Kuzey Teve

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü | “Kutlanacak günümüz yok “

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü | “Kutlanacak günümüz yok “
185 views
09 Ocak 2022 - 14:23
Spread the love

Gazeteciler, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü iktidarın baskı ve saldırılarıyla karşılıyor. Gerçeklerin örtülmeye çalışıldığını vurgulayan gazeteciler, “Gerçekleri yazmaya devam edeceğiz” diyor.

Türkiye’de 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, iktidarın baskı ve saldırılarıyla karşılanıyor. Bu saldırılar sonucu birçok gazeteci mesleğini icra edemiyor.

Fotoğraf: Özcan Yaman/Evrensel

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) 2021 Gazetecilere Yönelik Hak İhlalleri Raporu’na göre, bir yıl içinde 55 gazeteci saldırıya uğradı, 2 gazeteci katledildi. Raporda, 61 kişinin gözaltına alındığı, 6’sının tutuklandığı ve 23’ünün ise işkenceye maruz kaldığı tespitleri yer aldı. Raporun devamında, 102 gazetecinin haber takibi sırasında engellendiği, 17’sinin de cezaevlerinde hak ihlaline maruz kaldığı kaydedildi. Bir yıl içinde onlarca gazeteciye soruşturma açıldığı, para cezası verildiği belirtilen DFG raporunda, 62 gazetecinin cezaevinde olduğu vurgulandı.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü baskı ortamında karşılayan gazeteciler, yaşadıklarını Mezopotamya Ajansına anlattı.

“GERÇEKLERİN HALKA ULAŞMASINI İSTEMEYEN BİR İKTİDAR VAR”

Gazetemiz Evrensel’in Muhabiri Eylem Nazlıer, gazetecilerin işsiz bırakıldığını, çalışanların ise bugünü kutlayacak durumda olmadığını ifade etti. Gazetecilere yönelik saldırıların kaynağına değinen Nazlıer, iktidar ile Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ve Basın İlan Kurumu’nun sorumlu olduğunu söyledi. Özellikle muhalif gazetecilere yönelik saldırıların yoğun olduğunu dile getiren Nazlıer, “Gerçeklerimiz çok farklı bizim. Gazeteciler haber yaptıkları için yargılanıyor, gözaltına alınıyor, tutuklanıyorlar. Gerçeklerin halka ulaşmasını istemeyen bir iktidar var” dedi.

“SORUMLULAR CEZASIZLIKLA ÖDÜLLENDİRİLİYOR”

26 yıl önce polisler tarafından bir haber takip sırasında katledilen Metin Göktepe’yi anımsatan Nazlıer, sorumluların cezasızlıkla ödüllendirildiklerini söyledi.

Nazlıer, “26 yılda değişen pek bir şey olmadı. Gazetecilik faaliyetleri gerekçe gösterilerek yargılanan kameraman Rojhat Doğru’ya mahkeme müebbet ile 12 yıl 1 ay hapis cezası verildi. Kameralarımız, kalemlerimiz onlar için silahla eş değer. Metin Göktepe ve katledilen diğer gazeteciler bizim yolumuzu aydınlattı. O aydınlık yoldan, onların izinden gitmeye devam edeceğiz. Halkın haber alma hakkı için, gerçeklerin ortaya çıkarılması için mücadeleye devam edeceğiz” diye konuştu.

“POLİS ŞİDDETİYLE KARŞILAŞMAK OLAĞAN HALE GELDİ”

Özgür Gelecek Gazetesi Muhabiri Taylan Öztaş, bugüne “çalışamayan” gazeteciler olarak girdiklerini ifade etti.

AKP-MHP iktidarının baskı, sansür ve yıldırma politikalarıyla karşılaştıklarını dile getiren Öztaş, “Sahada aktif olarak görev yapan biz gazetecilerin işini yapması da bu politikanın bir sonucu olarak engelleniyor. Takip ettiğimiz her haberde, polis şiddetiyle karşılaşmak, bizim için özgür, devrimci, Kürt basını için olağan hale gelmiş durumda” diye kaydetti.

“GERÇEKLERİ HALKA ULAŞTIRMAK SUÇ DEĞİLDİR”

Gazetecilere yönelik saldırıların giderek artığına işaret eden Gazete Karınca Muhabiri Yadigar Aygün de “Özellikle muhalif basına yönelik saldırılar her alanda sürdürülüyor. Meydanlarda işkence, görüntü alımına engelleme… Gazetecilik faaliyetleri ‘suç unsuru’ olarak gösterilip baskı oluşturulmaya çalışılıyor. Gazeteciler gözaltına alınıp tutuklanıyor. Gerçekleri halka ulaştırmak suç değildir. Bugün cezaevlerinde 60’nın üzerinde tutuklu gazeteci bulunuyor. Meslektaşlarımız bir an önce serbest bırakılmalıdır” dedi.

“NE BİZİM HABER YAPMA NE DE HALKIN HABER ALMA HAKKINI ENGELLEYEBİLİRLER”

Türkiye’de gazeteciliğin zor şartlarda yapıldığını dile getiren Jinnews Muhabiri Rozerin Gültekin, erk zihniyeti teşhir etmek için mücadelelerini sürdürdüklerini kaydetti. Gazetecilere yönelik saldırıların aynı zamanda halkın haber alma hakkına yönelik bir saldırı olduğunun altını çizen Gültekin, “Bu yapılanlarla ne bizim haber yapma ne de halkın haber alma hakkını engelleyebilirler. Bunu hiçbir zaman kabul etmedik, kabul etmeyeceğiz” diye belirtti.

“GERÇEKLER YAZILACAK”

Gültekin, ayrıca haber takibi sırasında “devletin kartını” taşımadıkları için polis tarafından gazeteci olarak kabul edilmediklerini ve saldırıya uğradıklarını söyledi. “Haber takibi yaptığımız sırada ekipmanlarımızı alarak ya da kırarak, bize aynı zamanda psikolojik şiddet de uyguluyorlar” diyen Gültekin, “Bu baskılara rağmen kalemimiz gerçekleri yazacak, özgür basın geleneğini her zaman sürdüreceğiz” şeklinde konuştu. (İstanbul/MA)

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -