Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Trabzondaki saldırı turizmi nasıl etkiledi

Trabzondaki saldırı turizmi nasıl etkiledi
Gençağa Karafazlı( [email protected] )
184 views
02 Ocak 2021 - 22:09
Spread the love

 Trabzon’un Çaykara ilçesinde çokça ziyaret edilen Uzungöl’de üzerinde “Kürdistan” yazılı atkılar ile fotoğraf çektiren Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nden (IKBY) gelen dokuz Irak uyrukluya linç girişiminde bulunuldu. Söz konusu dokuz kişi önce gözaltına alındı, daha sonra ise sınır dışı edildi.

Olayın ardından Diyarbakır ve bölgeden 10 bin kişinin Karadeniz turunu iptal ettiği öne sürüldü.

Barzani yönetimine yakınlığıyla Rudaw’ın haberine göre; Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, Diyarbakır Ticaret Borsası, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği ve TÜRSAB, Erbil’den Diyarbakır’a gelen yolcuları havaalanında Türkçe ve Kürtçe “Hoş Geldiniz” pankartı ve karanfillerle karşıladı.

İşte o görüntüler:

Rûdaw’a konuşan Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO ) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, “Bu topraklarda bu tür provakasyonların olduğunu biliyoruz. Türkiye’yi Ortadoğu’da tamamiyle izole etmeye çalışan bir politik anlayış var. Türkiye’nin de buna karşı duyarlı olması lazım. Evet bu tür olaylar olabilir ama bu olaylara karşı gösterilecek tavır da önemlidir. Buna gerek kamu sorumluları gerekse Sivil Toplum Kuruluşları tarafından net ve karşı duruş sergilenmesi gerekiyor. Burada kamu kuruluş temsilcilerinin almış olduğu tavır bizleri rahatsız etmiştir” dedi.

Rûdaw’a konuşan Diyarbakır Turizm ve Tanıtma Derneği (DTTD) Başkanı Edip Paçal ise, her hafta Diyarbakır ve bölgeden bin 200 turistin Karadeniz bölgesine gittiğini ancak Trabzon’da yaşanan olaylardan sonra bölge genelinde 8 ila 10 bin kişinin Karadeniz turlarını iptal ettiğini söyledi.

Edip Paçal, mevcut durumda bölge genelinde 100 ila 120 kişinin Karadeniz’e gittiğini dile getirdi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -