Kuzey Teve

11 yeni Ayder Yaylası oluşturma kararı !

11 yeni Ayder Yaylası oluşturma kararı !
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
126 views
03 Ocak 2021 - 10:27
Spread the love

Arapların akın ettiği Doğu Karadeniz yaylalarında çılgın projeler bitmiyor. AKP hükümeti üç yapay Uzungöl yapma projesinin ardından şimdi de 11 yeni Ayder Yaylası oluşturma kararı aldı…

Üç tane yapay Uzungöl yapmak için harekete geçen AKP şimdi de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Kirlettik, rezil ettik” dediği Ayder Yaylası’na benzer 11 yeni yayla yapmaya karar verdi. Konuyla ilgili açıklama yapan Rize Valisi Bektaş, son yıllarda bölgeye dönük artan ilgiyi başka turizm noktaları oluşturup dağıtmaları gerektiğini belirterek, “Bundan yola çıkarak Ayder benzeri şartlara sahip 11 nokta daha tespit ettik. Ayder ile birlikte 12 noktanın tamamının ulaşım ve altyapı sorunlarını çözmek için bir dizi ihale yaptık. Vadiler boyunca denizden yaylaya kadar yeşil yolun dikey bağlantılarını oluşturacağız. Ayrıca bu 11 noktanın imar planlarını da ihale ettik” diye konuştu.

Doğu Karadeniz yaylalarında gösterilen ilgiyle birlikte giderek artan çarpık yapılaşma ve betonlaşmaya çare aranıyor. Ancak betonlaşmaya karşı bulunan yöntemler, Türkiye’nin en önemli doğa alanlarının başında gelen Kaçkar Dağları’nın yaylalarını daha büyük bir insan baskısıyla karşı karşıya bırakacak.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: “AYDER’İ KİRLETTİK, REZİL ETTİK”

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz Ağustos ayında memleketi Rize’de yaptığı konuşmada, sözü TOKİ aracılığı ile kentsel dönüşüm projesi uygulanan Rize’nin ünlü Ayder Yaylası’na getirerek; “Allah’ın bize verdiği Ayder bambaşka ama biz Ayder’i kirlettik, rezil ettik”ifadelerini kullanmıştı.

BAKAN EROĞLU: ‘ÜÇ YENİ UZUNGÖL OLUŞTURACAĞIZ’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında Trabzon’un Çaykara ilçesinde bulunan Uzungöl’deki betonlaşmaya da değinmiş, burada da Ayder’dekine benzer bir dönüşüm çalışması yapılması gerektiğini vurgulamıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu sözlerinin ardından Eylül ayında Trabzon’da bir açıklama yapan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, bölgeye Arap turist akını başlamasıyla birlikte yoğunluk yaşandığını belirterek, Uzungöl’e benzer üç ayrı turizm merkezi oluşturacaklarını duyurdu.

Doğu Karadeniz’de yıllardır süren HES projeleri, Yeşil Yol ve plansız yapılaşma baskısının yarattığı rahatsızlık devletin zirvesinde bile dile getirilirken, Rize Valisi Erdoğan Bektaş’ın yaptığı açıklama bölgedeki insan baskısını artıracak yeni projelerin yolda olduğunu ortaya koydu.

RİZE VALİSİ BEKTAŞ AÇIKLADI: 11 YENİ AYDER YAYLASI DAHA GELİYOR

Rize Valisi Bektaş, son yıllarda bölgeye dönük artan ilgiyi başka turizm noktaları oluşturup dağıtmaları gerektiğini belirterek, “Bundan yola çıkarak Ayder benzeri şartlara sahip 11 nokta daha tespit ettik” dedi.

‘RİZE’DE TURİZMİN HİZMETİNE SUNULABİLECEK 100’E YAKIN ZİRVE VAR’

Anadolu Ajansı’na konuyla ilgili bir demeç veren Rize Valisi Erdoğan Bektaş, Kaçkar Dağları’nın 3-4 bin rakım arasında bir sıra dağ dizisi olduğunu, Rize sınırları içerisinde ise 2 bin ile 3 bin rakım arasında turizmin hizmetine sunulabilecek 100’e yakın zirve olduğunu belirtti. Turizmde Trabzon, Rize ve Artvin’in birbirinden ayrı düşünülemeyeceğini ifade eden Bektaş, Uzungöl, Ayder ve Karagöl’ün bir bütün olarak ele alınması gerektiğini, Doğu Karadeniz kalkınma hamlesinde Kaçkar sıra dağlarının öncelik olduğunu vurguladı.

70 MİLYON AVROYA TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜKL KAYAK PİSTİ AYDER’E

Bölgedeki turizm potansiyelini aktif hale getirmek için Ayder Yaylası’ndan başlayarak yaz kış hizmet verebilecek Türkiye’nin en büyük kayak tesisini planladıklarını dile getiren Bektaş, üç etaptan yaklaşık 9 yılda tamamlanması planlanan ve 70 milyon avroya mal olması beklenen proje için yap-işlet-devret modelinde 4 firmanın talip olduğunu kaydetti. Avrupa’da kayak sporunun başlı başına bir geçim kaynağı olduğunu dile getiren Vali Bektaş, Alpler’in üç ülke için geçim kaynağı oluşturduğunu, Türkiye’de ise kayağın henüz ekonomik alternatif olarak görüldüğünü, başlı başına ekonomik değer almasının biraz daha zaman alacağını vurguladı.

“AYDER’E BENZEYEN 11 NOKTA DAHA TESPİT ETTİK”

Ayder’de kapasitenin kısıtlı olduğuna değinen Bektaş, “Havası, suyu, toprağı, kapasitesi sınırlı. Ayder’de azami 3 bin 500 yatak koyabilirsiniz. İnsanlar bu bölgeyi biliyor ve görmek istiyor. Son yıllarda bölgeye dönük artan ilgiyi başka turizm odakları oluşturup dağıtmamız lazım. Bundan yola çıkarak Ayder benzeri şartlara sahip 11 nokta daha tespit ettik. Ayder ile birlikte 12 noktanın tamamının ulaşım ve altyapı sorunlarını çözmek için bir dizi ihale yaptık. Vadiler boyunca denizden yaylaya kadar yeşil yolun dikey bağlantılarını oluşturacağız. Ayrıca bu 11 noktanın imar planlarını da ihale ettik. Gelecekte Ayder gibi bir çıkmazla karşılaşmamak için gerekli altyapıyı, hukuki imar planını oluşturuyoruz” diye konuştu.

“YARISI BİLE TUTSA ŞEHRE KATACAĞI ZENGİNLİĞİ KAMUOYUNA BIRAKIYORUZ”

Rize’de yeni ‘Ayder’ler oluşturmayı öngördüklerini söyleyen Rize Valisi Erdoğan Bektaş, “Oluşturduğumuz noktaların yarısı bile tutsa bunun şehre katacağı zenginliği, hareketliliği, cazibeyi, potansiyeli kamuoyuna bırakıyoruz. Turizmde çoklu anlayış ile hareket ediyoruz. Ayder’in ve benzeri noktaların dışında şehirde odak noktaları oluşturmak gerekiyor. Bunun için de belirlediğimiz turizme katkı sağlayacak 40 nokta tespit ettik. Bunun için de çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

ÇARPIK YAPILAŞMAYA YENİLEN AYDER YAYLASI TOKİ’YE TESLİM OLDU

Rize’nin Çamlı Hemşin ilçesinde bulunan Ayder Yaylası, bölgenin en popüler turizm merkezlerinden birine dönüştü. Fırtına Deresi, Gürgendibi ve Gelintülü şelaleri gibi doğal güzellikleri barındıran bölge her yıl dağcılık ve doğa sporları için ülkenin dört bir yanından gelen binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. Ancak alt yapısız ve plansız biçimde gelişen turizm hareketi son 10 yılda Ayder Yaylası’nın büyük bir kullanım baskısıyla karşı karşıya kalmasına neden oldu. TOKİ, betonlaşma tehdidiyle karşı karşıya olan Ayder Yaylası’nda bir süre önce kentsel dönüşüm projesi başlattı.

Yusuf Yavuz

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -