Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Trabzon barosu polis şiddetini kınadı

Trabzon barosu polis şiddetini kınadı
220 views
04 Şubat 2021 - 7:29
Spread the love

Boğaziçi Üniversitesi’ne teammülerin dışında rektör ataması yapılan Melih Bulu’nun hem atanma şekli hemde atama sonrası gelişen olaylar, Öğrenci ve Öğretim üyelerinin protesto gösterileri sonucu çok sayıda öğrencinin gözaltına alınması ve medyaya yansıyan şiddet olayları sonrası kamuoyunda oluşan eleştiri ve tepkilere bir seste Trabzon’dan yükseldi. Bugün 35 Baronun ortak açıklaması yanında Trabzon Barosu Başkanı Av.Sibel Suçmez imzasıyla kamuoyuna bir basın bildirisi yayınladı.

Trabzon Barosu,yayınladığı basın bildirisinde; “Boğaziçi Üniversitesine rektör atanması sonrası Anayasal haklarını kullanan öğrencilerin önce hedef gösterilmesi, devamında da güvenlik güçlerince orantısız şekilde güç kullanılarak gözaltına alınmaları demokratik bir hukuk devletinde kabul edilemez.” İfadesi ile hem durumu eleştirdi hemde tepkisini gösterdi.

Anayasal hak ve hukuk devleti vurgusu yapılan bildirge de;“Hukuk devletinde devletin görevi; Anayasal bir hak olan barışçıl toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının kullanımını engellemek değil, tam tersi bu hakkın kullanımının önündeki engelleri kaldırmak ve hakkın özgürce kullanımı için gerekli tedbirleri alıp, bu özgürlüğün kullanılmasını sağlamaktır.” denildi.

Devletimizin ayrıştırıcı, öteleyici bir dil kullanması, güvenlik güçlerinin orantısız, haksız ve hukuka aykırı güç kullanarak kötü muamele etmeleri kamu vicdanını da rahatsız etmiştir.

“Gençlerimiz, öğrencilerimiz ülkemizin geleceği ve hepimizin evlatlarıdır. Barışçıl bir şekilde Anayasal haklarını kullanan öğrencilere karşı devletimizin ayrıştırıcı, öteleyici bir nefret dili kullanması, güvenlik güçlerinin orantısız, haksız ve hukuka aykırı güç kullanarak kötü muamele etmeleri kamu vicdanını da rahatsız etmiştir. Ülkemizin geleceğini şekillendirecek, öğrencilerimizin ülkemize aidiyet duygularını zedeleyecek bu hukuka aykırı eylemler derhal sonlandırılmalı ve gençlerimizin özgürlüklerini kullandıkları ortam sağlanmalıdır.”

Tüm kurum, kuruluşları ve kişileri Anayasamıza ve yasalarımıza uygun davranmaya davet ediyoruz.

“Trabzon Barosu olarak; temel hak ve özgürlükleri ortadan kaldıracak her türlü güç kullanımına, insan hakkı ihlaline karşı çıkacağımızı ifade ederek; hukuk devleti olmanın bir gereği olarak tüm kurum, kuruluşları ve kişileri Anayasamıza ve yasalarımıza uygun davranmaya davet ediyor, herkesi provokasyonlara karşı birlik ve beraberlik içinde olmaya çağırıyoruz.”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -