Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Tifliste Uyuşturucu ve Fuhuşa karşı eylem

Tifliste Uyuşturucu ve Fuhuşa karşı eylem
Gençağa Karafazlı( [email protected] )
281 views
21 Temmuz 2017 - 11:22
Spread the love

Uyuşturucu ve fuhuş mafyasına karşı miting düzenlenen Tiflis’te halkın taleplerini Patriot Alians Partisinden İlyas Varşanidze ile konuştuk.

Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te yapılan ve birçok kuruluşun katıldığı mitingde, kentte artış gösteren uyuşturucu ve fuhuş mafyasına dikkat çekildi. Haberin Türkiye’de bazı gazeteler tarafından “Gürcüler Türk ve Müslümanları istemiyor” şeklinde duyurulması ise tepkilere neden oldu. 
Konuyla ilgili olarak sosyal demokrat Patriot Alians Partisinden İlyas Varşanidze ile görüştük. Varşanidze’nin hem Türkiyelilerle yakın ilişkileri bulunuyor hem de 1995 yılında Rize’de Çaykur’un güreş hocalığını yapmış bir isim. 
 İlyas  Varşanidze  (60) Gürcistan’ın Acariya Özerk Cumhuriyetinde yaşıyor.2004 yılında yapılan Parlemonto seçimlerinde sosyal Demokrat olarak adlandırdığı PATRİOT ALİANS adlı siyasi partiden Khelvachauri ilçesinden Milletvekili adayı oldu partisi  % 5 seçim barajınıaşarak parlemontoya 6 vekil gönderdi ancak kendisi seçilmek için yeterli oyu alamadı.İlyas  Varşanidze Acaristan da partisinin yönetimlerinde çalışmalarını sürdürüyor.
Batum da yaşayan Türkiyeli vatandaşların ikametgahi olan Türk sokağı diye adlandırılan sokakta  Rize Pazar’lı Temel dayının kahvesinde Türkiye li vatandaşlarla sıkı dostluklar kuran İlyas hoca ile Gürcistan’ın baş kenti Tiflis’de gerçekleşen mitingle ilgili görüştük.

Gürcistan’da neler oluyor.Özellikle Türkiyeli vatandaşlar genel de tüm yabancılara karşı bir tepki var .Tiflis’de iki gün önce gerçekleşen ve yüzlerce kişinin katıldığı mitingde yabancıların ülkeden gönderilmesi istendi neden?
İlyas  Varşanidze :Bir kere şunun altını çizmekte yarar var.Tiflis’de gerçekleşen miting yanlızca yabancıların ülkeden gönderilmesiyle alakalı bir eylem değil.Mevcüt hükümete 15 maddelik bir onerge sunan guruplar Tiflis ve Acariya’nın sivil toplum kuruluşlarıdır.Bu kuruluşlar Hükümete şunu söylüyorlar.Mihail Saakaşvili Cumhur başkanlığı görev süresi bitimine 2 ve ya 3 ay kala yaklaşık 10 bin yabancı uyrukluya Gürcü vatandaşlığı verdi.Bunların hemenhemen hepsi Türk vatandaşı olan kişiler.Şimdi bu protestocu grup diyor ki “bu vatandaş olan kişiler Gürcistan’da yaşamıyorlar.Bunlar kendi ülkelerinde ancak Gürcü vatandaşlıklarıda var.Bunların vatandaşlıkları gözden geçirilsin gerçekten Gürcistan da yaşayan buranın kültürüne yaşamına geleneklerine uyan kişilerin vatandaşlıkları korunsun ancak burda olmayıp yılda 1 kez tursitik amaçlı Gürcistan’a gelipgiden bu kişiler vatandaşlıktan çıkartılsın”diyorlar.Bende bu talepleri haklı buluyorum.Siz çiftevatandaş oluyorsunuz ancak bu ülkede 1 ay bile kalmışlığınız yok peki neden?İşte bu tartişmalı vatandaşlık konusunun bir şekilde hal edilmesi gerekir.
Bunun için mi yabancılar istenmiyor?Mesela miting alanında yapılan konuşmalarda Tiflis de taciz olayları ve küçük yaşta kadınların pazarlandığı ve bunun sorumlusnun yabancılar olduğu öne sürüldü bu iddialar doğru mu?

İlyas  Varşanidze :

Bakınız bu vatandaşlık problemi kadar yabancıların ülkemizde hukuk dişi bir şekilde ellerini kollarını sallayarak dolaşmaları asıl sorundur.

Siz bugün avrupa ülkesine hatta Türkiye’de bile bu derece rahat dolaşamazssınız bir yabancı olarak.Bu eylemciler diyor ki Hükümete “Gürcistan’a kimlikle giriş yapan yabancılar bir yıl burada kalabiliyor.Peki bir yıl sonra bunlar hala burdalar kalma süreleri doldu ne işleri var burada? bunlar araştırılıp ülkelerine geri gönderimelidir.

Ülkemizde kalan ve kaçak durumuna düşen bu kaçaklar kiraladıkları iş yerlerinde hukuğumuza geleneğimize göreneğimize ve kültürümüze aykiri işler yapıyorlar.Tifli sokak ve caddelerinde Gürcistan halkı rahatça dolaşamıyor her yer kadın ticareti yapanlarla dolu bu durumu denetleyecek bir çalşıma acilen hayata geçirilmelidir..

Bugün daha genç yaşta ikikadınımız tecavüze uğruyorsa bunun nedenleri iyice araştırılmalıdır.Bugün Gürcistan devletinde yüzlerce kaçak yabancı var.Bunların bir çoğu adlı suçlardan kaçmış gelmişler içlerinde politik anlamda sığınmak isteyen kimseler yok.Bu kaçaklar toplanmalı ve ülkelerine geri gönderilmelidir.”

Tiflisde ki eylemin yankıları özellikle Türkiye de büyük bir tepkiyle karşılandı bazı basın yayın organlarında yer alan haberlerde “Gürcistan halkı musliman ülke insanlarını istemiyoruz “diye eylem yaptı

şeklinde haberler yer aldı bunu nasıl değerlendiriyorsunu?

İlyas  Varşanidze :

Bakınız bunlar ırkçı ayrımcı ve kargaşa çıkartmak amaçlı haberlerdir.Gerçekçi olmak lazım.Tiflis de ki eylemciler şunu diyorlar.

“Biz burada hukuk dışı davranan kadın ticareti yapan kaçak ülkeye giren ve ya kaçak durmununa düşen yabancıları istemiyoruz.

Biz Türk,Ermeni,Irak’lı,İran’lı Hint’li,Özbek’li demiyoruz.Burada çoğunluğu oluşturan Türk nufusu olduğu için Türkiye’de ki bazı yayın organları eylemcilerin Türkleri istemediğini yazıyor bu haberler gerçekleri yansıtmıyor doğru da değil .Burada çok anlamlı yatırımları olan,Gürcü kültrüne görenek ve geleneklerine saygı duyan aile ilşkisi kuran Türk ve başka yabancılar var.

Bunlara kimse bir şey dediği yok.AmaçMesel ülkemizde ki bazı duyarsızlıkların toplumsal ve siyasal anlamda hangi sonuçlar doğruduğuna dikkat çekmek ve hükümeti yani sorumluları uyarmak.

Dediğim gibi hükümete 15 mddelik bir oneri getirildi bu yabancılar konusu da bunlardan biridir.Bugün Acaria da batum kentinde adım başında bir masaj salonu var.Buralarda uzak doğulu kadınlarımız çalışıyor buraların denetlenmesi işine uygun çalışmasını istiyoruz.Kadınlar ve ya kadınlarımızın pazarlanmasına karşı çıkıyoruz işin gerçek bir boyutu daha var burada iş yeri açıp çalşan yabancı sayısı daha çok türk vatandaşları bunların bazı hukuksuz işlerinin olduğunu yanlızca biz değil kendi ülke yöneticileri ve insanları da söylüyor.İşte tüm bu yaşananlar sonrası cinsel anlamda da tacizlerin artması benzeri vakaaların çoğalması tartışmaalrın yaşanması bizleri artık düşündürmelidir.
Siz buraya geleceksiniz kaçak yaşayacaksınzı ancak diğer yandan bizim gelenek görenek kültür ve yaşam anlayışımıza karşı çikacaksınız bu kabül edilebilir bir durum değildir.

Günlük söhpetlerimde Türk vatandaşlarla da bunalrı konuşuyoruz hepsi bu hukusuzluğun olmasından yakınıyor eğer bu konu hakkında ciddi çalışmaalr olmaz ise bu tepkiler dahada artarak büyüyecektir.

:Eylem de dile getirilen başka hangi talepler var mesela politik siyasi ekonomik neler var maddelerde?

İlyas  Varşanidze :

Evet bu eylem yanlızca yabancılara yönelik bir eylem değil.Bugün Acariya da Batum da eylemin benzeri gerçekleşecekti ancak olmadı.Nedenlerini bilemiyorum.Bir kere bu eylemi organize edenler her hangi bir parti mensubu değiller.

Bunlar bu ülkenin sivil vatandaşları duyarlı vatandaşları.

Maddelerin içerisinde yakında  yaklaşık 2 ay sonra yapılacak olan Belediye seçimleri ardından Cumhur başkanı seçimleri var.

Hükümet cumhur başkanlığı seçimlerinin daha önce halk tarfından yapılmasına onay vermişti ve cumhur başkanını halk seçmişti.Şimdi deniliyor ki Parlemonto Cumhur başkanını seçsin.Bunada karşı çıkıyor bu eylemciler.ve de haklılar.Halk seçmeli cumhur başkanını.Taleplerin diğer maddesi ise partilerin aday belirleme konusu ki burada seçilmiş 150 vekil var ancak bunlar 40 tanesi parlemontoda parmak kaldırıp parmak indiren oturan hiçbir şey yapmayan vekillerdir.

Bunlar bilinen zenginlerdir kendilerini korumak için partilerden aday gösterilmişleridr çünkü paraları var ,Diyoruz ki herkes aday olsun o bu onerilmesin yoksul olanlarda aday olsun halk kimi isterse onu seçsin  o parlementer olsun.

Bugün Gürcitan Avrupa birliğine girecek olan bir ülke bu yılbaşında asıl oylama yapılacak zaten AB ülkelerine serbest dolaşım başladı.Yılbaşından sonra AB ülkesi olursak daha çok çalışmak lazım.Demokratik davranışlar içerisnde olmak lazım.Ülkemizde insanlarımızn milli hasıladan aldığıpayı nasıl artırmalıyız binlerce işsiz insanımız var bu insanlarımıza istihdam alanları nasıl sağlarız bu ve benzeri bir çok konuda talepleri olan sivil toplum kuruluşları yer yer bu eylemleri gerçekleştirdiğini görüyoruz bu eylemlerin önümüzde ki aylarda dahada sıkça yapılacağını düşünüyorum.


Ne olmuştu.

İddilara göre Tiflis de iki yaşı tutmayan kadına tecavüz edildiği Tiflis sokak ve caddelerinde kadın ticaretinin alenen yapıldığı bunu yapanların 

ise yabancılar ve kaçak olanlar tarafından organize edildiği Gürcü yoksul kadınların ise fuhuş ortamına süreklendiği öne sürülerek 

2 gün önce bir araya gelen bir çok sivil toplum örgütü Hükümete kaçak olan yabancıların ülkeden gönderilmesinide istedikleri 15 maddelik taleplerin yer ladığı bir mitingle hükümete seslendiler.

Tiflis de gerçekleşen ve yüzlerce kişinin katıldığı miting esnasında yabancı uyruklu vatandaşların işyerleri hükümetin isteği üzerine bir günlüğüne kapatıldı.Her hangi bir olay çıkmaması için alına  bu tedbirler sonrası miting ile ilgili Türkiye’de bazı basın yayın organlarına “Gürcüler Türk ve muslumanları istemiyor” başlığıyla yayınladıkları aşağıdaki haber Gürcü halkı ve bir çok politikacı tarafından tepkiyle karşılandıİşte o Tepki çeken haber

Gürcistan’da yaşayan bir grup Gürcü Türk, Ortadoğulu ve Müslümanların ülkelerine gelmesini istemediği için eylem yaptı.

Haç gibi bazı dini simgeler, bayraklar ve dövizler taşıyan yüzlerce Gürcü, Müslüman göçünü artık istemediklerini söyledi. 14 Temmuz günü Tiflis şehrinde düzenlenen yürüyüşe arabalarından destek verenler de oldu.

“TİFLİS’İ GENELEVE ÇEVİRDİLER”

Yürüyüş sonrası basın açıklamasında bulunan eylemci Lado Sadghobelashvili; “Tiflis’i bir büyük genelev haline getirdiler!” ifadesini kullandı.

Geçen haftalarda iki Hintlinin çocuklara yönelik cinsel istismarda bulundukları iddiası göstericilerin öfkesinin sebebi olarak gösteriliyor.

“TURİST OLARAK GELSİNLER”

Türkler, Arap ve İranlılar’ın Tiflis’te iş yeri açmalarından, ikamet etmelerinden rahatsız olan grup içerisinden bir kişi; “Turistlere ve misafirlere karşı hiçbir şeyim yok, fakat kalmaya gelmemeliler ve kültürümüze saygı göstermeliler… Şimdi kendi şehrimde turist oldum.”

Yetkililerinin güvenlik gerekçesiyle yaptığı çağrı üzerine, Arap ve Türk kökenli iş yeri sahipleri dükkanlarını kapattı.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN