Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Türkiye’yi IŞİD’e benzeten Demirtaş: Belediyeler iade edilene kadar direniş var

Türkiye’yi IŞİD’e benzeten Demirtaş: Belediyeler iade edilene kadar direniş var
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
120 views
03 Ocak 2021 - 12:12
Spread the love

 HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Türkiye’i IŞİD’in yönettiği bir devlete benzetirken, kayyım atanan belediyeler iade edilene kadar direneceklerini söyledi.

Fotoğraf: DİHA

Fotoğraf: DİHA

Demirtaş, konuşmasını belediye eş başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın gözaltına alındığı Diyarbakır’da yaptı. HDP Eş Genel Başkanı’nın konuşması esnasında internet dünden bu yana kesik olduğu için konuşma telefon üzerinden yapılabildi.

Önceki akşam Kışanak, Diyarbakır Havalimanı’nda, Anlı ise adresinde gözaltına alınmıştı. İkilinin evlerinde yapılan aramalar önceki gece 23.20 sıralarında, belediye binasında yapılan arama ise saat 05.20 sıralarında sona ermişti.

Bir gün sonra yapılan açıklamadaysa savcılığın, Kışanak’a ‘PKK lehinde söylem, özerklik çağrısı, resmi aracı PKK’lı cenazelerine tahsis etmek’ suçlamalarında bulunduğu belirtilmişti.

Diyarbakır’da halkın internet erişiminin bulunmadığını hatırlatan Demirtaş, “AKP ve Erdoğan interneti ve telefonları kesse de, ev ev, sokak sokak gezip, bu kanunsuz uygulamalara dikkat çekeceğiz” dedi.

‘Ortada yargı yok’

Gözaltıları eleştiren Demirtaş, savcılığın çağırdığı vekillerin ifade vermeyeceğini “Karşı olduğumuz yargı değil. Ortada yargı yok. AKP’nin hukuk komisyonu haline gelmiş bir yargıya ifade vermek zorunda mıyız?” sözleriyle dile getirdi.

Türkiye’de şu anda yaşananları IŞİD uygulamalarına benzeten Demirtaş, “Türkiye dışarıdan bakınca bir IŞİD devleti gibi görünüyor. Başındaki de IŞİD halifesi gibi” diye konuştu.

‘Belediyeler iade edilene kadar direniş var’

Darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL kapsamındaki uygulamalara karşı eylem çağrısı yapan Demirtaş, eylem yapmanın demokratik hak olduğunu belirterek, “Şimdiye kadar hep erken seçim gördük, bundan sonra erken seçim yok. Belediyeler iade edilene kadar direniş var” dedi.

‘Mafyanın bile adaleti var, bunlarda yok’

Hükümeti ‘mafya’ya benzeten HDP Eş Başkanı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a “Mafyanın bile bir adaleti, hukuku var. Ama bunlarda o bile yok. Biz seni sevmiyoruz, zorla mı? Biz mecbur muyuz bu adamı sevmeye?” diye seslendi.

Demirtaş, şöyle devam etti: “Bu ülkeye barış gelecekse biz getireceğiz ve bunu direnerek yapacağız. Teslim olarak değil. Kellemiz gidebilir ama dimdik ayakta durmaya devam edeceğiz. Asla zulme boyun eğmeyiz.”

Kışanak ve Anlı için çağrı yapan ABD: Gözaltı sürecini yakından takip ediyoruz

Diyarbakır Büyükşehir Belediye eş başkanları Kışanak ve Anlı gözaltına alındı

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -