Kuzey Teve

YENİLENEN BELEDİYE ESKİ BLOKLARINA EKREM ORHON İSMİ YAKIŞIR

YENİLENEN BELEDİYE ESKİ BLOKLARINA EKREM ORHON İSMİ YAKIŞIR
831 views
27 Ağustos 2023 - 16:51
Spread the love

YENİLENEN BELEDİYE ESKİ BLOKLARINA EKREM ORHON İSMİ YAKIŞIR
Rize Merkez’de içerisinde eski belediye bloklarının da yer aldığı alanın kentsel dönüşüm çerçevesinde yenilenmesi – dönüşümü tamamlandı; dükkanlar ve ofisler hak sahiplerine teslim edilme sürecine geçildi.

Çarşı Mahallesi’nde deniz suyundan kaynaklı korozyon nedeniyle sağlamlığını yittirdiği için 5 Mart 2021 tarihinde yıkımına başlanan, Rize’de ticaretin kalbinin attığı yer olarak bilinen 173 bin metrekarelik dolgu alanı kapsayan kentsel dönüşüm projesi çerçevesinde yapılan 404 ofis ve 133 dükkan kademeli olarak sahiplerine teslim ediliyor. Rize’ye özgü mimarisi ile yükselen 4 adadan oluşan ve adeta bir açık hava alışveriş merkezini andıran alana verilecek isim için Rize Belediyesi isim önerisi çağrısında bulundu.

Sosyal medyada paylaşılan Rize Belediyesi anketine girdim; henüz 395 kişi yanıt vermiş, üzerinde az biraz buluşulan bir isim yok. Sosyal medya da durum aşağı yukarı benzer. 4 binin üzerinde üyesi Rize Lisesi Mezunları Platformunda bu soruyu sorduğumuzda Ekrem Orhon isminin öne çıktığını fark ediyoruz. Genelde tüm mecralarda eh biraz Ekrem Orhon adı öne çıkıyor gibi olsa da gönül isterdi ki bu tercih çok daha baskın olsun.
Her hangi bi yapıya, tesise, alana, bölgeye isim verirken dikkat edilmesi gereken bir çok parametre vardır. Uzun uzun bunların detayına girmeden kestirmeden bu kriterlere uygun ismin ben de “Ekrem Orhon” ile başlamasının gerektiğine inanıyorum.
Dönüştürülen alanın büyük bir kısmını Belediye Bloklarının kapsaması nedeniyle bu isimle de anılan lokasyonun dolgusunu ve ilk yapılaşmasını sağlayan, bu alanla Rize’yi büyüten merhum Belediye Başkanımız Ekrem Orhon’dur.
Lokasyon yanı yenilenen eski çarşı artık Rize’nin vitrinidir, ticaretin tam kalbidir, çekim merkezidir. Konut alanı değildir, turizm ve ticari açıdan yerelin dışına da pazarlanması gerekir. Orası bir çarşıdır, açık hava formunda alışveriş merkezidir. Rize dışında ve Rizeli olmayanlar içinde cazibe merkezi olacak çarşının ismimin de özel olması gerekiyor. Bu yaklaşımla değerlendirdiğimde benim önerim “EKREM ORHON ÇARŞISI”.
Rize ile ismi özdeşleşmiş, o alanı Rize’ye kazandırmış bir değerimize ahde vefamız üstelik. Bu arada konutları, blokları değil, pazarı da değil resmen “çarşı”. O alan artık Rize’nin, Rizelinin iftihar duyacağı ticari bölgesi ve markalaşması yönünde profesyonel adımların atılması gerekiyor.
Rahmi Metin başkanım, Muhammed Avcı vekilim ilgili arkadaşlarınız umarım raporluyordur.
Bu vesile bu dönüşümle mağdur olan hemşerilerimizin de olduğunu biliyorum ama gerçekleştirilmesi gerekli zorunlu bir dönüşümdü; bunun başarılmasında emekleri çok olan Belediye Başkanımız Sayın Rahmi Metin ile vekilimiz Muhammet Avcı’ya bir kez daha teşekkür ediyor, kutluyorum. Ekrem Orhon ismi konusunda da duyarlı olmaya davet ediyorum.
Recep Ali Aksoylu

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -