Kuzey Teve

15 Temmuz tutuklusu hakimin ceza verdiği sanığa yeniden yargılama kararı

15 Temmuz tutuklusu hakimin ceza verdiği sanığa yeniden yargılama kararı
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
56 views
03 Ocak 2021 - 12:49
Spread the love

 

15 Temmuz tutuklusu hakimin ceza verdiği sanığa yeniden yargılama kararı

 

15 Temmuz darbe girişiminin ardından tutuklanan bir hakimin, daha önce bir sanığa verdiği cezayla ilgili infazın durdurulması ve yeniden yargılama yapılmasına karar verildi.

Fotoğraf: DHA

Fotoğraf: DHA

Hürriyet’ten Nurettin Kurt’un haberine göre Kandıra’da 2011 yılında ‘suç işlemek amacıyla örgüt kurmak’‘izinsiz kazı yapmak’ ve ‘ormandan ağaç kesmek’ suçlarından 41 ay 20 gün hapis cezasına çarptırılan Ö.B. isimli bir yurttaş hakkındaki kararın kesinleşmesinin ardından, kendisini yargılayan hakimin 15 Temmuz darbe girişiminin ardından tutuklandığı ortaya çıktı.

Bunun üzerine Ö.B. 27 Temmuz’da ‘infazın durdurulması ve yeniden yargılama’ başvurusunda bulunurken, Kandıra Asliye Ceza Mahkemesi, yurttaşı haklı buldu.

Cezayı onayan Yargıtay 9’uncu Ceza Dairesi başkanının da darbe girişimi soruşturma kapsamında tutuklu olmasını dikkate alarak verilen kararda infazın durdurulması ve yeniden yargılama kararı verildi.

‘Adalete güven sarsıldı’

Mahkemenin 8 Ağustos tarihli kararında yargı mensuplarının tutuklandığı hatırlatılarak şöyle dendi: “…hükümlünün vicdanında oluşturduğu gibi umumun vicdanında adalete olan güveni sarstığı, Türk milleti adına bağımsız karar veren mahkemelerin ve yargı mensuplarının itibarlarının kazanılmasının yine yargı mensuplarının yapacağı işlemler ile sağlanabileceği gözetilerek ve yeniden yapılacak bir yargılama ile hükümlünün ve toplumun nazarında adalete olan teveccühün arttırılacağı, neticede çıkabilecek her türlü kararın aynı nazarda daha makbul olacağı göz önünde bulundurularak, hükümlünün talebinin kabulü ile infazın durdurulmasına, CMK’nın 3/1-c maddesi gereğince yargılamanın yenilenmesine ilişkin karar verilmiştir.”

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) darbe girişiminin ardından 3 bin 456 hakim ve savcıyı görevden uzaklaştırdığını açıklamıştı.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -