Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Ve Erdoğan yargı önünde

Ve Erdoğan yargı önünde
Gençağa Karafazlı( [email protected] )
184 views
22 Haziran 2014 - 7:14
Spread the love

 Suriye’de muhalif Ulusal Koordinasyon Komitesi’nin yurtdışındaki Genel Koordinatörü Heysem El Menna Başbakan Erdoğan’ın ‘teröre destek verdiği’ iddiasıyla  Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne dava açtı.

Konuyla ilgili Aydınlık’ın haberi şöyle:

“Suriye’de muhalif Ulusal Koordinasyon Komitesi’nin yurtdışındaki Genel Koordinatörü Heysem El Menna, Tayyip Erdoğan hakkında Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne dava açtığını açıkladı.

ABD’nin Şikago Eyaleti’nde Suriyeli gurbetçiler ile bir anıya gelen El Menna, “Erdoğan’ı Suriye’ye terörist sokmakla itham ediyorum. Elimde yeterli bilgi ve belgelerim mevcuttur” diye konuştu. Uzun yıllardır Batı’da Suriye’deki öncü muhaliflerden kabul edilen Menna’nın bu şikâyeti uluslararası düzlemde AKP iktidarının önemli ölçüde sıkıntıya yol açacak.

Suriye’de silahlı terör gruplarına destek veriyor

El Menna, konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi: “Biz siyasi çözüm islemeyen kesimlerle kavga halindeyiz. Amacımız, Suriye’de silahlı terör gruplarına destek veren bölgesel devletlerin meşruiyetlerini sorgulamaktır.

BM Güvenlik Konseyi daimi üyelerinden beklentimiz, Suriye’deki silahlı terör gruplarının yok edilmesi için bizim siyasi projemize destek vermelerini sağlamaktır. Daha önce de, El Nusra cephesinin terör listesine alınması için çok büyük uğraşılar veren bendim. Seçimlerden önce (2011 Haziran) Erdoğan, Suriye konusunda sadece Suriye muhalefetinin yanında duruyordu. Hükümetini kurduktan sonra terör gruplarına aleni destek vermeye başladı. Bundan dolayı Türkiye’yi hiç ziyaret etmedim.

Avrupa Birliği misali bir bölgesel birlik yerine Erdoğan hükümeti bölgemiz için tahripkâr ve yayılmacı yeni Osmanlı zihniyeti taşımaktadır.” Başvurunun zamanlaması dikkat çekici. Suriye’nin, AKP iktidarını “teröre destek veren ülke” olarak BM’ye şikâyet etmesinin ardından Tayyip Erdoğan hakkında uluslararası düzlemde ikinci başvuru özelliği taşıyor. Suriye’de hem birbirleriyle hem kendi içlerinde kavgalı halde olan El Kaide ile Katar ve AKP güdümündeki sözde muhalefet dışında Batı’da kabul gören Suriye muhalefeti konumunda bulunan Ulusal Koordinasyon Komitesi’nin bu başvurusu AKP’nin başını daha fazla ağrıtacak bir gelişme olarak değerlendiriliyor. Zamanlama açısından ikinci önemli konu, Suriye’de siyasal çözümün ele alınacağı 2. Cenevre Konferansı konusundaki hazırlık döneminde bu başvurunun yapılıyor olması.

Suriye’den BM’ye başvuru

Suriye Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler’den (BM) “teröre destek verdiği” iddiasıyla Türkiye hakkında soruşturma açılmasını istemişti. BBC’ye göre, 7 Kasım’da Şam’dan Suriye’nin BM Daimi Temsilciliği’ne gönderilen yazıda, BM’nin terörle mücadeleden sorumlu birimlerine gerekli başvuruların yapılması talimatı verildi. BM’ye hitaben yazılan yazıda da “Muhaliflerin kimyasal saldırılarda kullandığı malzemenin Türkiye’den temin edildiği” iddia ediliyor. Bu çerçevesinde Türkiye, “teröre destek vermekle” suçlanıyor.”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -