Kuzey Teve

2 ve 3 yaşındaki çocuklara ‘resimli tişört’ işkencesi

2 ve 3 yaşındaki çocuklara ‘resimli tişört’ işkencesi
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
107 views
03 Ocak 2021 - 12:56
Spread the love

 Siverek Cezaevi’nde hükümlü bulunan belediye meclis üyesi Türkan Uzan’ın küçük çocukları, üzerlerinde yazılı ve resimli tişörtler olduğu gerekçesiyle cezaevine alınmak istenmedi

Babaları tarafından cezaevinde bulunan anneleri Türk Uzan’ı görmeleri ve bir süre yanında kalmaları için Siverek Cezaevine getirilen 2 ve 3 yaşlarındaki iki çocuk, cezaevi yönetiminin “resimli, yazılı tişört” nedeniyle içeri güçlükle girebildi.

Baba Mehmet Avşin’in yetkililerle uzun süre tartışmasının ardından iki çocuk zorlukla içeri alındı. 

Cumhuriyet gazetesinden Seyhan Avşar’ın haberine göre, Diyarbakır Yenişehir Belediyesi Meclis üyesi de olan Türkan Uzan, Robin ve Agit isimli iki çocuğuyla neredeyse görüştürülmüyordu. Cezaevi yönetimi, çocukları, yanlarında yazılı ve resimli tişörtler getirdikleri gerekçesiyle cezaevine almak istemedi. Çocuklar, yaşanan tartışmaların ardından zorlukla içeri girebildi. Baba Mehmet Avşin, “ Cezaevi memurlarından biri, tek tip kıyafet uygulamasına yavaş yavaş başlandığını söyledi” dedi.

Çocuklarını zaman zaman annelerinin yanına bıraktığını söyleyen Avşin,“Geçen hafta çocuklarımın çantasına birkaç tişört koyarak cezaevine götürdüm. Arama sırasında, ‘çocukların kıyafetlerinin baskılı ve yazılı olması nedeniyle bu kıyafetlerle çocukları cezaevine alamayız’ dediler. Yaşanılan tartışma sonucu bir memur, ‘Yeni bir genelge geldi. Bundan sonra bu tarz kıyafetleri almayacağız” dedi ve tek tip kıyafet uygulamasının yavaş yavaş başladığını söyledi. Geçen çarşamba günü yine çocukları annelerine bırakmak istedik. Yine aynı sorunla karşılaştık. Bu kez kıyafetleri alıp müdüre göstereceklerini söylediler” diye konuştu. Uygulamaya tepki gösteren baba Avşin, “Cezaevi görevlileri genelge geldiğini söylüyor. Mahkûmlar için olan genelgeyi çocuklara uygulamaya çalışıyorlar. Çocuklar mahkûm mu ki genelgeye tabi tutulsun? Eşim farklı cezaevlerinde de kaldı. Ama bu cezaevinde çocuklarımın içeriye girmesiyle ilgili sürekli sorunlar yaşıyoruz. Keyfi uygulamalar çok fazla” dedi.

Önce Gebze sonra Siverek

Türkan Uzan Avşin, 21 Ocak 2016’da, “Özyönetim ilanı” açıklamasında yer aldığı gerekçesiyle evine yapılan baskın sonucu gözaltına alındı. Avşin, çıkarıldığı mahkemece serbest bırakıldı. Ancak kısa süre sonra, katıldığı bir yürüyüş gerekçesiyle hakkında verilen 3 yıl 4 ay hapis cezasının onanması nedeniyle tutuklandı. 2 çocuk annesi Avşin, önce Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’ne konuldu. Tutukluluğu devam ederken 6 Mart 2016’da Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nden 6 tutuklunun firar etmesinin ardından Avşin, Gebze Kapalı Kadın Cezaevi’ne sevk edildi. Çocuklarıyla arasındaki mesafe daha da artan Avşin, 2 ay önce ise Siverek Cezaevi’ne nakledildi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -