Kuzey Teve

Vatan partisinde değişim yok

Vatan partisinde değişim yok
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
120 views
25 Şubat 2015 - 19:44
Spread the love

İşçi Partisi adını değiştirerek Vatan Partisi olmuş. Milliyetçi camianın önemli isimlerinin de içinde bulunduğu renkli bir katılımla coşkulu bir genel kurul yaptılar.

İşçi Partisi adını değiştirerek Vatan Partisi olmuş. Milliyetçi camianın önemli isimlerinin de içinde bulunduğu renkli bir katılımla coşkulu bir genel kurul yaptılar.

Doğu Perinçek enteresan bir figür. Maocu , Kürtçü ve ayrılıkçı bir çizgiden Atatürkçü ve ulusalcı bir çizgiye gelirken Apo canisine hayranca sırıtarak çiçek verdiği fotoğraf hafızalardan bir türlü silinmiyor.

O da tıpkı Soner Yalçın ve benzerleri gibi devrimci ve sosyalist olmakla birlikte Devletin derinlikleriyle ve yerli – yabancı istihbarat örgütleri ile (özellikle BND) çok sıkı ilişkiler içinde.

Perinçek’in Aydınlık ve 2000’e doğru dergileri her zaman olacakları önceden yazan ve bilinmeyenleri gündeme taşıyan dergiler oldu.Kendilerine karanlık ve özel amaçla servis ve sipariş edilen haberleri manşete taşıyarak bu zamana kadar geçindi durdu.

Perinçek’in liderliğini yaptığı Aydınlık fraksiyonu’na mensup isimleri okuyunca bu hareketin ne olduğu neye hizmet ettiği daha iyi anlalışılıyor ; Ethem Sancak (iktidarın beslemesi para babası) , Cengiz Çandar (ikinci cumhuriyetçi , neo liberal yazar) , Oral Çalışlar (ikinci cumhuriyetçi , AKP’nin akil adamı) , Gülay Göktürk (Dün cemaat yazarı bu günün Akp’nin cemaate karşı en önemli silahı) , Şahin Alpay (halen cemaatin en önemli yazarı ve savunucusu) , Halil Berktay (Robert Koleji ve Yale mezunu , Ermeni Soykırımı savunucusu neo liberal  SabancI Ünv hocası) , Büşra Ersanlı (Alman istihbaratı ile bağlantılı , BDP yöneticisi , KCK’dan tutuklanan PKK’nın siyaset akademisi hocası)….

Perinçek’in eski yol arkafaşlarından oluşan bu garip tablo da ki isimlerle birlikte Perinçek’in kime ve neye hizmet ettiklerini gayet iyi biliyoruz da millete vatansever , Atatürkçü diye yutturulmalarını da hazmetmek mümkün değil.
Türkiye’de teröre ve güçlenen bölücülük hareketine , onca şehide ve olaya rağmen şimdiye kadar Kürt düşmanı ve ırkçı bir hareket baş göstermedi. Kürtlerin yaptıkları herşeye rağmen Kürtlere karşı ayrımcılık , düşmanlık ve nefret söylemi hiç gelişmedi.

Türk Milliyetçiliğinin siyasal temsilcisi MHP ve ülkücüler bu anlamda her zaman itidalli ve soğukkanlı davranarak kardeş kavgasına ve bir iç savaşa neden olacak aksiyoner bir hareket içinde olmadılar.

Türk Milliyetçiliğinin ayrıştırıcı ve dışlayıcı değil kapsayıcı ve birleştirici olması , fikri yapısı içinde İslami referansların güçlülüğü , hiçbir etnik temele dayanmadan kültürel bir üst kimlik oluşturması nedeniyle böyle bir gelişmenin yaşanması da beklenmiyordu.

Irkçı ve ayrımcı temele dayalı seküler , sokak hareketlerini tetikleyip yabancı istihbarat örgütlerince de kolayca yönlendirilebilecek aksiyoner bir siyasi hareket beklentisi ve ihtiyacı ; önce Kızıl Elma koalisyonunu bu günde Vatan Partisini doğurdu.

MHP ve onun temsil ettiği Türk Milliyetçiliği ideolojisinden beslenemeyen bu ırkçı ve seküler düşünce sahipleri Perinçek’in etrafında toparlanıyor.

Kemalizme “köhne ideoloji” , Atatürk’e “puttu , yük oldu” diyen ve bu yüzden mahküm dahi olmuş bir adam bu gün en sıkı Kemalist oluyor ve durmadan ordu göreve diye meydanlara çıkıyorsa , hele geçmişi karanlık ve çarpık ilişkilerle doluysa durup bir düşüneceksiniz.

Bu gün iktidarın en önemli destekçilerinden biri , Cemaatle mücadelede AKP’nin koalisyon ortağı olan Perinçek’in Ermeni soykırımı iftirasına karşı verdiği mücadele önemli ve takdire şayansa da bu mücadelesi onun samimiyetini , karanlık ilişkilerinş , zihniyetini ve geçmişini sorgulamamızı engellememeli.

Vatan Partisinin kongresinde ki renkli ve garip görüntüler ister istemez bunları düşündürüyor insana.

Av. Ateş  HATİNOĞLU

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -