Kuzey Teve

36 köylüye işkencenin sorumlusu tek polis

36 köylüye işkencenin sorumlusu tek polis
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
115 views
03 Ocak 2021 - 12:52
Spread the love

 Emniyet Genel Müdürlüğü ‘Şapatan köyünde işkence yok’ derken Hakkari Valiliği bir polisi açığa aldı.

Emniyet Genel Müdürlüğü, Şemdinli Şapatan köyünde köylülere işkence yaptığı iddialarını bugün yalanlamıştı. Emniyetten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verilmişti:  

HER VÜCUTTA İŞKENCE İZİ VAR YETKİLİLERDE SESSİZLİK haberi için tıklayınız 

“İddialar gerçeği yansıtmadığı gibi terör örgütünün daha önce 2017 yılı Şubat ayı ortalarında Mardin ili Nusaybin ilçesi Koruköy ve çevresinde gerçekleştirilen operasyonlar örneğinde başlattığı basın yoluyla olumsuz algı oluşturma çabasının bir tekrarı yaşanmaktadır.

Hakkari ili Şemdinli ilçesi Altınsu Mahallesinde 05.08.2017 günü icra edilen operasyon esnasında açılan ateş sonucu 1 Polis Memurunun şehit olmasının ardından ateşin geldiği değerlendirilen bölgelerde bulunan şüpheli şahısların hukuka uygun olarak gözaltına alınması üzerine; bazı basın yayın organlarında ve sosyal medyada gözaltına alınan şüpheli şahısların darp edildikleri iddia edilerek gerçeği yansıtmayan haber ve yorumlar yoğun olarak işlenmiştir. Nitekim Hürriyet Gazetesinin 10.08.2017 tarihli nüshasında Ahmet Hakan tarafından mezkûr olay ele alınarak; ‘İnsanlık onuru işkenceyi yenecek başlığıyla güvenlik kuvvetleri gece saatlerinde işte bu köye baskın yapmış, kapıları kırıp halkı yere yatırmış ve tekme, tokat, silah dipçiğiyle vurmuş. Dövülenler arasında yaşlı kadınlar ve çocuklarda varmış…’ gibi gerçeği yansıtmayan yorumlara yer verildiği müşahede edilmiştir.”

Açıklamada ayrıca köyde yaşananların araştırılması için Emniyet Genel Müdürlüğü’nden bir müfettişin görevlendirildiği açıklanmıştı.

‘KUVVETLİ SUÇ ŞÜPHESİYLE AÇIĞA ALINDI’

Ancak Hakkari Valiliği köylülere işkence soruşturması kapsamında savcılığa müracaat eden vatandaşların teşhisi üzerine bir polis memurunu “kuvvetli suç şüphesi” nedeniyle görevinden uzaklaştırdı.

BİR SAAT BOYUNCA İŞKENCE GÖRDÜLER

Köye dün giden HDP heyeti ise hazırladığı raporda, “İşkence yok” iddialarının aksine aralarında yaşlıların da bulunduğu 36 kişinin yaklaşık bir saat boyunca cop, silah dipçiği, paspas sapı, kısa kesilmiş hortum ve demir çubuklarla işkenceye maruz kaldığını paylaşmıştı. 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -