Kuzey Teve

34 yıl sonra ilk kez yayımlanan 12 Eylül belgeseli

34 yıl sonra ilk kez yayımlanan 12 Eylül belgeseli
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
77 views
03 Ocak 2021 - 12:59
Spread the love

Medya kuruluşu BBC, her hafta Türkiye arşivlerinden bir kayıt seçerek yayımlıyor. 

Bu haftaki kayıtta 12 Eylül 1980 darbesinin ardından cezaevlerindeki işkenceyi konu alan bir belgesel yer aldı. 34 yıl önce çekilen belgesel ilk kez Türkçe altyazı ile yayınlamdı.

1984 yılında tutuklu ve hükümlülerin karşılaştığı hak ihlalleri, işkence ve kötü muameleyle ilgili hazırlanan 50 dakikalık belgesel BBC’nin 1980’lerdeki araştırmacı gazetecilik programlarından Brass Tacks kapsamında hazırlanmış ve “The Forgetten Prisoners” (Unutulmuş Mahpuslar) adını taşıyor.

Unutulmuş Mahpuslar’da röportaj yapılan kişiler arasında şu isimler yer alıyor:

Barış Derneği davasının sanıklarıdan eski büyükelçi Mahmut Dikerdem’in oğlu Mehmet Ali Dikerdem, Eski öğretim üyesi ve planlamacı, yazar Yalçın Küçük, Türkiye’de işkence gören ve mülteci olarak İngiltere’ye giden Sema Uğur ve Nursal Yılmaz, Avukatlık yaptığı dönemde tutuklandıktan sonra hapishanede işkence gören Hüseyin Yıldırım, Uluslararası Hür İşçi Sendikaları Konfederasyonu (ICFTU) adına DİSK davasını izleyen İngiliz sendikacı Peter De Jonge, Avrupa Nükleer Silahsızlanma Kampanyası adına Barış Derneği davasını izleyen İngiliz avukat Nicholas Blake, Türkiye’nin Avrupa Konseyi’ne geri alınmasını savunan dönemin İngiliz Muhafazakâr Parti milletvekili Frederic Bennett, Dönemin Uluslararası Af Örgütü yöneticilerinden Anne Burley, o dönem Türkiye’de çalışan İngiliz gazeteci David Barchard, Türkiye’deki hapishaneleri inceleyen heyetin başında bulunan, dönemin Avrupa Konseyi Hukuki İşler Komitesi Başkanı Björn Elmquist, Dönemin Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Diana Louie Elles…

ÖZEL GÖRÜNTÜLER YER ALIYOR

Türkiye’deki davalardan özel görüntülerin aktarıldığı belgeselde amatör kamerayla yapılmış çekimler de yer alıyor. BBC ekibi belgesel için, oğulları ve eşleri hapishanede bulunan bir grup kadınla gizli bir şekilde görüşmüş. Yine aydınlar dilekçesiyle ilgili Yalçın Küçük’le yapılan röportaj da gizli bir şekilde gerçekleştirilmiş. Belgeselde Barış Derneği davası ve DİSK davasına özel yer verilmiş.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -