Kuzey Teve

Ve ABD Türkiye’yi ikna etti

Ve ABD Türkiye’yi ikna etti
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
44 views
03 Ocak 2021 - 12:10
Spread the love

 Sputniknews – Suriye’nin kuzeyindeki Rojava bölgesinde YPG’nin başını çektiği Demokratik Suriye Güçleri, IŞİD’in elinde olan ve Türkiye sınırına yakın Menbıc kentini almak için yakında operasyon başlatacak.

Sputnik’e konuşan Demokratik Suriye Güçleri komutanlarından Ebu Leyla, Mınbıc’ın geri alınması amacıyla bir askeri konsey kurduklarını söyledi.

Demokratik Suriye Güçleri kaynaklarından edinilen bilgilere göre YPG’nin başını çektiği Demokratik Suriye Güçleri, Halep’in kuzeyinde yer alan ve Türkiye sınırına 35 kilometre uzaklıkta bulunan Mınbıc kentinin geri alınması için birkaç gün içinde ABD önderliğindeki koalisyon güçlerinin hava ve silah desteğiyle büyük bir operasyon başlatacak.

‘TÜRKİYE ENGELİ NEDENİYLE OPERASYON ERTELENMİŞTİ’

Operasyon normalde geçen ay başlatılcaktı ancak Türkiye’nin operasyona karşı çıkması nedeniyle ertelenmişti.

Demokratik Suriye Güçleri komutanlarından Ebu Leyla, Sadece Mınbıc kentini değil, nerede IŞİD varsa orayı özgürleştireceğiz. IŞİD’i bölgeden çıkartacağız dedi.

Demokratik Suriye Güçleri komutanlarından Ebu Leyla, “Sadece Mınbıc kentini değil, nerede IŞİD varsa orayı özgürleştireceğiz. IŞİD’i bölgeden çıkartacağız” dedi.

ABD’nin Türkiye’yi ikna etmesiyle operasyonun başlatılması için hazırlıklara başlandı. Operasyon kapsamında Kobani’nin güneyindeki Tışrın Barajı çevresine ağır silahlar sevk edildi. 8 Nisan’da başlaması beklenen operasyon, ilk aşamada sadece Mınbıc kenti ve El Bab’a bağlı birkaç köyün alınmasıyla sınırlı olacak, Cerablus’u veya başka bir yeri kapsamayacak.

El Bab kentine bağlı bazı köylerin alınmasıyla Kobani ile Afrin arasındaki koridorun açılması hedefleniyor.

‘MıNBIC’I ALMAK İÇİN ASKERİ KONSEY KURDUK’

Mınbıc operasyonuyla ilgili Sputnik’e konuşan Demokratik Suriye Güçleri komutanlarından Ebu Leyla, Mınbıc kentini IŞİD’in elinden alacaklarını belirterek şöyle konuştu:

“Mınbıc’ın IŞİD’ten kurtarılması amacıyla Mınbıc askeri konseyi adında bir oluşum kurduk. Konsey 13 kişiden oluşuyor ve üyelerin tümü de Mınbıc Araplarıdır. Ben de bu konseyin başkan yardımcısıyım. Konseyin temel amacı Mınbıc’ı IŞİD’ten kurtarmak olacaktır.”

Hangi köy ve kentte IŞİD varsa orayı özgürleştireceklerini vurgulayan Leyla, şöyle devam etti:

“Sadece Mınbıc kentini değil, nerede IŞİD varsa orayı özgürleştireceğiz. IŞİD’i bölgeden çıkartacağız. Bizim amacımız IŞİD’e karşı savaşmaktır”

Demokratik Suriye Güçleri, geçtiğimiz aylarda IŞİD’in elindeki Tışrin Barajı ile Tışrin kasabasını ele geçirmişlerdi. Kobani’nin güneyinin 70 kilometre uzaklığında yer alan Tışrin Barajı ile Mınbıc kenti arasında 17 kilometre var.

‘TÜRKİYE SINIRINA YAKIN OLMASI NEDENİYLE STRATEJİK ÖNEME SAHİP’

Türkiye sınırında yer alan Cerablus kentine 33 kilometre uzaklıkta bulunan Mınbıc kenti, El Bab kentine de 40 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Cerablus ile El Bab ve Afrin ile Kobani kantonu arasında geçiş yollarından biri olması nedeniyle büyük bir stratejik öneme sahip Halep’e bağlı Mınbıc kentinde Araplar, Türkmenler ve Kürtler yaşıyor. Kent 2012 yılının sonlarına doğru Özgür Suriye Ordusu’nun eline geçmiş, 2014 yılında ise IŞİD’in eline düşmüştü.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -