Kuzey Teve

Van’daki protesto yürüyüşüne polis saldırdı

Van’daki protesto yürüyüşüne polis saldırdı
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
37 views
03 Ocak 2021 - 12:06
Spread the love

 Van’da PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecrit, bölge illerindeki abluka ve saldırıları protesto etmek için Beşyol Meydanı’na düzenlenmek istenen yürüyüşe polis saldırdı.

Siyasi parti ve kitle örgütlerinin çağrısıyla kentin en işlek noktalarından Feqiyê Teyran Parkı önünde bir araya gelen binlerce kişi, Beşyol Meydanı’na yürümek istedi. Çevre kentlerden de takviye edilen binlerce polisin adeta sıkıyönetim ilan ettiği kentte, tüm baskılara rağmen alana akın eden halk, polis barikatı önünde yaklaşık bir saat boyunca slogan, alkış ve zılgıtlarla bekleyişini sürdürdü.

HDP milletvekilleri Nadir Yıldırım ve Bedia Özgökçe Ertan polisle yaptıkları görüşmede, demokratik haklarını kullanacaklarını söyleyerek, ablukanın kaldırılmasını istedi.

Polis ise Valiliğin kararını gerekçe göstererek, yürüyüşe izin vermeyeceklerini söyledi. Görüşmenin hemen ardından polisler, halka gaz bombası, tazyikli su ve ses bombaları ile saldırdı. Polisin saldırısına halk taşlarla karşılık verdi. Bir anda gaza boğulan caddedeki yurttaşlar, ara sokaklara geçti. Çevik kuvvet polisleri, önlerine geleni gözaltına alırken, Feqiyê Teyran Parkı’nın arka tarafında bulunan bir sokakta 2 genci sürükleyerek gözaltına almaya çalışan polise, kadınlar engel oldu.

Havada helikopterin dolaştığı kentte, ara sokaklarda çatışmalar devam ediyor. Polis ise yakaladığı kişileri dardederek, gözaltına alıyor.

Japon Pasajı civarında polisin sert saldırısına gençler ses bombaları ile karşılık verdi. Burada da 3 genç polisler tarafından gözaltına alındı. Saldırıda yaralananlar da yurttaşlar tarafından hastanelere kaldırıldı. (Van

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -