Kuzey Teve

THYde Topçu hanedanlığı iddiaları

THYde Topçu hanedanlığı iddiaları
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
164 views
16 Ocak 2014 - 16:25
Spread the love

 Türk Hava Yolları’nda (THY) grev yasağına karşı çıktılar diye 305 çalışanı kapının önüne koyarken, şirketin üst düzey yöneticilerinin, kurumu kendi yakınları ve AKP yöneticilerinin yakınlarıyla doldurduğu iddia ediliyor.


İddiaları,Gazeteci Uğur Dündar gündeme getirdi. Dündar’ın önceki gün Sözcü’deki köşesinde yer alan iddialara göre; AKP İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu’nun yeğeni Kadir Babuşçu, iki yıl önce THY’ye yer hizmetleri sunan şirketi Turkish Ground Service’te (TGS) 2 yıl önce muhasebe memuru olarak işe alındı. Birkaç sonra da hızla terfi ettirilerek, muhasebe şefi yapıldı.

Dündar, THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu’nun Rizeli hemşehrisi olan TGS Genel Müdürü Bayram Özçelik’in yakınlarının da TGS’de işe yerleştirildiğini yazdı. Özçelik’in kayınbiraderi olduğu öne sürülen Mehmet Şişman, 2010 yılında idari işler memuru olarak göreve başladı. Şişman, ardından hızla terfi ettirilerek, genel müdürlük özel kalem müdürlüğüne atandı.

TGS Bilişim Teknolojileri Müdürü olan Rizeli Kamil Kartal, genel müdürün yakın akrabası. Kamil Kartal’ın kızı Hayriye Kartal da Yönetim Sistemleri Müdürlüğü’nde memur. Oğlu Furkan Kartal ise bir süre şirkette çalıştıktan sonra ayrıldı.

Eğitim Müdürü Barış Öztürk ve Hukuk Müşaviri Özlem Mutlu, İnsan Kaynakları Müdürnü Metin Maragoz da genel müdürün hemşehrileri. Özlem Mutlu, sadece 23 yaşında olmasına karşın hukuk müşaviri yapıldı.

Turgay Şişman adlı bir şanslının Sabiha Gökçen Havaalanı Atölye Şefliği yaptığını belirten Uğur Dündar yazısında, Turan Özçelik, Ayşe Özçelik, Hüseyin Emre Özçelik, Recep Özçelik’in TGS Genel Müdürü’nün yakınları olup olmadığını sordu.

Dündar dünkü yazısında yeni iddialar ortaya attı. Dündar’ın yazısına göre; THY’nin Londra Müdürü olan Necdet Şark, Hamdi Topçu gibi Rize’nin Çayeli ilçesinden. Şark, 1975 doğumlu ve 2004’te THY’ye girdi. Kısa sürede kademeleri atlayarak önce Bakü Müdürü yapıldı, ardından da Londra’ya atandı. Bu göreve atanabilmek için üniversite mezunu olmak, yabancı dil bilmek ve şirkette en az 5 yıl çalışma koşulu var. 

Şark’a ayda 4 bin Pounda (yaklaşık 12 bin lira) maaş ödendiği, evinin kirasının, kullandığı aracın ve tüm masraflarının THY tarafından ödendiği iddia edildi.

Eyüp Sultan Topçu’nun ise Londra THY Müdürlüğü’nde ticaret şefi olarak yaptığı, kendisine ayda 3 bin Pound maaş ödendiği savunuldu. Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu’nun yakını olup olmadığı merak edilen Eyüp Sultan Topçu’nun ev kirasının yarısının da THY tarafından ödendiği ileri sürüldü.

Dündar, dünkü yazısında, THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu’da kurumdan ve bağlı şirketlerinde torpil yapılıp yapılmadığı, Topçu soyadlıların kendi yakını akrabası olup olmadığını konusunda üç gündür açıklama beklediğini, ancak bu açıklamanın gelmediğini söyledi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -