Kuzey Teve

Topçunun “Bank Asya” skandalı… THYye büyük zarar

Topçunun “Bank Asya” skandalı… THYye büyük zarar
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
135 views
16 Ocak 2014 - 16:19
Spread the love

Topçu’nun “Bank Asya” skandalı… THY’ye büyük zarar

AKP Hükümeti’nin, Başbakan Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan’a uzanan yolsuzluk iddialarının ortaya çıkmasını sağlayan büyük operasyonların intikamını almak için batırmaya çalıştığı Gülen Cemaati mensuplarına ait Bank Asya’da tetiği THY Başkanı Hamdi Topçu’nun çektiği iddia edildi. THY’ye akrabalarını dolduran, işten atılan 305 çalışana bir yılı aşkın süre işkence yaşatan Topçu’nun THY’nin mevduatının vadelerini bozarak kurumu 10 milyon liraya yakın zarara uğrattığı ileri sürüldü.

Taraf’tan Hüsyin Özay’ın haberine göre; Fetullah Gülen’in internet sitelerine düşen dinleme kayıtları, “Bank Asya’yı batırma” planının da deşifre edilmesine neden oldu. Gülen ile cemaatin önde gelenleri arasında geçtiği iddia edilen telefon ve büyük kısmı “devletin Bank Asya”yı batırma planını içeren konuşmalara göre; planın fitilini Türk Hava Yolları (THY) ateşledi. THY Başkanı Hamdi Topçu’nun talimatı üzerine, THY’nin Bank Asya’daki 300 milyon liralık mevduatı bir anda çekildi. Topçu, bankanın zor durumda kalacağına yönelik itirazları da dikkate almadı.

Ayrıca THY yönetiminin, İslami bankadaki mevduatın, hiçbir neden gösterilmeden, hatta vadesinden önce bozdurulduğu belirlendi. Mevduat vadeden önce bozdurulduğu için İslami bankaların ödediği ve bir tür faiz olan kar payından da vazgeçildi. THY’nin en az 10 milyon liralık bir kâr payından vazgeçtiği tahmin ediliyor.

TAKASBANK DA VAR

THY’nin dışında, bazı kamu kurumları ile hükümete yakın şirketlerin de hesaplarını bankadan çekmeye başladığı vurgulandı. Yine borsadaki hisse senetlerinin takas hizmetlerini veren Takasbank’ın da, bu süreçte mevduatını çeken kuruluşlar arasında yer alması dikkat çekti. Takasbank’ın Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı ise daha önce Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı’nın yapan ve Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü’ne atanan AKP’nin gözde bürokratlarından İbrahim Turhan yapıyor. THY’nin dışında kamuyla bağlantılı kurumlarının da yaklaşık 600 milyon liralık mevduatı yılın ilk haftasında bankadan çektiği belirtildi. 17 Aralık’tan itibaren bankadan çekilen mevduatın ise yaklaşık 900 milyon lira olduğu kaydedildi.

DEVLETİN BANKA BATIRMA EYLEMİ TARİHTE YOK

Devletin Bank Asya’yı batırma planı bankacılık sektöründe tartışmalara yol açtı. Bugüne kadar daha çok devletin “banka kurtarma” operasyonlarına tanıklık eden finans yöneticileri, ilk kez devlet kurumlarının bir bankayı batırma girişimi ile karşı karşıya kaldıklarını kaydettiler. Geçmişte ise, özellikle Şubat krizinin ardından 21 bankaya el konulması söz konusu olmuş ve bu bankalar devletin 47 milyar dolarlık bir zarar etmesine yol açmıştı.

BDDK VE SPK NE YAPACAK

Bank Asya’ya yönelik girişimlerin, hem Bankalar Yasası hem de Sermaye Piyasaları Yasası’na göre suç olduğunu ifade eden banka yöneticileri, THY’nin kâr payından vazgeçerek küçük yatırımcılara zarara uğrattığına dikkat çektiler. Bu açıdan SPK’nın THY yönetimi hakkında soruşturma açması gerektiğini ifade eden bankacılar, SPK’nın konuyla ilgili bir adım atıp atmayacağını merakla beklediklerini dile getirdiler.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -