmun koluna giren askerlere kelepçelendiği iddiası doğru mudur? Doğru ise doktor muayenesine götürülen mahkûma ikinci kelepçe takılmasının gerekçesi nedir?

– İkinci kelepçeyi kabul etmeyen mahkûmların hastaneye sevk edilmediği iddiaları doğru mudur?

– İzmir 1 No’lu F Tipi Hapishanesi’nde hükümlü ve tüberküloz tedavisi gören bir mahkûmun ikinci kelepçeyi kabul etmediği için tedavi ettirilmediği iddiası doğru mudur?

– İzmir 1 No’lu F Tipi Hapishanesi’nde hükümlü diyabet ve çölyak hastasıbir mahkûmun, hastanede takılmak istenen ikinci kelepçeyi kabul etmediği için görevli jandarmaların saldırısına uğradığı ve hastane koridorlarında yerde sürüklendiği iddiaları doğru mudur? Bu konuda bir soruşturma başlatılmış mıdır?

– 2 Eylül 2015 tarihinde İzmir 1 No’lu F Tipi Hapishanesi’nde mahkûm yakınını ziyarete giden 93 yaşındaki anneannesi ve 60 yaşındaki teyzesinin eteği ve iççamaşırı çıkartılarak çıplak arama mı yapılmıştır? Yapılmış ise çıplak aramayı yapanlar hakkında işlem yapmayı düşünüyor musunuz?
‘İç çamaşırı çıkarıldı’

Milliyet’in ulaştığı mahkûm mektubunda 2 Eylül 2015’te gerçekleştiği belirtilen olaya yönelik şu iddia yer aldı:

“Tutuklu bir arkadaşımızı ziyaretine gelen 93 yaşındaki anneannesinin eteği ve iççamaşırı çıkarılarak, 60 yaşlarında teyzesinin ise sütyeni çıkatılarak çıplak arama yapılmıştır. 93 yaşındaki insanlara dahi çıplak arama onursuzluğunu dayatarak işkence yapan zihniyet ile öldürdüğü insanın bedenini soyarak teşhir edenler arasında bir fark var mıdır? Yaklaşık iki aydır tüm tutsaklara hastanelerde ve adliyede ikinci bir kelepçe takma dayatması yapılmaktadır. Tutsakların sevmleri sırasında zaten elleri kelepçelenir, tüm bunlara ek olarak kolumuza takılan bir kelepçe ile askerin koluna kelepçelenmek isteniyoruz.”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -