Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

” 210 BİN ÇAY ÜRETİCİSİNİN GÜBRE ALACAK PARASI YOK”

” 210 BİN ÇAY ÜRETİCİSİNİN GÜBRE ALACAK PARASI YOK”
518 views
05 Nisan 2022 - 11:09
Spread the love

Yaş çay üreticisi 2022 yılı yaş çay kampanyasına bir aydan daha kısa bir süre kala Gübreye yapılan zamlar nedeniyle bahçesine nasıl gübre ekeceğini düşünmeye başladı.

” 210 BİN ÇAY ÜRETİCİSİNİN GÜBRE ALACAK PARASI YOK”

GENÇAĞA KARAFAZlI -EMRE KOÇ

RİZE-CHP Rize il başkanı Saltuk Deniz yeni yılın başından beri yaşanan zamlar sonrası yaş çay üreticisinin çok zor günler yaşadığını mayıs ayı öncesi bahçesine gübre ekemeyecek duruma geldiğini belirterek zamlara tepki gösterdi

210 bin çay üreticisinin 2022 yılı yaş çay kampanyasına bir ay gibi kısa bir süre kala bahçesine ekeceği gübreye yapılan zamlardan dolayı alamaması ve 2022 yılı yaş çay taban fiyatının açıklanmamasından dolayı oldukça sıkıntılı bir süreç yaşıyor.

CHP Rize il Başkanı Saltuk Deniz, çay üreticisini yokluklara ve yoksulluğa mahkûm edildiğini AKP hükümetinin gübreye yaptığı zamlar sonrası 210 bin çay üreticisinin tarihte yaşamadığı çok büyük sıkıntılar çektiğini ifade ederek yaşananlara tepki gösterdi.

Çay üreticisinin yıllardan beri çözülmesini istediği temel sorunların hiçbirine AKP iktidarının çözüm getirmediğini belirterek şunları söyledi;

“ÇAY ÜRETİCİSİNİN GÜBRE ALACAK PARASI YOK”

“Ekonomik krizin etkilileri çay üreticisini vurmaya devam ediyor. 2022 yılı yaş çay kampanyasının başlamasına kısa bir süre kala Çay üreticisinin parası yok, alabileceği gübre yok, destek yok, çay kanunu yok, çay fiyatı yok.

Son açıklanan resmi rakamlara göre Türkiye’de en yüksek enflasyon % 70 oranında Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun bölgelerinde yani Çay tarımı yapılan bölgelerde gerçekleşmiş. Bu tabi ki resmi rakamlar. Oysaki Çay üreticisinin gerçek enflasyonu gübreye yapılan % 300 ‘ün üzerindeki zam oranı kadardır. Gübrede fiyatlar % 300 üzerinde artmış olmasına rağmen çay üreticilerimiz bu fiyatlarla bile gübre temininde zorlanmaktadır. Gübre de temel sorun kötü tarım politikalarıdır, özelleştirmelerdir. Kamuya ait gübre fabrikalarının ve fosfat madenlerinin özelleştirilmesi sonrası devletin bir kilogram gübre üretme gücü kalmamıştır” dedi.

Yapılan özelleştirmeler sonucunda 210 bin çay üreticisinin özel sektörün insafına bırakıldığını dile getiren Başkan Deniz;

“Geçtiğimiz aylarda açıklama yapmıştık ve demiştik ki; Gübre zamlarını geri alın, Gübreye dönüm başına 8 TL gibi komik bir rakam yerine en az 225 TL destek verin, Destekleme primlerini 13 krş/kg. Yerine 38,7 krş/kg. Olarak hemen ödeyin, Yaş çay alım fiyatlarına enflasyon farkı kadar ek fark verin ve hemen ödeyin, 2022 Yılı yaş Çay alım fiyatını hemen açıklayın, Devlet gübre fabrikaları kursun dedik 210 bin çay üreticisinin en temel sorunlarını dile getirdik ancak bugüne kadar AKP iktidarı bu sorunların çözümü için hiçbir adım atmadı çay üreticisi özel sektörün insafına bırakıldı.”

AKP hükümeti 20 yıllık iktidarları süresince Çay üreticisini yoksullaştırdığını ifade eden CHP Rize il başkanı Saltuk Deniz çay üreticisinin taleplerini şu şekilde sıraladı;

“ÇAYKUR VARLIK FONUNDAN ÇIKARILSIN”

“Çay üreticisi, gübre bile alamaz, almak istese bile gübre bulamaz hale getirmiştir.  Çözüm bellidir, hemen erken seçime gidilmeli ve üreticiyi koruyan ve tarımı destekleyen bir anlayış yani CHP, yani Millet İttifakı iktidara gelmelidir.  Bir kez daha buradan sesleniyoruz. Bu önerilerimizi uygulayın ve üreticiyi rahatlatınız. Acil olarak gübreye dönüm başına en az 225 TL destek verin ve Hemen Verin. Gübre Zamlarını Geri Alın. Vatandaşın ucuz ve ödeme kolaylığı içeren gübre almasını sağlayın.

Vatandaşın Gübre Teminindeki Sıkıntılarını Giderin. Destekleme primlerini yaşanan ve devam eden ekonomik krizden dolayı 1 TL/ Kg. Olarak açıklayın ve destekleme primlerini Her Sürgün Sonunda Ödeyin. Yaş Çay Alım Fiyatını Hemen Açıklayın.  Açıklanacak olan fiyat gübre fiyatının altında olmamalı ve son açıklanan enflasyon rakamlarından sonra en az 8,5- TL ile 9.-TL arasında olmalıdır. Üreticiyi koruyan çay kanunu hemen çıkaın. Çaykur’u Varlık Fonu’ndan Hemen Çıkarın. Gübre Fabrikalarını Yapmaya Başlayın. Çay üreticilerimize sözümüzdür onlar yapmasa bizler yapacağız” dedi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -