Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

VİCDANI REDÇİ YAZICI’YA HALKI ASKERLİKTEN SOĞUTTUĞU İÇİN 60 AY HAPİS CEZASI VERİLDİ

VİCDANI REDÇİ YAZICI’YA HALKI ASKERLİKTEN SOĞUTTUĞU İÇİN 60 AY HAPİS CEZASI VERİLDİ
Gençağa Karafazlı( [email protected] )
175 views
26 Ağustos 2021 - 15:08
Spread the love

Vicdani retçi Şendoğan Yazıcı, Borçka Asliye Ceza Mahkemesi’nin 2021/110 ve 2021/103 No’lu kararıyla 2 ayrı davadan toplam 60 ay ceza aldı.

Gençağa Karafazlı

ARTVİN – Kendisine destek veren 40 arkadaşıyla beraber 12 yıl önce İstanbul’da, “Öldürmeyeceğiz, ölmeyeceğiz, kimsenin tetiği olmayacağız’ diyerek basın açıklaması yapan ve vicdani ret hakkını kullandığı için hakkında 10 ayrı dava açılan Şendoğan Yazıcı, Borçka’da yargılandığı 2 ayrı davadan 60 ay hapis cezası aldı.

Borçka Asliye Ceza Mahkemesi’nin 2021/110 ve 2021/103 No’lu kararıyla 2 ayrı davadan ceza verilen Yazıcı, tepki göstererek, “Vicdani redci olmaya devam edeceğim” dedi

‘ASKERLİKTEN SOĞUYUN’ DEDİ, 46 AY HAPİS CEZASI ALDI

Şendoğan Yazıcı hakkında bugüne kadar açılan birçok dava devam ederken, sosyal medya paylaşımlarında halkı askerlikten soğuttuğu gerekçesiyle 2019 yılında Artvin Cumhuriyet Savcılığı tarafından da soruşturma açılmıştı.

Borçka Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davası sonrası mahkeme Yazıcı’ya “Askere gitmeyin, militarist düzenin bir parçası olmayın, askerlikten soğuyun, buz kessin ülkenin dört bir yanı, insanlık dışı uygulamaların milyonlarcasının yaşandığı, aşağılanmaları, rezillikleri yaşamayın ve yaşatmayın” şeklindeki paylaşımları nedeniyle halkı askerlikten soğuttuğu gerekçesiyle cezalandırdı.

Mahkeme ‘halkı askerlikten soğutma’nın yanı sıra ‘Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini, TBMM’yi, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ve devletin yargı organlarını alenen aşağılama, PKK/YPG/KCK/YDG-H silahlı terör örgütlerinin veya amacının propagandasını yaptığı’ suçlamasıyla Yazıcı’ya 42 ay 6 gün hapis cezası verdi.

‘KİMSEYE HAKARET ETMEDİM’

Sosyal medya hesabında halka “askere gitmeyin” çağrısı yaptığını ifade eden Yazıcı, mahkemede yöneltilen “Bahse konu paylaşımları siz mi yaptınız?” sorusu üzerine, “Evet bu paylaşımları ben yaptım. Bu paylaşımlarımdaki amacım insanları askere gitmemeleri konusunda bilinçlendirmek içindir. Paylaşımlarımda anlaşıldığı gibi askerliği reddediyorum, bu durumumu sürdürmeye kararlıyım. Ben kimseye hakaret etmedim. Vicdani retçi olduğum için bu şekilde paylaşım yapmam çok doğal” diye yanıt verdi.

HAPİS CEZASI ADLİ PARA CEZASINA ÇEVRİLDİ

Yazıcı, mahkemenin kendisine verdiği cezanın ertelenmesini isteyip istemediği sorusuna, istemediği yönünde yanıt verdi. Mahkeme hükmün geri bırakılmasına ve 12 bin 957 TL para cezasına çevrilmesine karar verildi.

ASKERE GİTMEDİĞİ İÇİN DE CEZA

Vicdanı retçi Şendoğan Yazıcı, Borçka Asliye ceza Mahkemesinde Askeri Ceza Kanunu’nun 63/1-d maddesine muhalefet ettiği (yoklama kaçağı veya bakaya olmasına karşın birliğine katılmadığı) iddiasıyla açılan davada ise 16 ay hapis cezasına çarptırıldı.
Mahkeme kararında şöyle denildi: “Şüpheli hakkında yoklama kaçağı kalması nedeniyle Borçka Kaymakamlığı İlçe İdare Kurulu Bürosunun 23/03/2017 tarihli kararı ile 22,337.00TL idari para cezası verildiği, Yazıcı’nın ise karara yasal süresi içinde itiraz etmemesi sebebiyle idari para cezasının kesinleştiği, geçen süre zarfında sevke tabi olduğu celp döneminin son sevk gününe kadar sevk işlemini yaptırmadığı ve neden yaptırmadığına ilişkin Askerlik Kanunda yazılı herhangi bir mazeretine ait belgeyi de Askerlik Şubesine veya yurtdışı temsilciliklerine ibraz etmediği, yoklama kaçağı olarak aranmaktayken yakalandığı, geçerli yasal bir mazereti olmaksızın bu süreç boyunca yoklama kaçağı kalmak suretiyle üzerine atılı suçu işlediği anlaşılmıştır.”

‘VİCDANİ RETÇİ OLMAYA DEVAM EDECEĞİM’

Vicdani retçi olduğunu ve bu durumunun değişmeyeceğini ısrarla vurgulayan Şendoğan Yazıcı mahkemede savunmasında şunları söyledi:
“Ben daha önceki aynı suçtan yapılan yargılamalarda da ısrarla vicdani retçi olduğumu söyledim ve söylemeye de devam ediyorum ben vicdanen askerlik görevini reddediyorum. Bunu gerekli şekilde kamuoyuyla da paylaştım. Hatta yakın zamanda Borçka Askerlik Şubesi Başkanlığı aracılığıyla vicdani retci olduğumu belirten bir dilekçe yazarak başvuru yaptım, şube tarafından başvurum reddedildi. Bunun için idare mahkemesine dava açacağım. Bunun bekletici mesele yapılmasını talep ederim. Ben vicdani ret hakkımı kullanıyorum.”

Şendoğan Yazıcı daha önceki yıllardan sosyal medya paylaşımları üzerinden “Örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla gözaltına alınmış Borçka’daki evinde de arama yapılmıştı. Artvin’in Borçka Jandarma Karakolu’nda bir gün gözaltında tutulan Yazıcı, tutuklanma talebiyle hâkim karşısına çıkartılmış ve adlı kontrol şartı ile serbest bırakılmıştı.
Yazıcı, benzeri suçlardan hakkında açılmış birçok dava devam ederken ‘Dini Değerleri Alenen Aşağılama, Halkı Askerlikten Soğutma, Devletin Yargı Organlarını Alenen Aşağılama’ gibi suçlamalar nedeniyle yargılandığı bir davadan ceza almış, bir davadan ise beraat etmişti.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -