Kuzey Teve

Türk jetleri El Bab’da IŞİD’i vurdu: Çatışmada dokuz ÖSO militanı öldü

Türk jetleri El Bab’da IŞİD’i vurdu: Çatışmada dokuz ÖSO militanı öldü
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
48 views
03 Ocak 2021 - 12:12
Spread the love

 Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) yapılan açıklamaya göre Türk savaş uçakları, Suriye’nin kuzeyinde, IŞİD kontrolündeki El Bab kasabasında 15 hedefi vurdu.

Fotoğraf: Al Jazeera

Harita: Al Jazeera

Açıklamada, son hava operasyonunda IŞİD’e ait 10 savunma mevzisinin vurulduğu, El Bab’daki çatışmalarda Türkiye’nin komutasındaki dokuz Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) militanının öldüğü, 52’sinin de yaralandığı belirtildi. Ayrıca el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu da dört Türk askerinin hafif yaralandığı bildirildi.

El Bab kasabası, Suriye’de önemli bir geçiş yolunun üzerinde. Burası, hem kuzeyden IŞİD’in başkent ilan ettiği Rakka’ya doğru ilerlemek, hem de Kürt güçlerin doğu ve batı kantonlarını birleştirebilmeleri açısından en önemli kavşaklardan birisi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 23 Ekim’de Bursa’da yaptığı konuşmada Türkiye’nin ÖSO militanlarıyla birlikte başlattığı Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında El Bab’a kadar gidileceğini söylemişti. Erdoğan ayrıca, “Şimdi El Bab ama ‘Oraya inmeyin’diyorlar. Mecburuz, ineceğiz. Niye? Çünkü buradan terörden arındırılmış bir bölgeyi hazırlamamız lazım” demişti.

YPG’nin havadan vurulmasının ardından Suriye: Türk jetlerini düşüreceğiz

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi: Türk jetleri Halep’in kuzeyinde DSG’yi vurdu

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -