Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

“ULUSAL ÇAY KONSEYİ 210 BİN ÇAY ÜRETİCİSİNİ SÖMÜRÜYOR”

“ULUSAL ÇAY KONSEYİ 210 BİN ÇAY ÜRETİCİSİNİ SÖMÜRÜYOR”
Gençağa Karafazlı( [email protected] )
204 views
13 Ekim 2021 - 14:04
Spread the love

Ulusal Çay Konseyi 13. Olağan genel kurulu Rize ticaret borsasında gerçekleşti. Başkanlığa yeniden Rize Ticaret Borsası (RTB) başkanı Mehmet Erdoğan seçildi. Rize ziraat odası başkanı Paliç adaletli seçim yapılmadığı gerekçesi ile seçimleri protesto etti

“ULUSAL ÇAY KONSEYİ 210 BİN ÇAY ÜRETİCİSİNİ SÖMÜRÜYOR”
Gençağa Karafazlı –
Rize- Ulusal Çay Konseyi 13. Olağan Seçimli Genel Kurulu yapıldı. Yapılan görev dağılımında Mehmet Erdoğan Ulusal Çay Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı seçilirken, Başkan Yardımcılığına Dr. Turgay Turna Muhasip üyeliğe Av. Dilaver Demir seçildi.

“ÇÖP ÇAY İŞLEYEN MERDİVEN ALTI İŞLETMELER ENGELLENECEK”

Ziraat odasının protesto ederek katılmadığı Ulusal Çay Konseyi 13. Olağan genel kurulu seçiminin ardından yeniden başkan seçilen Mehmet Erdoğan, sektörün önemli sorunlarından biri haline gelen çöp çay konusunda çalışmalar yapacaklarını kaydederek;
“Çayda uygun olmayan hammadde, gıda boyaları gibi kimyasalların eklenmesi ile üretilen çayın kalitesini de olumsuz etkilemektedir. Çöp çay işleyen merdiven altı işletmelerin önlenmesi için gerekli çalışmalar yapacağız”

“KAÇAK YAPILAN ÇAY BAHÇELERİNE MÜSAADE EDİLMEYECEK”

Kaçak çay bahçelerinin engellenmesi gerektiğine dikkat çeken Erdoğan; “Çay tarımı alanlarına giren yerlerde çay bahçesi kuracak olanlar önceden ruhsatname almak zorunda olmasına rağmen, ruhsatsız çay bahçeleri kurulmaktadır. İlgili birimlere tekrar bilgilendirme yapılarak bunun önü gecelemelidir”.
“ÇAY KANUNUN ÇIKMASI İÇİN TAKİPÇİSİOLACAĞIZ”

Ulusal Çay Konseyi öncülüğünde başlatılan ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinin tüm paydaşların görüşünü alarak hazırlanan Çay Kanunu taslağının önemini belirten Erdoğan; “Çay Kanunu artık olmazsa olmazımız, sektör sorunları her geçen gün artarak devam ediyor. Ulusal Çay Konseyi olarak Çay Kanunun çıkması için desteğimiz devam edecek”

“BORSA BAŞKANI ÜRETİCİYİ SÖMÜRÜYOR”

RTB başkanı Erdoğan’ın açıklama yaptığı önemli konuların arasında üreticiden düşük fiyata çay alınmaması konusunda bir tek kelime konuşmadığına dikkat çeken Rize Ziraat odası başkanı Nevzat Paliç, Borsa başkanı Erdoğan’a tepki gösterdi.

Paliç; “Borsa başkanı Erdoğan “Çay Kanunu’nun takipçisi olacağız” derken yaş çay fiyatı konusuna hiç değinmemesi istenilen çay kanunun böyle bir şeyi içermeyeceğinin de mesajını veriyor çünkü, 210 bin çay üreticisinin çayını ucuza alan bu konseyin başkanı Mehmet Erdoğan’dır. Erdoğan, Devletin verdiği fiyattın altında üreticiden 1 yıl vade ile çay alıyor. Bir konsey başkanı üreticisini sömürürken diğer yandan çay konusunda sıkıntıları çözmek için mücadele edeceğiz diyebilir mi? Kimi kandırıyor. Bugün çay üreticisinin maliyetin altında çay satmasının temel sorumlusu Erdoğan’dır bu işleri o organize ediyor?”

“ERDOĞAN’IN VATANDAŞA ATTIĞI ÇAYLAR BORSA BAŞKANI ERDOĞAN’A AİTTİR”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı gezilerde otobüs üzerinden vatandaşlara fırlattığı çayların Erdoğan’ın firmasına ait çaylar olduğunu da ifade eden Paliç ; “ Borsa başkanı Erdoğan’ın tuzu kuru çay üreticisinin sorunları onun umurunda değil çünkü cumhurbaşkanımızın vatandaşlara otobüs üzerinden fırlatıp attığı çaylar borsa Başkanı Mehmet Erdoğan’ın çaylarıdır Devletin yani ÇAYKUR’un çayları değil. ÇAYKUR’un çayları bugün depolarda duruyor.”
Konsey seçiminin adaletli bir seçim olmadığına vurgu yapan Paliç:” bunlar ne seçiminden bahsediyor çay üreticisinin temsilcisi örgütlerden bir tek kişi yönetimde yok. Odalar ve üretici örgütlerinden 1,5 TL aidat istiyorlar bunu biz ödeyebiliyoruz ancak üretici temsilcileri nasıl ödesin. Öyle ayarlama yaptılar ve aidat ödemeyeni seçime katmadılar. Benim katılma hakkım vardı ancak bu adaletsizliği protesto ettim ve seçime katılmadım” dedi

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -