Kuzey Teve

Yandaş basın ‘sınırı FETÖ açtı’ diyor ama: Bunları da mı ‘FETÖ’ yaptı?

Yandaş basın ‘sınırı FETÖ açtı’ diyor ama: Bunları da mı ‘FETÖ’ yaptı?
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
43 views
03 Ocak 2021 - 12:11
Spread the love

 Star gazetesinin bugünkü manşeti ”PKK ve DAEŞ’e sınırı FETÖ açtı” şeklindeydi. AKP yandaşları Suriye’ye cihatçı akışından “FETÖ”yü sorumlu tutsa da, hem kendi geçmişleri bunu yalanlıyor, hem de sınırdan geçişi sağlanan cihatçıların IŞİD’den ibaret olmadığını gösteriyor.

Erdoğan ve AKP, IŞİD ve diğer cihatçı gruplara verdiği desteği ve Suriye’de işlediği savaş suçlarını da Cemaat’e yıkmanın derdine düşmüş görünüyor.

Star gazetesinin bugünkü manşeti, “PKK ve DAEŞ’e sınırı FETÖ açtı” şeklinde. Manşet haberinde, Şanlıurfa İl Emniyet Müdürü Eyyüp Pınarbaşı’nın Fethullahçıların PKK’ye ve IŞİD’e yardım ettiğine ilişkin iddialara yer veriliyor.

Haberde Pınarbaşı, Erdoğan’ın da savunduğu “TIR’lar ile ilgili şunları söylüyor:

Şanlıurfa’da FETÖ-PKK ile DEAŞ üçgeninde oynanan karanlık oyuna dikkat çeken Pınarbaşı, şunları söyledi: “Askerin kasıtlı olarak sınırı tutmadığını anladım. ‘Sınırdan kuş uçmuyor’ diyorlardı.  “Kuş geçmiyor ama TIR geçiyor” diyordum. Gündüz gözüyle askerin bilinçli ve kasıtlı olarak sınırı tutmadığını görüyorduk, ama bunu ifade edebilmek için elimizde bir done olması lazımdı. Gündüz gözüyle istihbarat için sınıra kameraları kurduk. 15 büyükbaş hayvan, 60 tane küçükbaş hayvan ile arkalarında 15 kişinin sırtlarında çuvallarla tel örgüleri indirip sınırdan geçtiğini kayda aldık. Gereğini yaptık.”

Star’ın manşeti:

YANDAŞ MEDYANIN HATIRLAMADIKLARI

Star’ın görüşlerine başvurduğu Şanlıurfa İl Emniyet Müdürü’nün elinde hiçbir ciddi kanıt yok. Oysa, Suriye’ye yönelik cihatçı akışının, cihatçıların Türkiye’de toplantı yapıp konaklamasının “FETÖ”nün değil, AKP hükümetinin resmi politikası olduğu su götürmez bir gerçek.

soL, AKP’nin Suriye sınırını nasıl açtığına, cihatçıları Suriye meşru hükümetine ve Kürtlere karşı nasıl kullandığına ilişkin haberlerin yalnızca çok küçük bir bölümünü derledi:

– Adana’dan giden Sarin gazı, MİT tırları, sınırda 7 gün 24 saat çalışan ambulanslar derken Erdoğan ve AKP hükumetinin sınırı cihatçılar için bir geçiş güzergahı olarak tahsis ettiği de herkes tarafından bilinen bir gerçekti.

– Erdoğan’ın batıya çağrı yaparak El Kaide’nin Suriye kolu Nusra (ya da yeni adıyla Şam Fetih Cephesi) için ”IŞİD’e karşı savaştılarını” iddia etmesi ve ”neden ılımlılardan saymıyorsunuz” şeklindeki çıkışları da ayrı birer skandal olarak hafızalarda yerini koruyor.

– Yine 21.muhtarlar zirvesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Nusra’nın IŞİD’e karşı savaştığını söyleyerek, “Ona niye kötü diyorsunuz?” şeklindeki sitemi de hala hafızalarda.

– Erdoğan’ın Nusra’ya kol kanat germesinin ardından yakalan militanlar da salıveriliyordu.

– Yandaş kanallardaki IŞİD ve El Kaide övgüleri ise unutulması pek mümkün olmayan başka bir skandaldı.

AKP’LİLERİN NUSRA ÖVGÜLERİ: BUNLAR DA MI FETÖ’CÜ?

– Hürriyet’e yapılan baskınla adından söz ettiren dönemin AKP İstanbul Milletvekili ve Gençlik Kolları başkanı Abdürrahim Boynukalın, Nusra’nın Lazkiye’de 200 sivili öldürdüğü katliamı, ”Aslında iyi oluyor. Bir yandan da Nusra’nın namı yürüsün” şeklinde yorumlamıştı. Boynukalın hâlâ Gençlik ve Spor Bakan Yardımcılığı görevinde.

– AKP MYK üyesi ve milletvekili Süleyman Soylu’nun Lazkiye’nin kuzeyinde elde silah cihatçılarla yan yana poz vermişti. Soylu’nun fotoğraf çekindiği 2. Sahil Tümeni militanları Nusra’yla ittifak halinde ve Alevi katliamlarında da yer almıştı.

CİHATÇILARIN SINIRDAN GEÇİŞİNE FETÖ’CÜLER Mİ İZİN VERMİŞTİ?
 
– Mart 2014’teki Keseb saldırısında Kaide/Nusra ve İslami Cephe militanlarının Yayladağı sınırından ellerini kollarını sallayarak geçtiği görüntülenmişti.
 
– Cihatçı miltanların sınırdan serbestçe geçişleri soL muhabiri tarafından da böyle görüntülenmişti.
 
– IŞİD militanlarının da Suriye sınırından geçiş yaptığına dair telefon kayıtları da Haziran 2016 tarihli haberde yer alıyor.

SARİN GAZINI DA FETÖ’CÜLER Mİ VERDİ?

– Ağustos 2013’te Şam’ın Doğu Guta bölgesindeki kimyasal saldırı sonrasında söz konusu kimyasalların (Sarin gazı) cihatçılara Türkiye’den gittiği dünyaca ünlü gazeteci Seymour Hersh tarafından ”Kırmızı çizgi ve gizli hat” isimli makalede ifşa edilmişti.

– Ayrıca CHP milletvekilleri Eren Erdem ve Ali Şeker Ekim 2015’te bir basın toplantısı düzenleyerek Sarin gazının Türikiye’de imal edilerek Suriye’deki çihatçı gruplara gönderdiğini güçlü iddialaradayandırıyordu. O basın açıklamasından bir kesit:

El Nusra tanıtılıyor. Ne kadar tehlikeli bir terör örgütü olduğu söyleniyor. Bu kimyasal maddeleri Suriye’ye talep eden Hayyam Kasap isimli şahıs tanıtılıyor. Hayyam Kasap’ın, El Kaide ve El Nusra gibi terör örgütlerinin önemli bir ismi olduğu iddianamede yer alıyor. Hayyam Kasap’ın Türkiye’deki bağlantılarıyla ilgili yapmış olduğu telefon konuşmaları burada yer alıyor. Konuşmalarda, ‘aman dikkat et, üstü kapalı konuş başın belaya girmesin’, ‘yanarız’, ‘sen sınırı dert etme ben hallederim’, ‘geçiş kolaydır’ gibi laflar yer alıyor. Sarin gazı olarak bilinen, o insanlık suçu, savaş suçunun temelini oluşturan silahın yapımında kullanılan malzemelerin nasıl temin edileceği, Türkiye’ye nasıl getirileceği, birkaç milyon dolarlık ihracat yapan ciddi şirketlerin katılımıyla bu işin nasıl toparlanacağı ve resmi kurumların sevkiyat hususunda sorun çıkarmayacağı, bizzat muhatapların telefon konuşmalarında yer alıyor.

– Cihatçılara Sarin gazı sevkiyatı dosyası CHP’li vekiller tarafından tekrar açılmışken skandal tapelere ulaşılmıştı. Söz konusu telefon görüşmeleri soL Haber Portalı’nda da yer aldı.

– Mayıs 2013’te Adana’da El Nusra’ya yapılan polis operasyonu sonrasında 12 militan gözaltına alınırken 2 kg sarin gazı ele geçirilmişti.

– Muammer Güler, Adana’da El Kaideci’lerde sarin gazı yakalanması konusunda ”Ne sarin var, ne başka şey” şeklinde konuşsa da hazırlanan iddianame onu yalanlıyordu.

CİHATÇILARIN TOPLANTILARINA FETÖ MÜ İZİN VERİYOR?

– 15 Temmuz darbe girişiminin ardından, Suriye’deki silahlı çeteler Ankara’da toplantı yapmışlardı. Bu toplantıyı da FETÖ mü organize ediyordu?

– Türk hükümeti ile bağı olduğu bilinen İHH’nin “yardım” faaliyetlerine katılmış birisi, çetelere silah yardımı yapılması gerektiğinden bahsediyordu.

– El Kaide bağlantılı Fetih Ordusu koalisyonunda bulunan çetelerin liderleri, İstanbul’da bir araya gelmişti.

– 2013’te Rojava’ya yönelik saldırının planlamasının Gaziantep’te yapıldığı, hatta toplantıya AKP’li Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu’nun da katıldığı iddia edilmişti.

İdlib’e yönelik El Kaide öncülüğündeki Fetih Ordusu saldırısı, ABD’nin komutasında Antakya’dan yönetilmişti.

IŞİD’CİLERİN TÜRKİYE’DEKİ FAALİYETLERİNE FETÖ MÜ ARACILIK ETTİ?

IŞİD’in Türkiye’de açıkça örgütlendiğine dair soL’da çok sayıda haber yapılmıştı. Bunlardan bazıları şöyle:

– IŞİD militanlarının Türkiye’den Suriye’ye geçişler için “iletişim bürosu” kurduğu ve rahatça yaptıkları telefon görüşmeleriyle geçiş için tüm bağlantıları kurdukları öğrenilmişti.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -