Kuzey Teve

‘Yeni’ bakanların ‘eski’ icraatları

‘Yeni’ bakanların ‘eski’ icraatları
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
158 views
03 Ocak 2021 - 14:05
Spread the love

Başbakan Tayyip Erdoğan, Yolsuzluk Operasyonu sonrası yaşanan istifaların ardından dün geç saatlerde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e yeni kabineyi sundu.
 Başbakan Tayyip Erdoğan, Yolsuzluk Operasyonu sonrası yaşanan istifaların ardından dün geç saatlerde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e yeni kabineyi sundu. Erdoğan, bazı değişikliklerin operasyonla alakalı olduğunu söylerken bazılarının da kendi tasarrufu olduğunu ifade etti. Erdoğan’ın, yeni kabinesinde yer alan isimler bakalım hangi ‘hizmetleri’ nedeniyle bu göreve layık görülmüşler:

BAŞBAKAN YARDIMCISI EMRULLAH İŞLER:

‘DERSHANE’ KONUSUNDA İKNA OLMAMIŞTI

Başbakan Yardımcılığı görevine getirilen Emrullah İşler yeni kabinenin sır ismi. İşler daha önce çok fazla gündeme gelen bir isim olmadı. İşler; Bakan Nabi Avcı’nın dershanelerin kapatılmasına ilişkin milletvekillerine brifing verdiği ve AKP’lileri bile ikna edemediği toplantıda ikna olmayan isimler arasında yer almıştı.

İşler dershaneler konusundaki görüşlerini “Bu bir sistem bataklığı. Önemli olan bataklığı kurutmak. AK Parti’nin ‘3Y’ ile mücadele etmeyi rehber ediniyor. Bu yasağı nasıl izah edeceğiz?” diye dile getirmişti.

ADALET BAKANI BEKİR BOZDAĞ:

ERDOĞAN’IN BİR DEDİĞİNİ Kİ ETMİYOR

Diyanetten Sorumlu Başbakan Yardımcılığı görevini yürüten Bekir Bozdağ ise bugüne kadar Başbakan Erdoğan’la hiç karşı karşıya gelmemesiyle biliniyor. Bozdağ hükümetin bugüne kadarki muhafazakar politikalarının en hararetli savunucularından biriydi.

İÇİŞLERİ BAKANI EFKAN ALA:

ÇOCUK DA OLSA KADIN DA OLSA ‘GEREKENİ’ YAPMIŞTI

Yeni İçişleri Bakanı Efkan Ala, İçişleri Bakanlığı Müsteşarlık görevini yürütüyordu. 2006’da Diyarbakır Valisi olan Ala, o dönem kentte yaşanan çatışmalar üzerine Erdoğan’ın “Çocuk da, kadın da olsa gereken müdahale yapılır” açıklamasını adeta vazife kabul etmiş ve halka saldırması için kolluk güçlerini görevlendirmişti. Yaşanan olaylarda 5’i çocuk 11 kişi hayatını kaybetmiş; bine yakın kişi de yaralanmıştı. Yaşananların ardından Ala’nın savunması ise “esnafımızın camını kırdılar” olmuştu.

AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANI AYŞENUR İSLAM:

‘ERKEK’ DEMEDEN ‘KADIN’ DİYEMEMİŞTİ

Yeni Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam ise bugüne kadar meclis kürsüsünde kadın hakları adına tek bir söz almamış bir isim. İslam, Kadına yönelik şiddet yasasını da “Erkekleri de koruyor” diyerek savunmuştu.

EKONOMİ BAKANI NİHAT ZEYBEKÇİ

‘İŞ KAZALARI MEDENİYET GÖSTERGESİDİR’ DEMİŞTİ

Yeni Ekonomi Bakanı ve AKP Denizli Milletvekili Nihat Zeybekçi, uzun yıllar ekonomi eğitimi alan bir isim. Zeybekçi Zonguldak’taki Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun Kozlu Müessesesi’ne ait kömür ocağında metan gazı patlaması sonucu oluşan göçükte dün 8 işçi yaşamını kaybetmesinin ardından “Bebek-anne ölümleri, iş kazaları, trafik kazaları, yiyecek içecek zehirlenmeleri, afetlerdeki kayıp oranları, intiharlar medeniyet göstergesidir” açıklamasıyla hatırlanıyor.

Zeybekçi AKP-Gülen Cemaati arasında yaşanan gerilimde ise “Tayyip Erdoğan’sız bir siyaset istiyorlar. Başbakanımızı yedirtmeyeceğiz. Bunu aklınızdan dahi geçirmeyin. Aklınızı uçururuz” diyerek tarafını belirlemişti.

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI İDRİS GÜLLÜCE:

TUZLA’YI İMARSIZ KENT HALİNE GETİRMİŞTİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na getirilen İdris Güllüce ise Tuzla Belediye Başkanlığı döneminde açtığı Kültür Merkezi’ne kendi adını vererek narsizmini ortaya koyan bir kişi. İdris Güllüce döneminde ayrıca belediye-uyanık müteahhit iş birliğiyle yapılan sitelerle Tuzla, kaçak kooperatifler cenneti olarak anılır hale geldi. İskansız, imarsız mahalleler oluştu. Bu sitelerden, emeğini, alın terini biriktirerek inşaat aşamasında ev alan yurttaşlar, ellerinde kaçak daireleri, hisseli toprak tapuları ve olası bir depreme dayanıksız yapılarla ortada kalakaldı. O kadar ki, belediye başkan adayları her seçim öncesi vaatleri arasına, “Bu sitelerde oturanların tapu sorununu çözeceğiz” ifadelerini ekledi.

SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI FİKRİ IŞIK:

‘DERSHANECİLİK EĞİTİME DARBEDİR’ DEMİŞTİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na Fikri Işık da dershane tartışmalarında kendini göstermiş ve dershanecilik sistemini eğitime darbe olarak nitelemişti. (HABER MERKEZİ)

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -