Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

TIR şoförleri 20 gündür Rusya-Gürcistan sınırında bekletiliyor

TIR şoförleri 20 gündür Rusya-Gürcistan sınırında bekletiliyor
237 views
18 Nisan 2021 - 18:11
Spread the love

Uluslararası tır şoförlerinin sorunlarını Meclis gündemine taşıyan HDP’li Dr. Habip Eksik, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a, “Gürcistan ve Rusya devletleri ile görüşme yapıldı mı?” diye sordu.

Rusya-Gürcistan arasındaki Kazbegi-Verhni-Lars sınır kapısında 20 günü aşkın bir süredir hiçbir gerekçe gösterilmeden bekletilen, geçişlerine izin verilmeyen, tır şoförleri barınma, ısınma, beslenme ve temizlik ihtiyaçlarını giderememesi Meclis gündeminde taşındı. HDP Iğdır Milletvekili Dr. Habip Eksik, tır şoförlerinin sorunları ile ile ilgili Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın yanıtlamasıyla talebiyle Meclise soru önergesi verdi. Eksik, Pekcan’a, “Tır şoförlerinin sorunlarının çözülmesi noktasında Gürcistan ve Rusya devletleri ile görüşme yapıldı mı?” diye sordu.

Pandeminin hızlı bir şekilde yayıldığı ve neredeyse günde 300’e yakın insanın hayatını kaybettiği Türkiye’de; tüm bu olumsuz koşullara rağmen günlük ihtiyaçlarını karşılamak üzere uluslararası tır şoförlüğü yapan emekçiler büyük sıkıntılar ile karşılaştığını ve sorunların çözülmediğini belirten Eksik, “İstanbul ilinden Özbekistan devletine bozulabilen mallar, inşaat malzemesi, mobilya gibi yükleri taşıyan tır şoförleri Özbekistan devleti dönüşünde Rusya-Gürcistan arasındaki bağlantıyı sağlayan Kazbegi-Verhni-Lars sınır kapısında 20 günü aşkın bir süredir geçişlerine izin verilmemektedir” dedi.

Kendisine ulaşan tır şoförlerinin bu süre içerisinde niçin bekletildiklerine dair kendilerine bilgi verilmediğini söylediğini aktaran Eksik, “Barınma, ısınma, beslenme ve temizlik ihtiyaçlarını gidermede çok sıkıntı yaşadıklarını dile getirmektedirler. Birçok şoförün günlük ihtiyaçlarını karşılayacak durumlarının olmadığı bilgisi bulunmaktadır” diye belirtti.

Eksik, tır şoförlerinin karşılaştığı sorunlarla ilgili Bakan Pekcan’a şu soruları yöneltti:

 • Tır şoförlerinin Kazbegi-Verhni-Lars sınır kapısında bekletilme gerekçesi nedir?
 • Tır şoförlerinin sorunlarının çözülmesi noktasında Gürcistan ve Rusya devletleri ile görüşme yapıldı mı?
 • Tır şoförlerine Kovid-19 testi ve aşısı yapılıyor mu?
 • Tır şoförleri ne kadar süredir o bölgede bekletilmektedir ve sayıları kaçtır?
 • Bozulabilen malların zararı karşılanacak mıdır?
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN